Hypotéky jsou zase o něco levnější. Ale jak je to se zájmem o ně?

author Lenka Rutteová Čtení na 5 minut Publikováno: 16.07.2020
Hypotéky jsou zase o něco levnější. Ale jak je to se zájmem o ně?

Dopady pandemie jsou tu. První měsíce po nařízení karantény vypadaly pro hypoteční trh velmi nadějně. Sazby šly (a stále jdou) dolů, zájem o hypotéky byl velký, v dubnu 2020 dokonce rekordní. Jenže ekonomická situace spojená s novým koronavirem se nezlepšuje. A tak nejistota práce a podnikání, respektive příjmů z nich, doléhá také na trh s hypotečními úvěry. I přes několikaměsíční zlevňování se květen roku 2020 stal tím nejslabším za posledních deset let.

Pouze za 16,5 miliardy korun

Nové hypotéky byly v květnu 2020 nejslabšími za posledních deset květnů. Objem nových hypotečních úvěrů dosáhl pouze na 16,5 miliardy korun, přičemž bankami nahlášený počet nových smluv je 6 203 - a to sazby na hypotékách klesaly hluboko pod úroveň loňského roku.

Co se objemu zadlužení týká, loňský květen byl o něco slabší, lidé si na hypotékách vypůjčili 15,9 miliardy korun. Ale počet nově uzavřených smluv byl v květnu 2019 o dost vyšší: 6 977 úvěrů. To pro banky znamenalo vyšší diverzifikaci rozpůjčovaných finančních prostředků, proto i nižší riziko. Rostoucí objem nových hypoték při snižujícím se počtu nových smluv proto až tak dobrou zprávou není.

Počty nových hypoték klesají dlouhodobě, počátkem roku 2020 se trend obrátil, po dlouhé době totiž nastalo nové zlevňování. Kdo mohl, ten refinancoval, kdo nemohl, rád podstoupil pokutu za předčasné refinancování, protože cenový rozdíl byl výhodný i s pokutou. Až květen 2020 je ve znamení návratu ke snižujícímu se počtu nových smluv, viz obrázek 1.

Obr. 1: Měsíční počty nových hypotečních smluv za období leden 2016 – květen 2020, v tis. ks

Zdroj: Hypoindex.cz

Minimum je na 1,68 %

Podle serveru Hypoindex.cz je současná nejnižší úroková sazba na úrovni 1,68 %, jedná se o hypotéku od Fio banky, a to s fixací na jeden rok a s LTV do 80 %. Pětiletá fixace se stejným LTV je u Fio banky k mání již od 1,88 %, prostě v sazbě, za kterou bychom loni trhali bankéřům ruce. Letos už ne. V tabulce 1 najdete červencové sazby hypoték s roční, dvouletou a piletou fixací a s LTV povětšinou do 80 %.

Tabulka 1: Minimální nabídkové úrokové sazby bank (v %) k 1. 7. 2020

Banka 1 fixace 3 fixace 5 fixace LTV
Air Bank —– —– 2,19* do 80 %
Banka Creditas —– 2,09 2,09 do 80 %
Česká spořitelna 3,04 2,44 2,34 do 80 %
ČSOB 2,19 2,19 2,19 od 70 do 80 %
Equa Bank 3,99 2,09* 2,09* do 80 %
Fio banka 1,68* 1,78* 1,88* do 80 %
Hypoteční banka 2,19 2,19 2,19 od 70 % do 80 %
Komerční banka 2,49 2,29 2,29 do 80 %
mBank 2,74 2,69 1,64* do 80 %
Moneta Money Bank 2,22* 2,22* 2,22* do 80 %
Raiffeisenbank 2,53* 2,33* 2,33* od 70 % do 80 %
Sberbank 2,59* 2,59* 2,19* do 80 %
UniCredit Bank —– —– 1,79 do 80 %

Zdroj: hypoindex.cz

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Poptávka po hypotékách se pravděpodobně neoživí ani v dalších měsících

Zájem o hypotéky může klesat i nadále, neboť velkému zadlužování současná nejistota na trhu vůbec nenahrává. Kondice tuzemské ekonomiky sice nepatří k nejhorším, ale jsme malá země, významně ovlivňovaná ekonomikami okolními. Proto se nyní koupě nemovitostí odkládají, pocit nejistoty je vyšší než chuť riskovat – dokonce i se stále levnějšími hypotečními úvěry. Značnou roli začíná sehrávat i pokles cen nájmů ve velkých městech – zaniklé krátkodobé pronájmy turistům typu Airbnb je totiž už netlačí nahoru.

Dá se počítat s dalším poklesem cen hypoték. V červnu tento trend bude zřejmě pokračovat, možná dokonce o něco rychlejším tempem. Zatímco v posledních několika měsících snižovaly úrokové sazby prakticky výhradně menší banky, tak v květnu se začaly přidávat banky velké trojky a jejich cenová politika se musí v průměrných číslech projevit,“ poznamenal podle informací serveru Idnes.cz David Eim, místopředseda Gepard Finance.

Ani nižší úrokové sazby hypotečních úvěrů nemusí banky zachránit před dalším propadem objemů. Vzhledem k tomu, že proces sjednání hypotéky může trvat i několik měsíců a poptávka po hypotékách podle bankéřů v době karantény poklesla, je možné, že objemy poklesnou i v následujících měsících,“ citoval Měšec.cz Jiřího Sýkoru, specialistu společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Najdou se i výjimky – Raiffeisenbank si na pokles zájmu o hypotéky nestěžuje

V Raiffeisenbank si ještě nedávno chválili obrovský nárůst zájmu o refinancování i o nové hypotéky. Trend růstu podle ředitele hypotečních úvěrů Raiffeisenbank pokračuje i nadále: „V roce 2020 jsme optimisticky odhadovali nárůst objemů hypotečních úvěrů o 10 procent. V prvním kvartále byl nárůst neuvěřitelných 47 procent a v tom druhém růst objemů pokračuje. Hlavními důvody jsou především růst průměrné výše hypotéky a nejistota kolem zrušení daně z nemovitosti. Dále je to potom špatný začátek minulého roku, větší počet refinancovaných hypoték nebo uklidnění trhu po regulačních letech.“

Ani ostatní banky neztrácejí naději

Přestože se současná situace nevyvíjí zrovna růžově, banky svou naději neztrácejí. „Pokles sazeb si lze vysvětlit pouze tak, že na straně bank vládne jistý optimismus, pokud se týká zotavení ekonomiky po prodělaném stresu posledních měsíců. Je ovšem zjevné, že tento optimismus se netýká všech profesí, které byly v posledních měsících nejvíce zasaženy a je předpoklad, že se budou vzpamatovávat nejdéle, jsou nyní v bankách posuzovány mnohem obezřetněji. Žadatelé z těchto oborů dokonce mohou být z tohoto důvodu i zcela odmítnuti. Dá se tedy vysledovat trend, kdy se banky snaží o něco pečlivěji klienty vybírat a prověřovat. A ty, o které mají skutečný zájem, hodlají zřejmě lákat nižší cenou,“ dodal David Eim.

Můžeme očekávat minima na úrovni konce roku 2016, kdy dosáhla průměrná úroková sazba hypoték 1,77 procenta? Podle názorů odborníků na hypoteční trh spíše nikoliv. Alespoň tedy ne během letošního roku. Jak se vyvine pandemická situace během podzimu a zimy, následujícího jara na severní polokouli, se totiž nikdo neodvažuje odhadovat veřejně. Jenže právě na tomto vývoji závisí očekávání a následné dění v ekonomice ze všeho nejvíce.

Zdroje: Hypoindex.cz / Měšec.cz / Idnes.cz

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.
Přečíst více