Hypotéky zlámaly v roce 2016 všechny rekordy!

Datum publikování: 18.04.2017
Hypotéky zlámaly v roce 2016 všechny rekordy!

Zákonitosti Ekonomiky fungují pořád stejně. A proto i díky rekordně nízkým úrokovým sazbám si lidé v roce 2016 půjčili od bank rekordní množství hypoték, také v rekordním objemu. Jaké jsou konkrétní údaje o hypotékách za rok 2016?

Hypoték bylo 112 tisíc

Celkem 112 tisíc domácností se loni rozhodlo, že si vezmou hypotéku. Bylo to o deset tisíc domácností více než v roce 2015. Co bylo základní příčinou takového skoku? Zjevně nízké úrokové sazby, zlepšená ekonomická situace domácností a také snaha bank přiblížit se svými službami zákonem požadovaným standardům, které měly začít platit od prosince roku 2016. Ano, jde o zákon o spotřebitelském úvěru, jehož nové znění se výrazně dotýká také hypotečních úvěrů.

Objem hypoték vyšplhal na 218,3 miliardy korun

Což bylo navýšení oproti roku 2015 o celé 34 miliardy korun, tedy o 18,5 %. Nárůst nezastavila ani skutečnost, že od října roku 2016 doporučila ČNB, aby banky nadále neposkytovaly stoprocentní hypotéky (hypotéky, kde si klient půjčí celý objem finančních prostředků, který bude potřebovat, nemusí tedy mít nic našetřeno. Zástava mohla dříve mít hodnotu právě ve výši hypotečního úvěru, nyní se bankám doporučuje půjčit méně, než je odhadní cena hypoteční nemovitosti).

Úroková míra klesla „proklatě“ nízko

Třetím rekordem, který hypotéky za loňský rok zvládly zlomit, byla výše úrokové míry. Ta se po téměř celý rok držela v průměru pod dvěma procenty. K tomu občas některá banka přidala akci, kdy hypotéka mohla být sjednána bez poplatků za sjednání, případně bez poplatku za odhad nemovitosti.

Několik měsíců během roku 2016 bylo možno dosáhnout na hypotéku s úrokem 1,29 % a desetiletou fixací tohoto úroku. 

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Ke konci roku už se úroky zvyšovaly, banky to svedly na požadavky nového zákona o spotřebitelském úvěru. Navýšení úrokových sazeb nastalo v průměru o 0,4 procentního bodu a zvedaly je téměř všechny banky, které hypotéky poskytují (Česká spořitelna, Komerční banka, Hypoteční banka, Raiffeisenbank, Sberbank či UniCredit Bank). 

Konkurence zřejmě funguje

Zatím se v „českých“ bankách raketový nárůst úrokových měr na hypotékách nekoná. K navýšení došlo, ale stále hypotéky zůstávají poměrně dostupným zdrojem financování potřeb bydlení. Jak dlouho tato situace vydrží, to teprve uvidíme.

Dofinancování hypotéky jiným úvěrem již nebude možné

Některé banky nabízejí možnost dofinancování hypotečních úvěrů nad 80 procent hodnoty nemovitosti jiným úvěrem, například ze stavebního spoření. To však je Českou národní bankou považováno za porušení jejího doporučení neposkytovat stoprocentní hypotéky.

Ve sněmovně se již nyní připravuje zákon, který zajistí České národní bance možnost vynucovat si na bankách dodržování takovýchto opatření. Důvod? Finanční stabilita – předcházení bublinám a následné hypoteční krizi.

Komentáře