ČNB ponechala základní úrok ve stejné výši, hypotéky klesají

Čtení na 5 minut Publikováno: 09.05.2019
ČNB ponechala základní úrok ve stejné výši, hypotéky klesají

Česká národní banka na svém posledním zasedání ponechala základní úrokovou sazbu na stejné výši, tedy 1,75 %. To znamená, že ekonomiku nyní vnímá jako stabilizovanou, nemá potřebu ji úrokovou sazbou více regulovat (zase do doby, než se vývoj v ekonomice změní). Na stagnaci repo sazby reagovaly banky mimo jiné tím, že (i díky klesajícímu zájmu o hypotéky) snižují hypoteční úrokové sazby. Dobrá zpráva pro současné i budoucí dlužníky, méně dobrá pro spořílky, kteří s dalším zvyšováním úrokových sazeb na spořicích účtech prostě počítat nemohou.

Průměrná úroková sazba za hypotéku klesla na tři procenta

V březnu byla na trhu s hypotékami vypočtena průměrná úroková sazba na hypotéce ve výši tří procent, a to v případě hypoték, které mají LTV, neboli poměr mezi zástavní hodnotou nemovitosti a výší úvěru (loan-to-value ratio), do 70 procent.

Hypotéky s vyšším LTV, konkrétně do 80 procent, měly v březnu průměrnou úrokovou sazbu 3,05 procenta. A hypotéky s LTV do 85 procent pak v průměru vyžadovaly úroky ve výši 3,5 procenta. Vyšší sazby u stoupající LTV jsou dány nižší výhodností hypotéky pro banku (v poměru k ceně nemovitosti).

Bonitní a pojištění klienti dosáhnou na 2,7 procenta

Pokud jste dostatečně bonitními klienty, kteří jsou navíc pojištění na základní životní rizika (úraz i nemoc), a to alespoň ve výši své hypotéky, můžete si u bank získat úrokovou sazbu na hypotéku i ve výši okolo 2,7 procenta. To je výrazně pod průměrem úrokových sazeb, protože jde o obchod, který je pro banky v podstatě bez rizika.

Klíčovým faktorem pro vývoj hypotečních sazeb je nastavení sazeb ČNB

Analýzy vývoje hypotečního trhu již dlouhodobě ukazují, že nastavení sazeb ČNB opravdu je klíčovým faktorem pro vývoj hypotečních sazeb. Na tomto závěru se shodují odborníci, kteří dlouhodobě analyzují trh s půjčkami, včetně hypoték.

Jak říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení: „ČNB sazby minulý týden ponechala beze změny, což je pro klienty uvažující o hypotéce dobrá zpráva. Pozitivní vývoj vidíme také na mezibankovním trhu, kde sazby opět výrazně poklesly, což otvírá další prostor pro pokles hypotečních sazeb“.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Hypotéky se podařilo ochladit

Česká národní banka se obávala přehřátí trhu s hypotékami a následného prasknutí hypoteční bubliny, které by mělo neblahý vliv pro celý náš region. A tak postupně zaváděla nová pravidla, počínaje ukazatelem LTV, později ukazateli DTI a DSTI. Všechny tři ukazatele slouží k hodnocení bonity klienta a stanovení rizikovosti požadované hypotéky.

Ukazatel DTI přitom stanovuje, že výše dluhu žadatele nemá překročit devítinásobek jeho čistého ročního příjmu. A ukazatel DSTI zase stanovuje, že žadatel by měl na splátku dluhu vynakládat maximálně 45 % svého čistého měsíčního příjmu. O ukazateli LTV už jsme se zmínili výše.

Únor 2018 a únor 2019? Pokles o třetinu!

Výsledkem zavedení všech tří ukazatelů je poměrně citelné ochlazení hypotečního trhu. Například v únoru 2018 jsme si vzali 7 446 nových hypoték, kdežto v únoru 2019 už to bylo jen 4 961 nových hypoték.

Z tohoto poklesu počtu nových hypoték o v podstatě celou třetinu je znát, že mnoho žadatelů o hypotéku, kteří by dnes podmínky nesplnili, si buď stihlo zažádat o hypotéku do konce září 2018, nebo o ni zažádali později, ale nebylo jim vyhověno. Trh je ochlazen, možná dojde i na výraznější pokles cen nemovitostí.

Komentáře