Další zvýšení základní úrokové míry je tu!

Čtení na 3 minuty Publikováno: 06.11.2018
Další zvýšení základní úrokové míry je tu!

Česká národní banka se nechala slyšet, že přistoupí k dalšímu zvýšení základní úrokové sazby, a to již ve čtvrtek 1.11. A jak naznačila, tak i udělala. Jde o čtvrté zvýšení v řadě za sebou. A letošní již páté. Nová repo sazba je na úrovni 1,75 procenta. Ve čtvrtek také byla centrální bankou představena nová makroekonomická prognóza České republiky.

Poslední zvýšení bylo před měsícem

Teprve před měsícem přistoupila Česká národní banka k zatím poslednímu navýšení základní úrokové sazby, a to na 1,5 procenta. Tehdy se pro zvýšení kladně vyjádřilo šest ze sedmi členů bankovní rady ČNB. A co hovoří pro další zvýšení úrokové sazby, které přišlo v první listopadový den? Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek to vidí následovně:

"Pro zvýšení sazeb hovoří slabá koruna a dosavadní pomalé promítání dřívějšího zpřísňování měnové politiky do úrokových sazeb komerčních bank. Zvýšení sazeb je trhem téměř plně očekávané, takže pokud by ČNB sazby nezvýšila, zavdala by příčinu oslabení koruny."

Koruna to „ocení“ minimálně

Hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler si však o dopadu navýšení úrokové sazby na kurz koruny nedělá: „Bankovní rada ČNB podle našeho názoru počtvrté v řadě své sazby na svém příštím jednání zvýší. Tento vývoj je však trhem nyní plně zaceněn, dopad zvyšování sazeb na kurz koruny tak bude patrně minimální.“

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Měnit se bude i měnová politika

A ve smyslu zpomalení tempa jejího zpřísňování. Proč? Pavel Sobíšek tuhle domněnku opírá o zvýšená rizika vývoje, která nás čekají v příštím roce. Zpřísňování měnové politiky sice dokáže brzdit přehřívání ekonomiky, avšak vzhledem k signálům blížící se krize v eurozóně je nutné více zvažovat dlouhodobější dopady.

Makroekonomická prognóza očekává snížení růstu HDP

V posledních letech jsme byli svědky (a aktéry) rekordního tempa růstu české ekonomiky, tempa růstu hrubého domácího produktu. V budoucím období se však již čeká jeho zpomalení. A to je hlavní téma nové makroekonomické prognózy ČNB.

V srpnové prognóze se na příští rok očekával růst ve výši 3,4 procenta HDP. V listopadové ale ekonomové predikují snížení tohoto očekávání. I proto byli již dlouho nasnadě, že centrální banka zvýší repo sazbu – aby v následujícím období krize měla z čeho snižovat, a tedy čím brzdit budoucí ekonomický propad.

Komentáře