Daně konečně kompletně online?

Čtení na 6 minut Publikováno: 24.07.2018
Daně konečně kompletně online?

Finanční správa má velké plány, jak začít spravovat daně online. Velmi jí v tom pomůže jednak elektronický občanský průkaz, který slouží místo elektronického podpisu, jednak také fakt, že se může začít vymaňovat od IBM, která doposud dodávala elektronický portál EPO. Ten bude nahrazen vlastním portálem Finanční správy s názvem Moje daně. Zakázka na něj je plánovaná v objemu 600 milionů korun.

Vše se spustí v roce 2020

Finanční správa plánuje spuštění portálu Moje daně v roce 2020. Tendr bude vyhlášen letos na podzim. Finanční správa počítá s tím, že: „Připravit zadávací dokumentaci nebude jednoduché. Bude to otevřené jednací řízení s uveřejněním“. Generální ředitel Finančního ředitelství Martin Janeček ještě dodává: „potřebujeme si s potenciálními dodavateli vyjasnit technické parametry a „nachytřit“ se od nich“.

V případě nového portálu Moje daně se počítá s vybudováním velkého portálového řešení, celkově pro osm milionů daňových subjektů. Portál bude maximálně ulehčovat daňová přiznání, protože se lidem po přihlášení do portálu předvyplní maximum dostupných údajů. A samozřejmě nebude potřeba nic tisknout a fyzicky někam posílat.

Již nyní jsou úniky z DPH na polovině

Díky zavedení online systémů se již nyní v rámci rozkrývání řetězových podvodů s DPH podařilo během krátké doby snížit daňové úniky na této dani dokonce na polovinu. Finanční detektivové totiž dokáží data z elektronické evidence analyzovat podle třiceti různých kritérií. Na základě analýzy dokáží ze sledovaných čísel poznat, že firma krátí tržby.

Na elektronickou občanku je připraveno i EPO

Současný portál pro online daňová přiznání EPO dodávaný firmou IBM je již nyní přizpůsoben na nové elektronické občanské průkazy. Ty se vydávají od prvního července a slouží jako plnohodnotná náhrada certifikovaného elektronického podpisu.

Moje daně plánují přijímat i další digitální certifikáty od schválených autorit. Stejně tak je tomu v případě současně fungujícího portálu EPO. Finanční správa se snaží hledat takové řešení přechodu od EPO k portálu Moje daně, aby vše na sebe plynule navazovalo.

Záleží však na dohodě s IBM, která je doposud jediným dodavatelem, navíc v režimu tzv. vendor lock, tedy závislosti na jednom dodavateli. Jedná se o systém zděděný po předchozích vládách.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Současný výběr daní roste o 7,8 procenta, EET se osvědčilo

Ekonomika roste v současné době o 4,5 procenta. Ale výběr daní dokonce o 7,8 procenta. To je zčásti samozřejmě dáno hospodářským růstem. Ale zbytek nárůstu je zajištěn větší efektivitou výběru daní a činností finanční správy, kam se počítá i zavedení režimu EET.

Odhadovaný přínos EET za rok 2017 byl téměř 5 miliard korun. Letos se čeká přínos ve výši okolo sedmi miliard. Generální ředitel finančního ředitelství dodal: “Díky kontrolnímu hlášení jsme podle posledních dostupných dat za rok 2016 vybrali o 12,3 miliardy korun více na DPH. Daňový únik na DPH se snížil z 20,5 procenta (2012) HDP na námi odhadovaných 10 až 12 procent loni. Přibližujeme se úrovni Rakouska a Německa. Výrazně k tomu přispívá EET a kontrolní hlášení a zužování prostoru pro páchání řetězových podvodů s DPH“.

Portál Moje daně sloučí vše dohromady

Nově plánovaný daňový portál Moje daně by měl sloučit do kupy několik současných systémů. Podle finanční správy zahrne daňové informační schránky, EPO i rozhraní pro EET. Tedy nejen běžní uživatelé, ale i finanční správa budou moci mít vše na jednom místě. Původní systémy nezaniknou, ale propojí se pomocí chystané integrační vrstvy.

Tak snad i běžným zaměstnancům konečně svitla naděje, že mnohahodinové fronty na finančních úřadech v souvislosti s daňovým přiznáním budou konečně minulostí. I bez nutnosti vyřizovat si elektronický podpis za poplatek.

Komentáře