Hrajete online? Můžete přijít o vymazlené postavy i o peníze! Jak se bránit?

Publikováno: 06.03.2018
Hrajete online? Můžete přijít o vymazlené postavy i o peníze! Jak se bránit?

Také jste podlehli kouzlům virtuálního světa a trávíte volný čas online, na herních platformách a budujete si tu svůj vlastní svět? Dokonce vám ani není líto obětovat sem tam nějakou tu korunku a dokoupit svým postavičkám lepší výbavu? A jak máte zabezpečen přístup do těchto her? Věděli jste, že byste se při přihlašování i odhlašování měli chovat podobně jako v internetovém bankovnictví? Hackeři totiž zjistili, že v online hrách opravdu je co ukrást!

Online hry jsou prostorem volného času pro stále více lidí

Ve světě počítačových online her, kde nejznámějšími platformami jsou Steam, PlayStation Network a také Xbox Live, se dnes pravidelně pohybuje okolo 2,5 miliardy lidí. Ovšem jejich počet stále stoupá. A vzhledem k technologickému vývoji ve světě je zcela jisté, že stoupat bude i nadále.

Takže se není čemu divit, že takto vysoký počet snadných cílů láká pozornost hackerů. Oni totiž zjistili, že lidé vůbec netuší, že by své účty měli řádně chránit. Vždyť jde jen o hry! Jenže tady jsme na velkém omylu.

Díky mizerné ochraně hesel a všech poskytovaných osobních dat, včetně těch bankovních, se mohou hackeři dobře „nabalit“. Skrz špatně chráněné účty se totiž dostanou, kam potřebují. A pak vyluxují hru, do které jste již investovali mnoho peněz, ale i o peníze v bance - pokud jste extrémně neopatrní.

A vzhledem k tomu, že v online hrách se z valné většiny pohybují mladí lidé, mnohdy spíš tedy ještě děti, vůbec netuší, že je potřeba něco jako opatrnost. Prostě si jen hrají. A že jde o spoustu peněz, to možná zatím ani nebudou schopny pochopit. Nicméně, vysvětlování a zasvěcování do problému je pro ně životně nutné!

Po čem hackeři jdou?

Po přístupových heslech, díky nimž se pak dostanou, kam potřebují. A když se nechováte na síti dost opatrně, jen jim nahráváte. Oni vám pak zcela snadno vyluxují celý online herní účet. A pokud jste svým postavám nakoupili za reálné peníze něco navíc, rozlučte se s tím. Hacker to umí zpeněžit. A o to jde především.

V horším případě umí vystopovat i cestu k vaší platební kartě, případně celému bankovnímu účtu. A ten moment jste v poměrně velkém problému. Banky jsou sice do jisté míry zodpovědné za škody způsobené hackery, ovšem v případě vaší neopatrnosti se bude třeba zneužití platební karty dost špatně dokazovat.

I online hra je takovým online bankovnictvím

A na to bychom měli stále myslet. V online bankovnictví jsme si na opatrnost už zvykli. Když se do něj hlásíme, už tak nějak automaticky zachováváme ta nejdůležitější pravidla bezpečnosti. U online her ale s nutností se zabezpečit ještě příliš nepočítáme. I přes to, že i tady se točí naše peníze.

A to je právě onen fakt, na který mnoho kyberzločinců spoléhá. Totiž v každé aplikaci, ve které poskytujeme své osobní údaje nebo údaje o platební kartě třetím stranám, jme neskutečně zranitelní. Zatímco přístup do banky a jeho zneužití jsou víceméně pojištěny a banky se k tomuto problému staví většinou čelem, u platforem pro online hry je to zatím spíše džungle.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

A vždy platí a platit bude základní přímá úměra: čím je online hra u hráčů oblíbenější, čím víc jich tu hraje a kupuje svým postavám doplňky, čím je díky tomu hra větší, tím více hackerů se bude pokoušet na ni útočit. Opakovaně.

Přistupujme k online hře jako k online bankovnictví

Je nejvyšší čas, abychom i platformy online her začali považovat za jakési internetové bankovnictví. Tedy, z pohledu bezpečnosti. Za vzniklé problémy a krádeže si totiž podle odborníků na bezpečnost v kyberprostoru můžeme sami. Jak? Slabými hesly, nepozorností, neopatrností.

Zadávat hesla typu „123456“ nebo „qwertz“ je prostě holý risk. Tato hesla jsou velmi snadno prolomitelná. Čím je heslo delší, tím hůře se přes něj dostává. A jestli snadná hesla dáváte jen proto, abyste byli schopní si je zapamatovat, kupte si u autorizovaného prodejce program na správu hesel. Jistě se to vyplatí.

Těžko prolomitelné heslo?

A jak vypadá heslo, které je na síti alespoň trochu bezpečné? Je to změť náhodných znaků. Tedy kombinací velkých a malých písmen, čísel a znaků. Tak třeba takové heslo: „Htb2*6P4ce36+O/mP+hLwxg67mZjns36+KuJ/§jTwv5kj*nhzRv“. Prolamovat se bude jen velice těžko a po nějaké době to hacker většinou vzdá a jde jinam, ke snadnějšímu cíli.

Tohle heslo se zapamatovat nedá. Tedy ne pro člověka. Ale pro program na správu hesel je to maličkost, která vám může ušetřit nejen spoustu zklamání, ale i peněz. A pokud se pohybujete v online hrách i se svou platební kartou, mělo by pro vás být automatické její pojištění proti zneužití.

Komentáře