Deloitte: Češi vydělávají na bydlení nejdéle ze sledovaných zemí

author Lenka Rutteová Čtení na 5 minut Publikováno: 30.01.2020
Deloitte: Češi vydělávají na bydlení nejdéle ze sledovaných zemí

Průměrná mzda versus průměrná cena bytu o rozloze 70 metrů čtverečních. V Česku je nepoměr mezi nimi bezkonkurenčně největší, Češi totiž musejí na koupi nového bytu naspořit největší počet průměrných mezd ze všech 12 evropských států sledovaných ve studii studie Deloitte Property Index. Porovnání proběhlo jak v absolutních číslech, tak i v relativním přepočtu na průměrné výdělky v jednotlivých zemích. Údaje ve studii jsou z roku 2018. Pojďme se podívat na konkrétní výsledky!

11,2 průměrných ročních hrubých výplat na malý byt

Tohle je česká realita. Abychom si vydělali na koupi malého bytu o rozloze 70 čtverečních metrů, museli bychom vydělávat průměrnou mzdu, a tu dávat stranou po dobu 11,2 roku. A to bychom museli odkládat příjem hrubý, nikoliv čistý! Přestože studie počítala s cenami průměrnými, uvádí i ceny v regionech.

Průměrně podle zjištění Deloitte stojí metr čtvereční bytu v České republice 2 525 eur, což je cirka 64,5 tisíce korun. Při rozlišení tří největších měst u nás se pak podívala studie zvlášť na Prahu, kde je cena 125 % průměrné ceny, tedy 3 156 euro za metr čtvereční, v Brně 91 % republikového průměru, tedy 2 298 euro a v Ostravě pak 67 % průměru, což je 1 692 Kč za metr čtvereční plochy bytu s celkovou rozlohou 70 metrů.

Ale odborníci na český trh s nemovitostmi poznamenávají, že autoři brali v případě Česka ještě poměrně konzervativní ceny bytů. Reálný trh je podle nich na ještě vyšších cenách. Otázkou je, zda takto postupovali i v ostatních zemích či nikoliv. Ať tak či onak, na špičce žebříku bychom stanuli v každém případě.

Nejdražší je Norsko a Francie, ale tam jsou jiné i mzdy

Absolutně nejdražšími byty byly ty v Norsku a ve Francii. Stály více než 4 000 euro za metr čtvereční. I přes to na ně Francouzi a Norové nemusejí vydělávat tak dlouho jako Češi, důvodem jsou samozřejmě vysoké odměny za práci.

Na opačném konci žebříčku cen bytů je Portugalsko, kde se v roce 2018 podle zjištění Deloitte pořizoval průměrný nový byt za 1 088 eur za metr čtvereční. I v Portugalsku se na bydlení vydělává kratší dobu než u nás.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Kde byl nejvyšší meziroční růst cen bytů? No, kde jinde než u nás?!

Meziroční nárůst cen nových bytů mezi lety 2017 a 2018 byl až neuvěřitelných 16,8 %. Nám se přibližuje pouze Maďarsko se svými 13,7 %. Opačná situace byla ve Velké Británii, kde vlivem nejistoty zejména z Brexitu spadly ceny nového bydlení o 14,7 procenta. Praha zároveň byla metropolí, kde ceny rostly úplně nejvíce, a to o 22 % za jeden rok.

Příčinou rychlého růstu cen českých nemovitostí je hlavně nabídková strana. Počet second-handových bytů na prodej klesá a developeři musí čekat dlouho na mnoho nutných vyjádření v povolovacím procesu, což projekty prodlužuje a zdražuje,“ je podle serveru Seznamzprávy.cz ve studii uvedeno coby příčiny stavu.

Spoluautor studie Vojtěch Petrík však uklidňuje veřejnost, že: „Poptávková horečka však mírně klesá a v letošním roce tak můžeme očekávat určitý pokles prodejů ve všech oblastech. Navzdory tomu zůstává pokles cen spíše nepravděpodobný“.

Vedeme již třetím rokem!

Ve spoustě žebříčků bychom si přáli být na prvních příčkách, ovšem tohoto žebříčku se to netýká. Nicméně jej vedeme už potřetí po sobě. Statistika poměru ceny bytu k výdělku je u nás tou nejvyšší, jinými slovy nejhorší.

Hned za námi je v žebříčku Lotyšsko s dobou trvání spoření 10,1 let a pak Velká Británie, kde je cena nového bytu vyjádřena jako 9,4 hrubých ročních příjmů. Na opačném konci žebříčku jsou díky nízkým cenám bydlení Portugalci s dobou spoření průměrných hrubých mezd po dobu 3,8 roku, hned za nimi jsou Belgičané se 4 roky a Norové s 5 lety spoření – i přes fakt, že ceny bytů jsou u nich astronomicky vysoké. Občas by se norská výplata šikla, že?

Jak jsou na tom Němci?

Rádi se srovnáváme s Německem, které je pro nás již z dob porevolučních ekonomickým cílem. Jenže i po třiceti letech neskutečně vzdáleným. Na nový byt stačí v Německu hrubý průměrný příjem za 5,1 roku. A přestože stojí průměrný byt v Německu mnohem více než u nás, konkrétně 3 405 euro v Německu oproti 2 525 euro v ČR, vydělá si průměrný Němec na nový byt dvakrát rychleji než průměrný Čech.

Z toho opět plyne, že má průměrný Němec téměř trojnásobnou kupní sílu než průměrný Čech, respektive za svou práci dostane průměrný Němec odměnu ve výši trojnásobek toho, co si z výplaty koupíme my. Takže ona by se šikla i výplata německá.

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.
Přečíst více

Komentáře