Daňový balíček může ulevit už od července, respektive od srpnové výplaty

Datum publikování: 11.07.2017
Daňový balíček může ulevit už od července, respektive od srpnové výplaty

Daňový balíček z dílny Ministerstva financí mění najednou několik daňových zákonů,  některé dokonce hned od července. Na co se můžeme v nejbližší době těšit?

Větší sleva na dítě

Červencovou novinkou je větší sleva z daně z příjmů na druhé a třetí vyživované dítě. Ta přitom stoupá už druhým rokem za sebou. A v lednu opět stoupat bude. Poprvé půjde nová sleva na dítě vyúčtovat za červenec (tedy v srpnové výplatě) a konkrétně se jedná o 200 Kč na druhé dítě a 300 Kč na třetí a každé další vyživované dítě.

Na druhé dítě v pořadí bude daňová sleva činit 1617 korun měsíčně, na třetí a další vyživované dítě to bude 2017 Kč měsíčně. Sleva se klasicky zdvojnásobí, pokud se jedná o dítě zdravotně postižené.

Sleva půjde uplatnit už od ledna roku 2017, ale slevu za prvních šest měsíců tohoto roku najdeme na výplatní pásce, případně na účtu až příští rok. Tedy až zaměstnavatel udělá roční zúčtování, nebo až podáme daňové přiznání za rok 2017.

Pozadu však nezůstanou ani slevy na první vyživované dítě, jen budou platit od ledna příštího roku. Konkrétně půjde o 150 Kč měsíčně, takže celková sleva na první dítě od ledna bude 1267 Kč měsíčně.

Slevu na dítě uplatňuje vždy jen jeden z rodičů.

OSVČ se dočkají zvýšení slev na dítě i vyživovanou manželku (manžela)

Nově budou moci slevy čerpat i ti živnostníci, kteří uplatňují výdajové paušály. To však bude spojeno s omezením, konkrétně snížení příjmů, z kterých lze uplatnit výdajový paušál, na polovinu původního limitu – tedy ze dvou milionů na jeden.

Letos a příští rok se živnostníci budou moci rozhodnout, zda zůstanou u dvoumilionového paušálu a neuplatní slevy na manželku a dítě, nebo přejdou na paušál jednomilionový, kam v daňovém přiznání budou moci zanést i slevy na děti a vyživovaného partnera. Jedná se o výše zmíněné částky na děti a dále o 24 840 Kč ročně na manžela /manželku.

Změní se i daňové bonusy

Co je daňový bonus? Jde o částky, které vyplácí stát těm lidem, kteří i po návratu celé zaplacené daně z příjmů mají ještě nárok na částky ze slev na děti (daň z příjmů vychází záporná). Maximálně půjde od ledna příštího roku o 60 300 Kč na jednu rodinu a rok.

Daňový bonus však nevzniká automaticky, je podmíněn určitým minimálním příjmem rodiče, a to je pro rok 2017 alespoň šestinásobek minimální mzdy. Tedy alespoň 66 000 korun za rok.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Změna však nastává i v tom, jaké příjmy se do celkového součtu zahrnou: ještě do loňska šlo sečíst nejen příjmy ze zaměstnání a z podnikání, ale i příjmy z nájmů a kapitálového majetku. Nově se ale budou posuzovat pouze příjmy ze zaměstnání nebo samostatně výdělečné činnosti.

Srážková daň i v zaměstnání – ale jen při nízkých úvazcích

Pro ty, kdo pracují v zaměstnání pouze na malý úvazek a neberou u jednoho zaměstnavatele více než 2.500 Kč měsíčně, bude zavedena nově pouze patnáctiprocentní srážková daň. Tu srazí zaměstnavatel a zaměstnanec nebude muset podávat daňové přiznání.

Invalidům bude stačit prokázat nárok, aby dostali daňovou slevu

Daňová sleva pro invalidy a těžce zdravotně postižené bude od příštího roku časově dostupnější. K jejímu přiznání totiž bude stačit uznání nároku ze strany správy sociálního zabezpečení na invalidní důchod či průkazku ZTP/P. Doteď byla sleva spojená až se začátkem vyplácení invalidního důchodu nebo získáním průkazu ZTP/P, což je proces někdy i na mnoho měsíců.

Nové možnosti paušální daně

Paušální daň se doteď týkala jen podnikatelů bez vlastních zaměstnanců. Nově ji budou od ledna moci uplatnit i podnikatelé, kteří zaměstnávají zaměstnance. A také živnostníci, kteří mají příjem nejen ze své živnosti, ale i ze zaměstnání. Podmínkou je, aby příjmy nepřekročily 5 milionů korun za rok.

Paušální daň musí být s finančním úřadem předem dohodnutá - na základě minulých a očekávaných příjmů. Přitom každý podnikatel musí platit alespoň 600 Kč měsíčně. Dohodnout se na ní musíte do konce ledna příštího roku – pokud o ni budete stát.

Platby kartou i na finančních úřadech

Až půjdete příště platit daň z příjmů (pokud vám ji nestrhává zaměstnavatel), možná ji budete moci zaplatit kartou. Proč možná? Protože karty nebudou brát všude. Jen na těch úřadech, kde se jejich vedoucí rozhodnou tento typ placení akceptovat.

Komentáře