Hypotéky ihned reagují na navýšenou repo sazbu

Publikováno: 22.02.2018
Hypotéky ihned reagují na navýšenou repo sazbu

Sotva Česká národní banka navýšila repo sazbu z 0,5 procenta na 0,75 procenta, reagovaly na tuto změnu komerční banky. Například u hypoték se změna projevila téměř okamžitě. Úroková sazba narostla již k téměř třem procentům. Období velmi nízkých sazeb protentokrát již skončilo. Na spořících či běžných účtech však změnu základní úrokové sazby zatím nevypozorujete.

Změny v hypotékách jsou hromadné

Hned po oznámení navýšení základní úrokové sazby se k tomuto kroku uchýlila například Hypoteční banka, ČSOB, Sberbank, Stavební spořitelna České spořitelny nebo Raiffeisen stavební spořitelna. Ani Komerční banka nechybí mezi těmi, kdo hned zdražují.

Většinou jde o navýšení sazby o 0,2 procenta. A většina bank se s úrokovou sazbou na hypotékách dostává na již zmíněná téměř tři procenta.

Nízké úrokové sazby už jsou minulostí

Několik let jsme si mohli užívat nízkých sazeb na hypotečních úvěrech. Ale to je teď minulostí. I na současných hypotékách skončí nízké sazby ihned po skončení fixace. Proto pokud máte hypotéku, začněte se připravovat na navýšení splátek.

Ještě před rokem a dvěma měsíci byly průměrné sazby hypoték na úrovni 1,77 procenta. Podle poslední statistiky Fincentrum Hypoindex, která sleduje úroky hypoték většiny tuzemských bank, průměrná úroková sazba hypoték v prosinci loňského roku stoupla na 2,19 procenta ročně.

Na první pohled to vypadá jako malá změna, ovšem téměř půl procenta ročně navíc na dluhu ve výši tří milionů, to už spotřebitel ve své peněžence citelně pozná. A je potřeba s tím předem počítat.

Nedostanete se pod 2,5 procenta

Když se porozhlédnete po hypotečních nabídkách u největších bank, nedostanete se pod 2,5 procenta. Například Hypoteční banka potvrdila, že na hypotékách do 80 procent zástavy nemovitosti má na tříleté fixaci novou sazbu 2,69 procenta, na pětileté fixaci je sazba 2,79 procenta ročně.

Těsně nad 2,5 procent to půjde u ČSOB, kde na tříleté fixaci je v ČSOB nově úrok 2,59, na pětileté je 2,69 procenta ročně. Komerční banka zvýšila úrokové sazby hypotečních úvěrů zatím nejpozději, konkrétně od 5. února, a to o 0,2 procenta. Na pětileté fixaci jsou nové sazby nastaveny minimálně na 2,69 procenta.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Zázraky se dějí, přišla i sleva!

Na českém bankovním trhu se však objevila banka, která hypotéky nejen zdražuje, ale i zlevňuje. K tomuto kroku se odhodlala UniCredit Bank, jejíž mluvčí oznámil, že u hypoték snížili úrokové sazby od začátku února u 3,5 až 10letých fixací.

Jednalo se o snížení úrokových sazeb o 0,1 procentního bodu. K navýšení došlo pouze u hypotéky s variabilní úrokovou sazbou.

Obecně se ale mezi bankéři předpokládá, že šlo pouze o krátkodobou nabídku před nadcházejícím rozjezdem jarních kampaní na hypotéky, ve kterých se banky snaží nabrat co nejvíc klientů.

Ještě jste nic neprošvihli

Ovšem, díky za kampaně. Proč? Protože právě vlivem takovýchto kampaní se růst sazeb hypoték pravděpodobně nebude projevovat vyšším navýšením, než ke kterému už některé banky již nyní přikročily.

Takže není důvod litovat, že jste prošvihli skvělou šanci na hypotéku na konci roku 2016. Úroky se budou dlouho držet okolo tří procent, což je z historického hlediska stále velmi nízká sazba. Dynamický nárůst totiž neočekává vůbec nikdo. Konkurence mezi bankami je velká a ani navyšování základní úrokové sazby nebude pravděpodobně nijak překotné.

Komentáře