Další sezóna cestování se blíží. Jak se spolehlivě pojistit?

Datum publikování: 10.04.2017
Další sezóna cestování se blíží. Jak se spolehlivě pojistit?

Kdokoliv vyráží do zahraničí, měl by se pojistit.  A teď nemáme na mysli životní pojištění nebo klasické úrazové. Jde o tzv. cestovní pojištění, které v zahraničí zachrání naši peněženku hned v sedmi případech. Jakých? A co nám dobré cestovní pojištění uhradí?

Na co se při cestách pojistit

Pokud sjednáváme cestovní pojištění na cestu do zahraničí, měli bychom počítat s tím, že se může stát v zásadě sedm druhů nenadálých událostí (a tím nechceme ani jednu z nich přivolávat).

1. Úraz

Nejvíce s v souvislosti s cestovním pojištěním hovoří o úrazech. Ty jsou také statisticky nejčastější – zejména pokud cestujeme za sportem, ale i za rekreační pohybovou aktivitou. 

Ovšem, nepodléhejme dojmu, že pokud se jedeme jen „válet“ k moři, nemůže se nám nic stát. Uklouznout v koupelně a zlomit si u toho cokoliv je možné i tehdy, když se jen sprchujeme po příchodu z pláže. A i takový úraz je v zahraničí drahý.

Tip: pokud jedete na aktivní dovolenou, například lyžovat, chodit po horách, slaňovat, jezdit na kole, poptejte se pojišťovny, zda připojišťuje i na rizikovější aktivity. V případě úrazu z rizikovějšího sportu by totiž běžné cestovní pojištění nemuselo být schopno veškeré výdaje pokrýt. 

Proto dobré cestovní pojištění mívá kategorie rizikovosti a vy se k některé z nich přiřadíte podle toho, jak rizikovou aktivitu jedete do zahraničí dělat. Čím vyšší riziko, tím vyšší cena pojištění, samozřejmě pak tím vyšší pojistné plnění. Ale rozdíly v ceně pojištění jsou v řádech desetikorun na den, výsledné plnění může být vyšší o statisíce.

2. Nemoc

Znáte to: celý rok se těšíte na dovolenou k moři. Pak tam přijedete, užijete si na pláži jeden nebo dva dny a váš potomek začne v noci plakat, že ho strašně, ale strašně bolí ucho. Takže pohotovost, případně s brufenem vydržet do rána. Jenže to by ucho mohlo prasknout, což není zrovna výhra. A i tak se s tím musí k doktorovi.

I v tomto případě oceníme, když jsme si před cestou uzavřeli cestovní pojištění, jehož součástí je i úhrada léčebných výloh, včetně výloh v souvislosti s hospitalizací. A ty nemusejí být nijak nízké.

3. Smrt

Smrt na dovolené může nastat jednak následkem úrazu a jednak následkem nemoci. Případně může jít o náhlé úmrtí po selhání některého z orgánů, třeba vlivem příliš rázné změny prostředí. U smrti na první pohled není co hradit. 

Ale na ten druhý ano – příbuzní přece musejí zaplatit jednak výjezd sanity a jednak následnou péči o tělo, zejména pak převoz těla zpět do České republiky. Zátěž pro rodinný rozpočet by to bez pojištění byla příliš velká. 

4. Krádež či ztráta

Na dovolené můžete kdykoliv přijít o doklady, peníze, osobní věci. Ztráta může nastat v důsledku vaší nepozornosti, ale také krádeží, či nepodařeným logistickým procesem u dopravní společnosti, která nedopatřením zamíchá vaše zavazadlo do zcela jiného dopravního prostředku. 

A nemusíme si povídat o tom, jaké to je být na dovolené bez peněz, nota bene bez cestovních dokladů – zejména když chceme překračovat hranice země, ve které se zrovna nacházíme.

5. Škoda způsobená třetím osobám

Ano, kdykoliv se může stát, že někoho svou činností my poraníme, případně nešťastnou náhodou někomu zničíme jeho věci. A to by nás také mohlo přijít velmi draho. Proto i pojištění pro případ způsobení škod třetím osobám je součástí dobrého cestovního pojištění.

6. Storno

Pokud uzavíráme cestovní pojištění dopředu, můžeme si pojistit i storno naší cesty, a to pro případ zrušení nebo neuskutečnění cesty.

7. Nedobrovolné prodloužení pobytu

Někdy se stane, že v zahraničí musíme vlivem nenadálých událostí zůstat déle. Je jedno, zda nemůžeme odletět, protože počasí nedovolí letadlu vzlétnout, nebo máme tu smůlu, že jsme v zemi, kde se zrovna začíná odehrávat politický převrat.

Důležité je, jak se k tomu postaví naše pojišťovna. Dobré cestovní pojištění je nám bezplatně prodlouženo až do doby, než se vrátíme domů. A také dostaneme od asistenční služby informace a pokyny, co dál. 

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Pomoc ze strany pojišťovny musí být dostupná non-stop

Když máte uzavřené cestovní pojištění, musíte mít během nesnází vždy možnost využít tzv. asistenční službu – s tím, že první kontakt s ní je telefonický.

Asistenční služba představuje non-stop okamžitou pomoc v češtině, a to jak v podobě konzultace, koordinace, tak přímého zásahu, který vede k řešení vaší problémové situace.

Můžete například kontraktovat asistenčního lékaře, který vám poradí, jak postupovat s danými zdravotními problémy. Také se dozvíte, kde je nejbližší smluvní zdravotní pojištění – abyste měli zdravotní péči zcela bez problému a nutnosti nejdříve za službu zaplatit z vlastního, a pak teprve získat peníze zpět od pojišťovny. 

Pokud se vám ztratí vaše doklady, peníze, asistenční služba pomůže vyřídit místní formality, náhradní cestovní dokumenty, i zaslání potřebné finanční částky k tomu, abyste na dovolené mohli pohodlně přečkat. Nezapomínejme, že k některým událostem je třeba přivolat policii a mít od ní úřední záznam – jde zejména o krádeže a další způsobené škody.

Pojištění je v hodné i na cesty v rámci EU

A k čemu máme tedy evropskou kartičku zdravotní pojišťovny, si asi teď říkáte. Ta slouží jen k tomu, aby zdravotnický personál uznal, že máte zdravotní pojištění a že vás tedy mají ošetřit. Budou mít jistotu, že alespoň náklady na základní péči se jim finančně vrátí. 

Pojištění zdravotní pojišťovny působící v ČR hradí pouze ty nejzákladnější úkony.  Všechno ostatní bychom museli uhradit my – pokud bychom neměli uzavřené cestovní pojištění. V zahraničí je totiž spoluúčast pacienta na léčebných výlohách naprosto běžná.

Jak vybrat, do které země se pojistit, když těch zemí chceme projet více?

U cestovního pojištění platí základní zásada: pojištění do jedné země platí na území celého kontinentu. A pojištění do USA platí dokonce po celém světě.

Zde ale malé pozor: jsou místa, kde bezpečnostní situace není zrovna růžová (ať už vlivem lidí nebo přírodních podmínek). Vždy si předem zjistěte, zda náhodou vaše destinace nepatří k těm rizikovým. Informace najdete na portálu Ministerstva zahraničních věcí. V těchto místech je vysoké riziko, že nebude platit cestovní pojištění, respektive vám pojišťovna žádné nenabídne.

Pokud se do problému v zahraničí dostaneme, co udělat?

Rozhodně co nejdříve kontaktovat asistenční službu a o všem, co se stalo si nechat vystavit úřední záznam – buď v češtině anebo s českým překladem. A dokud nebudete všemu v papírech rozumět, nic nepodepisujte. V úředních záležitostech máme vždy právo na překladatele, tlumočníka.

Asistenční služba navíc, kromě pomoci řešení aktuálního problému, také vyhodnotí, na co máte v aktuální situaci nárok. Dále koordinuje dění tak, aby se vše vyřešilo efektivně a v souladu s podmínkami cestovního pojištění.

Jak je to tedy s úhradou výloh?

Výlohy v případě, že se stane některá z pojistných událostí, by měla vždy v celé výši platit pojišťovna. To je další znamení, že cestovní pojištění má dobrou kvalitu. Jakmile si pojišťovna vymiňuje spoluúčasti na úhradě některých z událostí, nemusí být uzavřené cestovní pojištění ve výsledku vůbec výhodné. 

Na druhou stranu, každá pojišťovna má nastaveny limity maximálních plateb za pojistnou událost. Většinou jsou nastaveny tak, že pokryjí vše nutné. Čím vyšší je rizikovost naší dovolenkové aktivity, tím vyšší rizikovost v pojistce bychom měli zvolit my. 

Důvod je ten, že rizikovější pojištění také uhradí vyšší výlohy než pojištění základní. A navíc, někdy je v základním cestovním pojištění výslovně uvedeno, že klient nebude podnikat rizikové aktivity. A pokud ano, pojišťovna odmítne uhradit výlohy spojené s léčením následků rizikových činností.

Jak cestovní pojištění sjednat?

Způsobů je mnoho. Od návštěvy vašeho pojišťovacího agenta, přes telefonní linku na konkrétní pojišťovnu, až po uzavření pojištění online, kdy v podstatě obratem obdržíte smlouvu a asistenční kartičku na email. Vytisknete a můžete jet.

Ale pozor: u každého cestovního pojištění si vždy nejprve dobře zkontrolujte, kdy začíná jeho platnost. Některé pojišťovny či banky jej totiž aktivují například až několik hodin po uzavření. A mezitím už byste mohli být na cestě a něco by se mohlo semlít…

A jak si vybrat to správné? Nahlédněte do srovnávače a hned budete mít jasněji.  

Komentáře