Exekutoři nepochopili ochranu soukromí. A vnitro prý také ne, zjistil ÚOO

author Lenka Rutteová Čtení na 5 minut Publikováno: 22.10.2019
Exekutoři nepochopili ochranu soukromí. A vnitro prý také ne, zjistil ÚOO

GDPR je velkým tématem poslední doby. Omezuje spousty obchodníků, ale i institucí, tančí se kolem něj spousta administrativních tanečků. Ale dává i mnoho práv na reálnou ochranu soukromí. Jenže jak vidno, exekutoři a Ministerstvo vnitra České republiky si z ochrany osobních údajů, jakkoliv u nás kdy byla nastavena, mnoho nedělali. Úřad na ochranu osobních údajů zjistil totiž značná pochybení za kontrolované období mezi srpnem 2017 a únorem 2018.

Neoprávněné přístupy exekutorů k osobním údajům

Ve zmíněném období totiž Ministerstvo vnitra umožnilo mnoha exekutorům přístup k údajům, které byly ve více než devadesáti tisících případech nad limitem, na který se ochrana soukromí vztahuje. Exekutoři tak mohli zcela neoprávněně a svévolně využívat citlivá data o všech těchto lidech. Pokuta Ministerstvu vnitra čítá přes milion korun, ale její zaplacení je zatím nejisté.

Božena Čajková, inspektorka Úřadu pro ochranu osobních údajů, sdělila médiím, že ministerstvo tímto krokem opakovaně porušovalo zákon: „Ministerstvo umožnilo celkem 88 491 přístupů k údajům v registru obyvatel ve větším rozsahu, než stanoví zákon o základních registrech a v rámci systémového nastavení registru obyvatel umožnilo v exekučním řízení exekutorům přístup k osobním údajům všech tzv. vázaných osob".

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Vedení firem zajímalo exekutory nejvíce

Nejvíce se porušení předpisů v souvislosti s ochranou soukromí konalo u lidí, kteří jsou ve vedení firem. Právě o ně se totiž v tomto období zajímali exekutoři nejvíce. Ministerstvo vnitra jim o nich poskytovalo více informací, než mu tou dobou umožňoval zákon.

"Po zjištění podezření z neoprávněného přístupu k údajům ministerstvo vnitra vyzvalo k okamžitému zamezení přístupů," sdělila mluvčí vnitra Hana Malá. Náprava tedy přišla, ale v mnoha případech již velmi pozdě, osobní data jsou dávno v rukou exekutorů.

Vnitro se pokutě možná vyhne

Vzhledem k tomu, že Ministerstvo vnitra podalo proti pokutě rozklad, a že se od té doby změnila legislativa, ministerstvo se pokutě nakonec asi vyhne. Podle informací od Úřadu pro ochranu osobních údajů totiž „Úřad právní úpravou přišel o možnost ukládat pokuty orgánům veřejné moci a veřejným subjektům, tedy například ministerstvům, různým správním úřadům, městům či obcím za přestupky související s ochranou osobních údajů.“

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.
Přečíst více

Komentáře