Hypotéky bankám nesou. Jejich čistý zisk stoupl letos o 300 milionů Kč

Čtení na 5 minut Publikováno: 11.10.2018
Hypotéky bankám nesou. Jejich čistý zisk stoupl letos o 300 milionů Kč

Konkrétně jde o zisk měřený za první pololetí tohoto roku. Ten meziročně, tedy ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, stoupl na 43,9 miliardy korun. Nárůst dělá 300 milionů korun. Souhrnný zisk je počítán za všechny banky a stavební spořitelny, kterých je v České republice letos 46. Data zveřejnila Česká národní banka.

Celková suma příjmů byla 7,4 bilionu korun

V bankovním sektoru se letos od začátku roku protočilo již 7,4 bilionu korun, což je nárůst oproti loňskému stavu o 440 milionů korun. Z toho je znát, že bankám sice mírně stouply náklady na jejich činnost, ale i tak byly schopné si vygenerovat vyšší zisk než loni.

To i přes fakt, že boom hypoték se odehrál před rokem. Banky letos však těží z nastavených přísnějších podmínek pro hypotéky, které budou platit od října. Pojďme se na strukturu výnosů bank podívat podrobněji.

Stoupaly úrokové výnosy, zisk z finanční a provozní činnosti, ale dokonce i výnosy z poplatků a provizí

Banky letos zažívají velmi úspěšný rok na všech frontách. Česká ekonomika je napumpovaná, a tak se bankám může dobře dařit. To dokazuje i fakt, že letošní výnosy stoupaly ve všech oblastech, tedy jak úrokové výnosy, tak výnosy z poplatků a provizí. Stoupl také zisk z finanční a provozní činnosti bank.

Zisk z finanční a provozní činnosti se navýšil o 2 miliardy, na celkových 94,3 miliardy korun. Zajímavé jsou úrokové výnosy, ty narostly o 10,4 miliardy na 81,8 miliardy korun. K tomu výnosy z poplatků a provizí vzrostly o 400 milionů na celkových 22,4 miliardy korun.

ČNB Navýšila základní úrokovou sazbu, což banky promítly pouze do úvěrů

Vzhledem k rostoucí ekonomice a touze nás Čechů konečně si začít kupovat věci a zážitky dle svého přání, si mohly banky dovolit zvyšovat úroky pouze na jedné straně svých služeb. A to na straně úvěrů, ať už spotřebitelských nebo hypotečních.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Ale na straně úspor se růst nekonal. Respektive konal, ale v tak malém měřítku, že o tom ani nemá smysl mluvit. I analytik BH Securities Štěpán Křeček vidí růst zisku bank zejména v rozevírajících se nůžkách mezi cenou úvěrů a nabízenými úroky ze spoření: „V letošním prvním pololetí banky vydělaly na zvýšení úrokových sazeb ČNB, které se promítlo do cen hypoték a dalších úvěrových produktů, ale již nebylo zohledněno u spořicích produktů pro klienty.“

Loni se naproti tomu konaly zisky hlavně v oblasti kurzových operací v souvislosti s ukončením devizových intervencí. Tehdy byly kurzové operace pro banky na určitou dobu opravdu velmi výhodným obchodem. Letos jsou to úrokové rozdíly.

Jak si vedly největší banky?

Česká spořitelna navýšila v pololetí zisk o 2,6 procenta na 7,9 miliardy korun. ČNB dále uvedla, že UniCredit Bank se v ČR a na Slovensku zisk zvýšil o 7 procent, na celkových 4,3 miliardy Kč. Pokles zisku se ale konal také.

A to třeba u Monety o 3,4 procenta, takže klesl na 2,1 miliardy Kč, u Komerční banky o 12,4 procenta na 6,9 miliardy korun, u Raiffeisenbank jen o čtyři procenta na 1,65 miliardy Kč, ale ČSOB dokonce o dvacet procent na 7,5 miliardy Kč.

Komentáře