I poskytovatelé půjček bývají vystaveni velkému riziku

Čtení na 5 minut Publikováno: 02.05.2019
I poskytovatelé půjček bývají vystaveni velkému riziku

Na první pohled vypadá poskytování půjček jako velmi snadné podnikání se snadným výdělkem. No, kdyby všichni klienti (dlužníci) byli spolehliví a spláceli své půjčky řádně, opravdu by tomu tak bylo. Jenže i na straně spotřebitelů se najdou nepoctivci, kteří si banku či nebankovní společnost rádi pletou s charitou. Půjčí si, a pak už jen dluží. V rozhodnutí, komu půjčit a komu ne, nesou banky i nebankovní společnosti dost velkou míru rizika.

Osobní bankrot jako účinný nástroj ve prospěch spotřebitele

Protože v tom takoví (ale zdaleka ne všichni) dlužníci umějí chodit, nemají žádný zabavitelný majetek. Z toho důvodu se věřitel nedomůže vůbec ničeho, úvěr prostě musí „odepsat“. Příkladem může být slovenský rekordman, který měl na sebe vypsaných 130 exekucí. Vzhledem k jeho životní situaci a také díky novým pravidlům osobního bankrotu na Slovensku však nakonec nemusel splatit vůbec nic.

Osobní bankroty se staly na Slovensku přístupnými

Podmínky osobních bankrotů na Slovensku se výrazně zjednodušily. To vedlo mimo jiné ke skutečnosti, že lidé toho začali hojně využívat. Mezi ně patřil i slovenský rekordman, který měl na své jméno vypsaných 130 exekucí.

Zde se člověku až nechce věřit, že tomuto muži někdo půjčil peníze i přes to, že byl už notorickým dlužníkem.

Slovensko v případě osobních bankrotů zavedlo nový přístup a pravidla. Dlužníci sice přijdou o veškerý majetek, ale nejsou nucení nadále splácet své již dříve nadělané dluhy – a to ani v případě, kdy hodnota jejich majetku prodaného v konkurzu nedosáhne ani na v České republice nutných 30 procent hodnoty dluhů.

Jak se dostat na 130 exekucí?

Jak se vůbec slovenskému rekordmanovi jeho „husarský“ kousek povedl? Historie narůstajících půjček je víceméně stručná a jednolitá, udivující jsou spíše rozhodnutí slovenských nebankovních společností dávat mu další a další peníze.

Jak se tedy slovenský rekordman dostal na 130 exekucí? Prostě jednu půjčku splácel druhou, tu pak další a další. Ve výsledku jeho dluhy dorostly do obrovských rozměrů. Z této situace nebylo běžným postupem úniku.

Proto se spolehnul na osobní bankrot, protože Slovensko se k notorickým dlužníkům umí postavit vstřícně. Alespoň tedy v mnoha případech osobních bankrotů už tomu tak od zavedení nových pravidel bylo, ani rekordních 130 exekucí se nestalo výjimkou. Stát tomuto muži všechny jeho dluhy odpustil.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

V čem je změna v přístupu k osobním bankrotům na Slovensku?

Největší změnou je zmírnění doposud přísných podmínek osobních bankrotů. Podobný proces teď probíhá i v České republice, jak jsme vás již dříve informovali. I v České republice bude oddlužení k dispozici v podstatě pro každého. Nově může na Slovensku osobní bankrot vyhlásit každý člověk, který má alespoň jednu exekuci.

Když stát odpouští

Tisícovky dlužníků si na Slovensku nově mohly vyzkoušet pocit, kdy stát odpustí všechny dluhy. Ve slovenském Centru právní pomoci jim pak stát ještě půjčil 500 eur na nový start. Pětistovku bude nutné postupně splácet.

Díky těmto a dalším okolnostem a díky samotnému zjednodušení přístupu k vyhlášení osobního bankrotu o něj od zavedení změn žádá stále víc dlužníků. Například v únoru 2019 „zbankrotovalo“ přes 1200 Slováků. Doposud nejmladší dlužník v insolvenci měl pouhých 18 let.

Kdo na Slovensku nejvíce bankrotuje?

Podle slovenských statistik je typickým bankrotářem čtyřicetiletý muž bez vysokoškolského vzdělání. Do dluhů se dostává většinou nižší finanční gramotností – vezme si více menších půjček, které na první pohled vypadají nevinně. Jenže typický bankrotář totiž zapomene jednotlivé měsíční splátky sečíst.

Velké množství malých půjček pak dlužník není schopen splácet, dluhy mu proto následně narůstají, především vlivem úroků z prodlení. Jenže velká část bankrotujících je úplně bez peněz. I proto se často stává, že věřitel od těchto dlužníků neuvidí ani jedinou splátku. Právě tohle je hlavním rizikem podnikání v oblasti poskytování půjček.

Komentáře