Do důchodu čím dál a dál!

author Lenka Rutteová Čtení na 5 minut Publikováno: 13.01.2020
Do důchodu čím dál a dál!

Současná generace padesátníků a šedesátníků žila a žije v jednom z nejzvláštnějších systémů čekání na penzi. Čím jsou starší, tím více se jim vzdaluje. Do důchodu mají prostě čím dál dál, což je dáno nepříjemnými odsuny hranic věku pro odchod do důchodu. A sotva jeden dlouhodobý odsun skončil, diskutuje se další. I současní patnáctiletí budou zase mít do důchodu čím dál a dál!

Délka pracovního života v EU

V zemích Evropské unie je délka pracovního života stále ještě dost rozdílná, nepodléhá společným politikám. Liší se dokonce až o deset let! Bohužel však (téměř) všude roste. Průměrná délka aktivního pracovního života je v EU 36 let. Ještě v roce 2000 to bylo 33 let. Statistiku sleduje Eurostat na základě dat od statistických úřadů jednotlivých členských zemí.

Doba aktivního hledání práce se počítá také

Co všechno počítáme do celkové doby aktivního pracovního života? Je to zaměstnání, podnikání (obojí ve většině případů i s mateřskou dovolenou, pokud na ni vznikl nárok), dále aktivní hledání práce. Tyto tři (čtyři) činnosti jsou nyní jediné, které se do odpracovaných let z pohledu EU počítají, a to až do vzniku nároku na řádný důchod. 

Co se do odpracovaných let v evropském průměru nepočítá, je studium, rodičovská dovolená a podobné situace, kdy je člověk mimo pracovní trh a ani práci aktivně nehledá, tedy není veden na úřadu práce a nespolupracuje s ním. 

V České republice se rodičovská dovolená stále hodnotí plně, tj. na 100 % pro hodnocení doby pojištění pro nárok na důchod i jeho výpočet. Nezapočítává se jen příjem z rodičovské, aby se nezhoršil průměr výdělků získaných před rodičovskou dovolenou a po ní. Studium se do 1. 1. 2010 hodnotí 80 %, později vůbec. 

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Nejdéle pracují Švédové, nejméně Italové

Ze zemí Evropské unie jsou na pracovním trhu zcela nejdéle Švédové, a to 41,9 let. Na opačné straně žebříčku jsou Italové, kteří pracují jen 31,8 let. Tedy již v úvodu zmiňovaný desetiletý rozdíl. Až neuvěřitelné, v rámci jedné Evropy. A teď si porovnejte ekonomiku těchto dvou zemí…

Pokud rozšíříme statistiku i na ostatní země Evropy a započítáme do ní také Turecko, pak nejdelší dobu čekání na důchod prožívají Islanďané, více než 46 let (46,3). Na druhém místě jsou bez velkého překvapení Švýcaři s délkou ekonomicky aktivního života 42,7 roku

Nejkratší dobu si na důchod vyčekávají pro změnu Turci, a to jen 29,4 roku, kratší dobu než Italové zvládnou ještě lidé v Severní Makedonii, konkrétně 31,5 roku. No a my? My jsme přibližně uprostřed a dokonce i na průměru, nám to trvá v současnosti 36,3 let, než se po nástupu do zaměstnání dočkáme důchodu. Bude ale hůř.

Slováci se dočkají o dva roky dříve

Zatímco Češi čekají na důchod 36,3 roku ekonomicky aktivního života, na Slovensku (a také v Maďarsku) si počkají o dva roky méně, 34,1 let. Poláci dokonce jen 33,5 roku, Belgičané se svými 33,2 roku ekonomicky aktivního života vybočují z průměru západních zemí. Hned vedle žijící Nizozemci totiž musejí pracovat 40,5 roku, aby měli na důchod nárok. 

Dnešní patnáctiletí? Připravte se na děsivá čísla!

Očekávané změny věku odchodu do důchodu pro současné patnáctileté nejsou vůbec příjemné. Na Islandu se bude délka povinně pracovního života prodlužovat na 48,3 let, ve Švýcarsku na 44,8 let. Nizozemci předběhnou Švédy o desetinu roku na 42,9 let. 

My se posuneme s počtem odpracovaných let nutných pro přiznání důchodu na 39,2 roku, Slováci na 36,5 let (což máme v současnosti my). No a třeba Belgičané si zůstanou jen na 35,1 letech, Bulhaři na 34,6. To umírají v těchto dvou zemích tak brzy? Nebo spíš umějí lépe pracovat s penězi na důchody?

V důchodu čtvrtinu života. Pro ty šťastnější

U nás se počítá s tím, že v budoucnu budou Češi v důchodu trávit cirka čtvrtinu svého života. Samozřejmě jen ti šťastnější, kteří se důchodu vůbec dožijí. Důchodový věk se fakticky přepočítává z předpokládaného věku dožití při vstupu do penze. 

Věk dožití obecně roste, ale v jaké kondici tráví lidé poslední roky života, to už se většinou neřeší. Obecně se dobrému zdraví v České republice těší ženy do věku 64,2 let, muži do 63,5 roku. Strop věku odchodu do důchodu je zatím stanoven na 67 let pro lidi, co jsou nyní ve věku 25 let. 

Současní čtyřicátníci by mohli jít do důchodu v 66 letech. Je ovšem jasné, že většina Čechů půjde do důchodu již s mnoha nemocemi. Například Dánové a Švédové však mají očekávanou délku života ve zdraví 72 let. A to je rozdíl! 

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.
Přečíst více