Evropské banky budou muset stahovat svá aktiva z Británie

Čtení na 5 minut Publikováno: 09.10.2018
Evropské banky budou muset stahovat svá aktiva z Británie

Evropská centrální banka nutí banky a další finanční ústavy, aby majetek hromadily na domovských trzích. To znamená vevnitř Evropské unie, kde je volný pohyb peněz. Jenže po Brexitu nebude už Velká Británie součástí jednotného trhu.  A tak z Londýna odejde spousta peněz. Jen za Deutsche Bank to bude dle odhadů Financial Times až 600 miliard eur. A to jsou aktiva jen jedné banky.

Dopady na londýnskou City budou nemalé

Vzhledem k tomu, že od března příštího roku bude Velká Británie tzv. „třetí zemí“, nebude už územím, na kterém by se mohly volně pohybovat peníze celé EU. Finanční hospodaření v Británii se stane těžko kontrolovatelným jak ze strany evropských úřadů, tak samotných centrálních bank států EU nebo Evropské centrální banky.

Proto vydala Evropská centrální banka pokyn k odlivu evropských aktiv z Velké Británie. Z londýnských poboček bank se mohou dokonce stát samostatné dceřiné firmy, aby na ně mohli plně dohlížet britské úřady, které nově budou mít své finančnictví zpět v plné správě.

V případě Deutsche Bank se podle Financial Times plánuje, že bude mít londýnská divize přibližně velikost té americké, tedy cirka 145 miliard dolarů. Budou ale muset být i výrazně omezeny služby investičního bankovnictví.

Odsun se týká i zaměstnanců evropských bank

Z Londýna a dalších měst, kde mají banky své pobočky, se budou muset stáhnout nejen aktiva, ale i samotní zaměstnanci. Kolik jich alespoň v případě Deutsche Bank bude, to zatím ještě není jasné. V bankovních kuloárech jsou zmiňovány tisíce. Tisíce bankéřů se pravděpodobně z Londýna budou muset stáhnout do jiné země, uvnitř EU.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Belgický think-tank Bruegel zveřejnil odhad, že v City zanikne asi deset tisíc míst v bankovních institucích. Naproti tomu Reuters hovoří jen o přibližně polovině z odhadu Bruegelu. A kam že se přesunou? Nejvíce z brexitovského „škatulata, škatulata, hýbejte se“ vytěží pravděpodobně německý Frankfurt.

Goldman Sachs a USB už hlásí směr Frankfurt. A nejsou jediní

Více než dva tisíce zaměstnanců Goldman Sachs a USB se budou stěhovat do Frankfurtu. Tohle město si totiž společnosti vybraly jako své nové evropské centrum. Část zaměstnanců JP Morgan se sem přesune také. Stejně na tom podle prohlášení jednotlivých tiskových mluvčích budou zaměstnanci Morgan Stanley nebo Citigroup.

Další se budou přemisťovat do Madridu, Paříže anebo Dublinu. Ale to už nejde o ty největší masy zaměstnanců evropských bank, budou to jen stovky nebo několik málo tisíc. Největší a mnohatisícový tok bankéřů má namířeno právě do Frankfurtu. A město se na to musí včas připravit. Stejně jako Londýn na tak velké odchody.

Londýn to nevidí tragicky

Podle profesora Petera Hahn z London Institute of Banking and Finance nečeká Londýn žádný velký propad v oblasti bankovního sektoru. Nechal se v souvislosti s Brexitem slyšet, že „myšlenka rezignace Londýna na vzniklou situaci je přehnaná. Město si určitě udrží většinu výhod, které z něj dělají skvělé finanční centrum.“ Tak se necháme překvapit.

Komentáře