ČNB zvýšila základní úrok

Čtení na 5 minut Publikováno: 04.06.2019
ČNB zvýšila základní úrok

Česká národní banka nakonec neodolala tlaku ekonomiky, respektive postupující inflace, a navýšila REPO sazbu na 2 procenta.

Ještě před několika dny této změně nic nenasvědčovalo, jak jsme vás informovali v našem magazínu. Navýšení je opět o 0,25 procentního bodu. A podle prohlášení ČNB to vypadá, že v roce 2019 bychom se s dalším navyšováním sazeb už potkat neměli. Jde o závěr přijatý ČNB na základě nové makroekonomické prognózy. Zda se vyplní, na to si musíme počkat do poloviny příštího roku.

REPO sazba je na dvou procentech

Základní úroková sazba byla nastavena na dvě procenta. Pak máme v ekonomice ještě lombardní a diskontní sazbu, které jsou také nastaveny ze strany ČNB. Diskontní sazba je ta, kterou dostanou banky od ČNB za peníze, co si u ČNB nechají uloženy – tu platí ČNB bankám.

A lombardní sazba zase odpovídá úrokům, které banky zaplatí České národní bance, pokud si od ČNB vypůjčí peníze. Nově je lombardní sazba nastavena na 3 procenta, diskontní sazba na jedno procento. Z toho se dá usoudit i nejbližší vývoj na trhu se spořením a s bankovními hypotékami.

Spořicí účty už se příliš nehnou

Vzhledem k tomu, že diskontní sazba se posunula na jedno procento, a dlouhodobě se teď její další vývoj očekává jako stabilní a beze změn, dá se také očekávat, že většina spořicích účtů zakotví na jednom procentu zhodnocení, a to bez rozlišení výše vkladu.

Výhodnější produkty s omezením výše vkladu by se mohly pohybovat do 1,75 procenta. Bude jich ovšem jen málo. Dvě procenta na spořicích účtech ale snad ani nečekejme. I oněch 1,75 procent budou jen světlé výjimky, stejně jako doposud bylo 1,5 procenta u Hello Bank velkou výjimkou mezi spořicími účty. Jiné banky sice nabízejí více, ale jen na velmi omezenou dobu a omezené vklady.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Hypotéky už byly pravděpodobně na svém maximu

Hypoteční trh je ovlivňován pro změnu lombardní sazbou, která, jak už jsme zmínili, byla nastavena na tři procenta. Proto můžeme směle očekávat, že nad tři procenta už se hypotéky nebudou chtít vyhoupnout. Jejich maximum už bylo.

Velký vliv má nyní totiž i konkurence mezi hypotečními bankami, protože většinovou část možných hypoték, po kterých trh toužil, poskytly banky do konce roku 2019. Nyní nastaly bankám horší časy a musejí se přetahovat o klienty. To spustilo vlnu zlevňování hypoték a dokonce snižování úrokových sazeb u hypoték s nejvyššími LTV, tedy s hodnotami LTV od 80 do 90 procent.

Do poloviny roku 2020 by se úroky zvedat neměly

Česká národní banka vydala prohlášení založené na poslední verzi makroekonomické prognózy České republiky. A na jejím základě tvrdí, že další zvyšování základní úrokové míry a ani lombardní a diskontní sazby nebude nejméně do poloviny roku 2020 potřeba.

Nastává tedy stabilnější éra české ekonomiky, přehřátí se podařilo v globále zažehnat (samozřejmě ne všude), následný prudký pád, který zákonitě přichází po velkém přehřátí, by nám snad již hrozit neměl. A vývoj koruny k euru dokonce nebyl posledním zvýšením REPO sazby ovlivněn. To je dostatečný signál k tomu, aby se úroková míra nastavená centrální bankou na nějakou dobu stabilizovala.

Komentáře