ERB banka je nejenže bez licence, už zkrachovala úplně

Publikováno: 14.12.2017
ERB banka je nejenže bez licence, už zkrachovala úplně

Před více než rokem odňala Česká národní banka licenci ruské ERB bank,  přičemž její činnost byla ze strany ČNB omezena vlastně již od března loňského roku. A to s cílem zamezit dalšímu poškozování zájmů vkladatelů. Garanční systém finančního trhu začal loni v říjnu vyplácet první pojistné vklady klientům této banky. Ale ani preventivní kroky nakonec nebyly nic platné. Banka skončila v insolvenci. Přitom ještě před rokem tvrdil majitel banky, že na její ozdravení má dost peněz.

Proč zakročila ČNB už před rokem?

Konkrétní důvody, které k tomuto kroku ČNB měla, jsme popsali i v našem magazínu. Připomeňme, že hlavní důvody k odebrání licence byly dva:

Tím prvním bylo shledání ČNB, že řídicí a kontrolní systémy banky byly nefunkční. Řízení a kontrolu totiž v podstatě neměl kdo dělat. Z toho důvodu banka nezvládala korigovat rizika úvěrová, tržní a riziko likvidity.

Důvodem číslo dvě byl nákup dluhopisů, který ERB Bank provedla v rozporu s právními předpisy. Jednalo se o příliš velký nákup od jedné společnosti, čímž došlo k nedostatečnému rozložení úvěrového portfolia banky a její stabilita byla ohrožena již několik měsíců před prvním zákrokem ze strany ČNB.

Ukázalo se, že touto společností byla rakouská realitní společnost M&A GmbH.Dodnes od ní banka peníze zpět nemá. A transakcí se logicky zabývá i policie pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Praze. Zasahovat musel dokonce i Finančně analytický úřad, který bance zadržel část jejích peněz.

Garanční fond vyplatil 3,5 miliardy

Jenže veškeré závazky, které banka má, převyšují hodnotu jejího majetku o celou 1,5 miliardu korun. Většina závazků (přes 98 %) je tvořena právě výplatami Garančního fondu (resp. Garančnímu systému finančního trhu), který místo banky vyplatil klientům pojištěné vklady, dohromady ve výši 3,53 miliardy korun. Připomeňme, že každý klient má u banky pojištěn vklad až do výše sto tisíc eur.

Podle Garančního systému finančního trhu měla ERB bank okolo šesti tisíc klientů se vklady přes pět miliard korun. Banka byla orientována převážně na ruskou klientelu žijící na českém území.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Změna sídla banky až po odejmutí licence

V bance pravděpodobně počítali s insolvencí již několik měsíců dopředu. Po odejmutí licence se totiž banka přesunula z Prahy do Brna, aby její insolvenci musel řešit brněnský krajský soud. Důvod? Můžeme se jen domnívat. Ale v médiích v minulých letech probíhaly zprávy o tom, že právě soudci tohoto soudu dělali v insolvenčních kauzách nestandardní, mnohdy až kontroverzní rozhodnutí.

V problémech je i ruská sestra

O licenci přišla v Rusku také První česko-ruská banka, přes kterou Popov (majitel ERB bank) ovládal svou ERB v Česku. Management banky totiž ne vždy zjišťuje dostatečné informace o majetkových poměrech klientů, kterým poskytuje úvěry. Nakonec se dostala do situace, kdy již měla nedostatek kapitálu. A z tohoto důvodu jí byla licence odebrána.

Jenže právě ERB bank měla své peníze s touto bankou významně provázány. Problémy ruské sestry proto spustily vlnu problémů ERB bank. Nadstandardní finanční provázání našla ČNB také s bankou Deržava či Gazprombankou.

Další arbitráž na obzoru?

ERB bank, respektive její majitel, se chce bránit. Konkrétně proti krokům, které vůči jeho bankovnímu ústavu ČNB podnikla. Již probíhá soudní řízení a připravuje se dokonce i arbitráž.

Komentáře