Fio banka chystá pro rok 2019 chytré změny

Čtení na 5 minut Publikováno: 27.12.2018
Fio banka chystá pro rok 2019 chytré změny

Fio banka se snaží držet krok s vývojem v oblasti chytrých technologií. A tak se ani nepodivíme nad tím, když si přečteme, jaké novinky chce v roce 2019 zavést. Všechny jsou ku prospěchu pohodlí klientů a ke zkrácení času nutného pro plnohodnotné využívání bankovních služeb. Pojďme se na ně podívat.

Bezkontaktní výběry

Bezkontaktní platby považujeme skoro všichni za běžnou součást fungování s platební kartou. Je to rychlé - kartu jen přiložíme k přístroji, snadné - do 500 Kč ani nemusíme dávat PIN, je to dokonce i bezpečné - když dodržujeme obecná pravidla bezpečnosti při manipulaci s platební kartou.

Ale když přijdeme k bankomatu, většina z nás stále ještě musí vyndat kartu z ochranného plastového obalu, zasunout ji (správnou stranou) do bankomatu, a pak teprve začít se samotným zadáváním PINu a s výběrem nebo vkládáním peněz.

U Fio banky by se to mělo v roce 2019 změnit, protože plánuje zavedení bezkontaktních výběrů z bankomatů. Bankomaty osadí čtečkami karet, nad kterými bude stačit kartou mávnout podobným způsobem, jako je tomu v pokladně obchodu.

Některé bankomaty se dočkají uvedené změny už do konce roku 2018, jiné o pár měsíců později. Celkově banka disponuje 175 bankomaty, které již má zcela pod svým processoringem. Od druhé poloviny roku 2019 by se měla Fio banka vytasit s nabídkou vkladomatů. Alespoň takto vypadají její plány na nejbližší rok v oblasti manipulace s hotovostí.

Mobilní aplikace nově

Doposud byla mobilní aplikace Fio banky schopná obsloužit jen část úkolů online bankovnictví. Na něco bylo nutné se přihlásit ze stolního počítače do klasického internetového bankovnictví. Tahle dvoukolejnost by měla v roce 2019 odpadnout, takže i z mobilní aplikace si v bance vyřídíte zcela všechno, včetně správy trvalých příkazů.

Platba telefonem

Kdo máte telefon s Androidem a účet u Fio banky, budete moci od příštího roku platit mobilem. Služba Google Pay bude bankou spuštěna právě v průběhu příštího roku. O co jde? Podrobnosti tohoto typu plateb jsme vám představili asi před rokem, kdy služba přišla i do České republiky.

Do mobilu si stáhnete aplikaci pro platby mobilem, spárujete aplikaci se svou platební kartou, a pak už mobil používáte místo platební karty. Mobil musí být vybaven technologií NFC, aby služba fungovala. Takže budete potřebovat některý z novějších modelů střední třídy a vyšších řad.

Když se u nás služba spouštěla, bylo ji možné využít jen u čtyř bank, konkrétně u J&T Banky, mBank, MONETA Money Bank a Komerční banky. Od roku 2019 se k nim přidá i Fio banka. Ta sice o možnosti platit u ní mobilem informovala již letos, ale naostro spustí projekt právě až začátkem příštího roku.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Okamžitá platba

O projektu okamžitých plateb se u nás také již dlouho mluví. ČNB a obchodní banky se nejdříve kasaly, že službu spustí už na podzim roku 2018. To se nezadařilo, teprve nyní se totiž banky dostaly k pilotnímu testování.

Co je okamžitá platba? Příjemná záležitost mezibankovního převodu, kdy vámi odeslané peníze z vašeho účtu se okamžitě připíší na účet toho, komu jste jej poslali, přestože má účet u banky jiné. Perfektní vychytávka pro všechny, kdo nechávají platby na poslední chvíli.

Fio banka chce spustit režim okamžitých plateb ihned, jakmile to bude možné (jakmile projekt posvětí Česká národní banka). Jak dlouho se však bude muset čekat na její praktické využití, to záleží na tom, jak rychle se k okamžitým platbám připojí ostatní banky. Služba bude zpoplatněna, ale rozhodně nižší částkou, než na kterou jsme zvyklí u současných expresních plateb.

Účty pro mladistvé nad 15 let

Nově se banka zaměří na teenagery, kteří už mají občanský průkaz. Chce jim dát možnost zkusit si odpovědnost z vlastnění bankovního účtu a z možnosti manipulovat s ním. Účet bude přístupný i z internetového bankovnictví. Bude zde samozřejmě nastaven limit, měsíční operace budou moci dosáhnout pouze 15 tisíc korun. Jako první školení v zacházení s vlastními penězi to rozhodně stačí.

Investovat budeme moci skrze internetové bankovnictví

Kdo investuje nebo chce investovat v RM-SYSTÉMu, ten musí „vlézt“ do aplikace E-broker. Od roku 2019 to bude ve Fio bance jinak, protože aplikace nebude nutná. Investování půjde právě skrze internetové bankovnictví, kde bude záložka s investováním, což zase ušetří spoustu času s přehlašováním se jinam.

Online procesy i u úvěrů

Fio banka opravdu jde s dobou, takže reaguje na oblibu online půjček mezi běžnými spotřebiteli. A tak spustila fázi rozšíření svých digitálních služeb právě na půjčky. I u Fio banky bude brzy možné si všechny menší půjčky vyřídit online, bez nutnosti navštívit pobočku.

Digitalizace pokryje i další služby, takže běžný klient už vlastně na pobočku vůbec nebude muset chodit. Tím se vyřeší problém dlouhého čekání na pobočkách Fio banky, na které si klienti dlouhodobě stěžují. Navíc bude v příštím roce otevřeno dalších 5 poboček banky.