Do čeho investovat v době koronavirové krize?

author Iva Grácová Čtení na 5 minut Publikováno: 02.06.2020
Do čeho investovat v době koronavirové krize?

V dnešní době si nemůže být jistí opravdu ničím. Historie nám je svědkem toho, že co platí ve světě financí dnes, může být zítra úplně jinak. Svět v posledních měsících zachvátila pandemie koronaviru a dopady této krize se nevyhnuly ani finančním trhům. Jak otřásl strach z šířící se epidemie s cenami zlata či akcií ? Vyplatí se v dnešní době investovat a jak minimalizovat riziko případných ztrát?

Zlatá jistota v době krize

Zlato funguje od pradávna jako uchovatel hodnoty a pro mnoho investorů slouží jako určitá protikrizová pojistka. Na rozdíl od jiných aktiv (akcie, dluhopisy) má tu výhodu, že nenese riziko protistrany, a tak dobře slouží především v období politické a ekonomické nejistoty. Není proto divu, že poptávka po investičních kovech v posledních týdnech významně roste. Ani zlatu se prvotní výprodeje nevyhnuly, jeho cena se však v průběhu měsíce dubna stabilizovala a nyní se nachází nejvýše od roku 2012 na hodnotě kolem 1730 dolarů za trojskou unci.

Cena stříbra se posledních pět let drží na relativně nízkých úrovních. I když je jeho role v průmyslu nenahraditelná, je stříbro znatelně zastíněno právě žlutým kovem. Určitý potenciál dává stříbru skutečnost, že se rozevírají nůžky mezi cenou zlata a stříbra. V minulosti v podobných situacích investoři přesouvali část zlatých investic směrem ke stříbru. Tato skutečnost ze stříbra činí pro mnohé investory velmi atraktivní komoditu pro možný nákup.

V případě platiny či palladia není stejné nadšení na místě. Cenu těchto kovů stahuje stagnující průmyslová výroba a omezení výroby vozů s naftovými motory, kde se platina hojně využívá v katalyzátorech. Celoroční globální propad automobilového průmyslu se odhaduje mezi 10 a 40 %, což bohužel znamená, že ani ceny těchto kovů zdaleka nemusely najít své dno.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Akcie

Panika kolem koronavirové pandemie se nevyhnula ani akciovým trhům. Ještě v polovině února byly hodnoty akciových indexů na historickém maximu, ovšem postupně začaly finanční trhy zaplavovat obavy z šíření nového koronaviru a v březnu již burzu zachvátila opravdová panika.

Hodnota indexu MSCI World spadla o 34 % (od vrcholu z poloviny února do lokálního dna ke dni 23.3.2020). V průměru klesly ceny akcií v březnu o 30 %.

V dubnu se akciové trhy vzchopily také díky masivních zásahům centrálních bank a zdá se, že celý propad trval jen 5 týdnů. Analytici však varují, že další vlna propadů může přijít v momentě, kdy budou firmy reportovat výsledky za 2. kvartál. Velký rozdíl je také v jednotlivých sektorech. Zatímco americkému trhu vévodí technologické firmy, na které měla karanténa pozitivní vliv (Amazon, Google, Facebook, Netlfix), v Evropě vládne spíše finanční sektor a průmysl.

Pozor na prašivé dluhopisy

Východiskem pro mnoho investorů se v době jakékoli finanční krize stává nákup dluhopisů. Důvěra v dluhové cenné papíry je dána dlouhodobými zkušenostmi. Těžké časy na burzách opakovaně přivádějí investory ke konzervativních investicím, které bývají ve velké míře představovány právě dluhopisy.

Ne každý dluhopis však zajišťuje výnos. Především v době zvýšené nejistoty by si měli investoři dát pozor na nabídky tzv. prašivých dluhopisů, které slibují vysoké výnosy s minimem rizik. Jedná se především o dluhopisy spekulativního stupně bez ratingu a prospektu, které se mohou představovat silně rizikovou investici, jejíž návratnost je ve hvězdách. Ohrožené jsou sektory energetiky, výroby automobilů a součástek, pohostinství nebo cestovního ruchu.

Řešením je pravidelnost a diverzifikace

Méně zkušení investoři mohou podlehnout strachu a panice. Zkušený investor by naopak řekl, že každá krize je zároveň příležitost. Jako vítězové z ní vyjdou ti, co si vytvořili dostatečné rezervy a mají likviditu pro výhodné nákupy investic, jejichž cena v krizi klesla.

Investování je běh na dlouhou trať a prostředky se zhodnotí zpravidla až za několik let. Nenechte se proto odradit krátkodobými výkyvy a nezapomínejte na to, že ještě důležitější, než do čeho investujete, je způsob, jak investujete. I tato krize potvrzuje význam pravidelného investování, jaké umožňují např. podílové fondy.

Zásadní výhodou pravidelné investice je právě to, že dokáže v průběhu času vyhladit výkyvy cen způsobené kolísavostí kapitálových trhů. I výraznější poklesy jsou tak v dlouhodobém horizontu vykompenzovány růstem a na to je třeba myslet. Dlouhodobost a pravidelnost investování jsou významnou ochranou drobných investorů nejen v dobách epidemie koronaviru, ale v případě jakýchkoli tržních turbulencí,“ hodnotí výhody pravidelného investování pro server e15.cz Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh

Neméně důležitým pravidlem, jak snížit riziko ztráty, je diverzifikace portfolia. I tady se nabízí jako výhodné řešení investice do podílových fondů. Ty mají majetek rozložený do desítek až stovek různých firem. Na investorovi tak zůstává pouze volba typu fondu a jeho strategie od konzervativní (méně rizikové dluhopisy) po dynamickou (rizikovější akcie).

Zdroje: finance.cz/ kurzy.cz / e15.cz / investujeme.cz

author

Autor článku:

Iva Grácová

Ve světe bankovnictví se pohybuje od roku 2007 a voľný čas věnuje psaní článků převážně finančního charakteru s úvěrovou, bankovní a investiční tématikou.
Přečíst více