Hypotéky přece jen zdražují

Datum publikování: 04.05.2017
Hypotéky přece jen zdražují

I když je konkurence u hypoték mezi jejich poskytovateli poměrně velká, nedaří se ani jí zabránit zdražování hypoték. Průměrná úroková sazba hypoték vystoupala v březnu na 1,95 procenta a zdražovaly zejména ty hypotéky, které mají vyšší procento hodnoty úvěru k hodnotě nemovitosti (tzv. LTV neboli Loan To Value).

Rostou i poplatky

Zákon o spotřebitelském úvěru zpřísnil zejména administrativní proces rozhodování banky o tom, zda hypotéku vůbec poskytne. To se také promítlo do zvyšování poplatků za poskytnutí hypotéky, celkové RPSN hypoték roste tedy více než jen samotná úroková míra.

Stále výhodná půjčka na bydlení

I přes tento nárůst zůstává hypotéka v kategorii nejvýhodnější půjčka na bydlení, a to zejména tehdy, když nemá žadatel naspořeno dost na to, aby ve stavební spořitelně mohl získat tzv. hodnotící číslo a půjčit si tedy formou klasického úvěru ze stavebního spoření.

Proto je i přes rostoucí RPSN hypoték zájem o ně stále poměrně velký. Ekonomika roste, lidé dosáhnou na trochu vyšší příjmy, a tak si mohou dovolit budovat své bydlení.  V březnu si, podle údajů společnosti Fincentrum, přišlo do bank pro hypotéku 10 388 klientů, což je nejvíce za poslední čtyři měsíce. Lidé si v březnu na hypotékách vypůjčili 21,131 miliardy Kč, průměrná výše hypotéky přitom byla 2,034 milionu Kč.

Strašák budoucího zdražování hypoték je poměrně velký, projektanti a architekti jsou zavaleni zakázkami (bez projektu a povolení totiž banka hypotéku neschválí). Prostě všichni, kdo ještě v loňském roce váhali nebo šetřili, chtějí hypotéku letos, aby to stihli za ještě docela výhodných podmínek.

Nejdražší zůstávají hypotéky s plovoucí sazbou

Tyto hypotéky jsou díky možnosti předčasného splacení mnohem méně atraktivní než hypotéky s klasickými podmínkami. Tomu odpovídají i ceny hypoték s plovoucí sazbou, které začínají až nad dvěma procenty.

Spořit předem se vyplatí

ČNB omezila množství tzv. 90% a 80% hypoték. Jednak jde o doporučení, že banky nesmějí půjčit klientům více než 90% hodnoty jejich zástavní nemovitosti, jednak mají i omezen počet hypoték pohybujících se ve výši od 80 do 90 % hodnoty zástavní nemovitosti, a to na pouhých 15 % nových úvěrů.

Proto když budou klienti chtít hypotéku, vždy budou muset mít základní částku naspořenu předem. Rozhodně není a nebude ani nadále možné dofinancovávat základní naspořenou částku úvěrem ze stavebního spoření.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Nebankovka už také všechno nemůže

Jak se k tomuto problému (nutnosti mít základní naspořenou částku, abychom dosáhli na hypotéku) postaví nebankovní úvěrové společnosti, to by mělo být také předem jasné. Nový zákon o spotřebitelském úvěru jim totiž dává povinnost zanášet informace o všech úvěrech do některého z úvěrových registrů. A do nich nahlížejí i banky, když se rozhodují, zda klientovi hypotéku poskytnou nebo ne.

ČNB stále vidí v zákoně o spotřebitelském úvěru možné kličky, obává se hypotečních bublin, chystá proto nápravu

Otázkou však je, zda to opravdu bude náprava nebo jen znemožnění přístupu klientů k hypotékám. Pokud totiž ČNB schválí avizované opatření, že si domácnost bude moci půjčit maximálně pětinásobek svého ročního příjmu, většina domácnosti si bydlení na hypotéku prostě nepořídí.

Domácnosti tak budou vrženy do náruče stavebních spořitelen a budou muset čerpat překlenovací úvěry, které, jak všichni víme, jsou výrazně dražší než hypotéky. A to nemluvíme o čekacích dobách na úvěry ze stavebního spoření, které se pohybují v řádu let, nikoliv měsíců.

Další možností pak budou už jen nebankovní půjčky se zástavou nemovitosti. A s úrokovou mírou mnohem vyšší než u hypotéky. Tady je nebezpečí hypoteční bubliny jistě mnohem vyšší než u bankovních hypoték. Takže se necháme překvapit, zda přijdou větší regulace i sem. 

Komentáře