Inflace se plíží všude, do energií už také dotekla

Publikováno: 19.12.2017
Inflace se plíží všude, do energií už také dotekla

Většina z nás si příští rok zase připlatí za energie. Energetický regulační úřad (ERÚ) totiž nedávno oznámil, že pro domácnosti pro rok 2018 zvýšil u elektřiny tu část ceny, kterou určuje. Navýšení by mělo být průměrně o 2,5 procenta, tedy řádově o celkovou inflaci. U plynu může být situace podobná - ERÚ sice očekává spíše stagnaci, ale nevylučuje ani nárůst v rozmezí přibližně dvou až tří procent.

E.ON už vyšel s cenou elektřiny ven

Společnost E.ON už oznámila zdražení ceny elektřiny o cirka čtyři procenta v závislosti na konkrétním produktu. A není jediná. I několik dalších dodavatelů, kteří již mají veřejné ceníky pro příští rok, ukázalo, že u nich elektřina na stejné ceně nezůstane. A nepůjde zrovna o pakatel.

Předpokládaný růst je způsoben zejména vývojem na velkoobchodním trhu. Cena elektřiny je na pražské burze pro rok 2018 o třetinu vyšší než před rokem. Roste také cena plynu, ta od července stoupla o více než 16 procent.

Našetřit musíme stovky korun

Podle propočtů analytiků různých společností půjde o stovky korun, které musíme ze svých peněženek vyčlenit navíc pro energie. Zejména pro elektřinu. Nejrapidněji porostou náklady domácnostem, které elektřinou nejen svítí a živí spotřebiče, ale i s ní topí, ohřívají vodu nebo na ní vaří.

Pro ilustraci: modelová domácnost s nízkou spotřebou, tedy okolo 2200 kilowatthodin (kWh), si příští rok připlatí asi 400 Kč (samozřejmě v závislosti na distribučním území a na aktuálním dodavateli).  Nárůst nákladů pro domácnosti, které mají vysokou spotřebu elektřiny, bude i několikatisícový. Domácnost, která využívá zejména plyn, zaplatí právě za plyn ročně o téměř 600 korun více než letos. Tedy alespoň podle odhadů ERÚ.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

U plynu není výsledek zatím tak jistý

Energetický regulační úřad sice zvýšil cenu plynu od ledna 2018 o 2,8 procenta, ale celkový dopad není tolik předvídatelný. A to zejména z toho důvodu, že podíl regulované složky na celkové ceně plynu je nižší než u elektřiny.

Zatímco regulovaná složka dělá v případě elektřiny více než polovinu konečné ceny, v případě plynu je to asi čtvrtina konečné ceny. Rozdíl je způsoben hlavně tím, že v plynu jsou do regulované složky zahrnuty především poplatek za přenos a distribuci, kdežto u elektřiny k nim přibyl i příspěvek na obnovitelné zdroje energie.

Alternativní dodavatelé mohou dokonce zlevňovat

MND, alternativní dodavatel plynu, slibuje od začátku prosince zlevnění plynu o celých šest procent. Zákazníci pro to, aby dosáhli na slevu, nemusejí nic speciálního dělat, podle prohlášení MND jim bude nastavena automaticky. Srovnání cen dodavatelů není nikdy k zahození.

Komentáře