Cyklistická sezóna v plném proudu! Ale co pojištění?

Datum publikování: 01.08.2017
Cyklistická sezóna v plném proudu! Ale co pojištění?

Po silnicích jezdí auta, která mají tzv. povinná ručení. Pokud automobil způsobí škodu, respektive pokud řidič způsobí automobilem škodu, její náhradu řeší pojišťovny z tzv. povinného ručení. Jenže jak je to s cyklisty způsobivšími dopravní nehodu a škodu? 

I cyklisté mohou způsobit velké škody

Také se často účastní silničního provozu, dokonce i na cyklistických stezkách hrozí mnohé kolize. Škody způsobené cyklistou mohou jít do desítek i stovek tisíc – to zejména tehdy, když se vinou nesprávně se chovajícího cyklisty srazí třeba dvě auta, případně jedno auto vyjede ze silnice a havaruje.

Pokud zůstanou všichni zdraví, jde ve výsledku „jen“ o to, že cyklista způsobivší dopravní nehodu musí zaplatit všechny jím způsobené škody. Nový občanský zákoník navíc umožňuje poměrně vysoká odškodnění, pokud při nehodě došlo i ke škodám na zdraví. Platí se totiž nejen hmotné škody, léčba a bolestné, ale také například ušlý zisk.

Jak se nenechat zruinovat vlastní chybou v jízdě na kole?

Jednoduše. Stačí se pojistit. Pojišťovny tuto mezeru v povinném ručení již před mnoha lety pokryly tzv. pojištěním odpovědnosti. Konkrétně jde o pojištění odpovědnosti z občanského života, které v sobě zahrnuje i rekreační sporty, cyklistiku nevyjímaje.

Jde však nejčastěji o klasickou rekreační cyklistiku, rozhodně ne o jízdu na horském kole v kopcích někde mimo vyznačené stezky. Vždy si před uzavřením pojištění zjistěte, na jaké druhy cyklistiky je běžné pojištění odpovědnosti vztaženo.

Toto pojištění navíc platí jen na území ČR. Pokud vyjíždíte do zahraničí, je potřeba odpovědnost pokrýt z tzv. cestovního pojištění. Ale…

Cestovní pojištění do zahraničí odpovědnost za škody často vůbec nezahrnuje

Pokud jedete do zahraničí, kde chcete jezdit na kole, zjistěte si, jak široké pokrytí škod nabízené cestovní pojištění má. Některá cestovní pojištění totiž pojištění odpovědnosti vůbec nezahrnují, případně kryjí škodu natolik směšnými částkami, že vám to vlastně ani moc nepomůže. 

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

A přitom se pojistné částky liší třeba jen ve stovkách korun, výsledná pojistná plnění v milionech.

Odškodnění pojišťoven se značně liší i při cyklistice v ČR

Některé pojišťovny jsou štědré a nabízejí odškodnění po nehodě způsobené vaší jízdou na kole i 30 nebo 50 milionů, jiné šetří a za vámi způsobenou škodu zaplatí pouze milionů šest. A to opravdu nemusí někdy být dostačující.

Může se tak vyplatit třeba o třetinu vyšší platba za pojištění, když ve výsledku dostanete například čtyřnásobnou výši pojistného plnění.
Pojistky se liší také v počtu kol, která jsou do nich zahrnuta. Díky tomu nemusíte před rodinnými cyklistickými dovolenými u některých pojišťoven nic řešit. U jiných ale musíte další kola připojistit, aby se pojištění vztahovalo i na ně.

Ani pojištění odpovědnosti nefunguje bez výjimky

Jsou ale momenty, kdy pojišťovna za vaši chybu prostě nezaplatí. Například když vyjedete z vyznačené trasy na horách nebo když na kolo sednete třeba pod vlivem alkoholu nebo drog. To jsou typické situace, kdy máte smůlu a vše platíte sami. Za takové způsoby jízdy nemůže ručit prostě nikdo, ani bohaté pojišťovny.

Už si můžete i nechat asistovat

Pojišťovny zaznamenaly obrovský rozmach české cykloturistiky a přizpůsobují se mu. Zavedly mnoho pojišťovacích služeb, speciálního připojištění (například pro případ krádeže), ale také tzv. asistenčních služeb. O co jde?

Asistence se vztahuje na ty případy, kdy cyklista potřebuje pomoc - zejména po dopravní nehodě nebo po vlastním zranění či porouchání kola, kdy cyklista nemůže sám v jízdě pokračovat.

V případech poruchy či rozbití kola pojišťovny dokonce zajistí odvoz tohoto kola do servisu a zaplatí jeho opravu. Pokud je cyklista zraněn, je v režii pojišťovny i jeho převoz do nemocnice a pak domů do domácího léčení.

Srovnání pojistných produktů se vyplatí vždy, někdy i milionově!

Pokud jedete na cyklistickou dovolenou, zjistěte si podmínky nabízené různými pojišťovnami a zodpovědně si je porovnejte. Těch pár desítek minut vašeho času za to stojí. Anebo mrkněte do srovnávačů, tam už udělali tuto práci za vás!