Finanční rezervy už celkem zvládáme, spoření na důchod stále ne

Publikováno: 24.05.2018
Finanční rezervy už celkem zvládáme, spoření na důchod stále ne

Jak ve svém nedávném výzkumu zjistila Česká bankovní asociace (ČBA),  tak Češi si sice více odkládají stranou, ale našetřeno na důchod stále nemají. A jejich finanční znalosti se bohužel příliš nelepší. Alespoň takto to vypadá podle výsledků letošního měření indexu finanční gramotnosti. Měření provádí samozřejmě ČBA, a je vztaženo na stobodovou škálu. Letos dotázaní Češi dosáhli na průměrných 56 bodů (tedy ze sta). Zlepšení zatím pozorovat nemůžeme.

Více finančních rezerv

Ale nějaký pozitivní posun tu přece jen je. Oproti předchozím letům si Češi začali více odkládat stranou – finanční rezervu si tvoří už skoro tři čtvrtiny z účastníků tohoto měření. Jde konkrétně o 73 % všech dotázaných. To je proti roku 2017 posun o celých třináct procent do plusu. Obecně jsou Češi přesvědčení, že by měli na účtech mít cca 110 tisíc volně dosažitelných korun (tedy takových, které lze ihned vybrat, bez čekací lhůty).

V průměru si dotázaní Češi odkládají asi 5 tisíc korun měsíčně. To je také nárůst k lepším číslům. Agentura SC&C, která na průzkumu spolupracovala, to komentuje následovně: „Pravděpodobně to souvisí i s vyššími platy, z nichž jsou lidé schopni si v době dnešní ekonomické konjuktury lépe našetřit. Celkově více si stranou odkládají lidé s vysokoškolským vzděláním.“

Ale pozor, třetina ze všech dotázaných, co si finanční rezervy tvoří, nebyla schopná odhadnout, jak dlouho by s nimi (a s dalším svým finančním majetkem) vydržela v případě ztráty příjmů. Ideální stav je vydržet žít z rezerv okolo šesti měsíců. A k tomu se přiblížilo jen 15 procent dotázaných Čechů. Ostatní by bez finančních obtíží vydrželi jen jeden až tři měsíce.

Kolik naspořit na důchod?

To je otázka, s níž si neporadila asi polovina dotázaných. A téměř 40 procent dotázaných na důchod vůbec nespoří. Mnoho z nich je z generace, která už je těsně před důchodem. A co zbývající polovina dotázaných, která věděla, kolik by si měla naspořit? V průměru odpověděli, že na důchod by to při současném státním vyplácení důchodů chtělo mít alespoň milion a půl.

Ze zbylých šedesáti procent dotázaných, kteří si na důchod spoří, jich většina nemá více než 300 tisíc korun. Konkrétně jde o 45 % všech dotázaných. A jak to s výší důchodu vidí v ČBA? Jejich komentář je následující: „Určit jednoznačnou výši, která by platila pro každého, není možné. Měli bychom ale mít určitou představu o tom, jak dlouhá doba nás může čekat a jaké bychom mohli mít ve stáří výdaje. Musíme počítat s tím, že důchod poskytovaný státem pokryje jen to nejnutnější, na vše ostatní si musíme naspořit sami.“

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

A samotná finanční gramotnost?

Ke zvyšování finanční gramotnosti obyvatel České republiky se Česká bankovní asociace snaží přispívat již dlouhá léta. Přestože vzdělávání v oblasti finanční gramotnosti bylo již povinně zavedeno i na školách, není dokonce ani mezi mladými lidmi moc dobrá představa o finančních pojmech, pravidlech, souvislostech.

A jak ČBA prohlásila, potvrzuje se, že finanční vzdělávání národa bude během na dlouhou trať. Starší generace nijak velké finanční znalosti nepotřebovala, protože vše bylo dáno, ale i přísně hlídáno ze strany státu. Nehrozilo, že by bylo komu naletět. V současnosti ale spotřebitelé už nejsou tolik chráněni. A musejí se tomu i přizpůsobit. ČBA poznamenala: „Potvrzuje se, že zvýšení finanční gramotnosti občanů je dlouhodobou záležitostí a je zřejmé, že toto téma nikdy nebudeme moci nechat jen na školách. Pro každého je prvním vzorem přístup k financím ve vlastní rodině. V dospělém věku pak i to, jak s financemi nakládá celá společnost. Z našeho pohledu je proto nutné prohlubovat i motivaci, proč se vzdělávání v oblasti financí věnovat v každém věku, a pokládat nejen otázky, ale nabízet i netradiční možnosti, jak své obzory rozšiřovat.“

Znáte Bankovkovi?

Jde o seriál, který je určen dětem, mladým lidem, ale i těm starším. Běží na ČT D, v současnosti již jeho druhá řada. Na vzniku seriálu a jeho náplni se podílí právě i Česká bankovní asociace. Jde samozřejmě, jak název napovídá, o seriál na finanční tématiku. Je natočen v podobě sitkomu.

A úspěch, který sklidila první řada tohoto seriálu, přesvědčila tvůrce, že rozhodně není zbytečný. Protože „pokud se věci dělají s nadšením a podávají s humorem, může se i finanční gramotnost stát televizní hvězdou.“ Tedy tak to vnímají v ČBA. A jistě o tom není potřeba pochybovat.

Na vzdělávání dětí a dospělých v oblasti finanční gramotnosti se nepodílejí jen české instituce a bankovní sektor, ale také například Evropská bankovní federace. Jednou z akcí již tradičně konaných u nás je soutěž European Money Quiz, kde spolu soutěží žáci základních škol. Tak doufejme, že pod vlivem širokého proudu vzdělávání v otázce financí se budou výsledky průzkumů ČBA stále zlepšovat.

Komentáře