ČNB opět snížila sazby. Dočkáme se levnějších úvěrů?

author Iva Grácová Čtení na 5 minut Publikováno: 19.05.2020
ČNB opět snížila sazby. Dočkáme se levnějších úvěrů?

Česká národní banka (ČNB) snížila na svém posledním jednání (7. května 2020) základní úrokovou sazbu o tři čtvrtě procentního bodu na 0,25 %. Centrální banka se snaží dalším snížením zmírnit dopady šíření koronaviru na ekonomiku. Jak na tento krok budou reagovat banky? Dočkáme se v blízké době konečně levnějších úvěrů a hypoték?

Klíčové úrokové sazby jdou opět dolů

Nastavením úrokových sazeb reaguje centrální banka na vývoj ekonomiky. Jedná se o hlavní nástroj v rámci její měnové politiky. Dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) snížila bankovní rada ČNB o 75 bazických bodů na 0,25 %. Naposledy snížili centrální bankéři tuto sazbu na konci března, a to o 0,75 procentního bodu na jedno procento.

Současně došlo ke snížení lombardní sazby na 1 %. Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazba zůstala nezměněna na 0,05 %. Cílem snižování sazeb je zmírnění dopadů šíření koronaviru na českou ekonomiku.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

O odklad splátek žádají statisíce klientů

Klienti tuzemských bank a stavebních spořitelen v poměrně velkém počtu využívají možnost odkladu splátek, a to i přes fakt, že budou muset úroky doplatit na konci splácení. Z dat České bankovní asociace (ČBA) vyplývá, že do počátku platnosti Zákona o odkladu splátek obdržely banky 230 tisíc žádostí o odklad, z nichž drtivou většinu odložily. Zákon o odkladu splátek nabyl účinnosti 17. 4. 2020 a do 6. května 2020 vyřídily banky dalších 80 tisíc žádostí. Dohromady tak byla odložena splatnost u 310 tisíc úvěrů v celkové částce cca 170 mld. Kč.

Banky nyní počítají předběžné škody a připravují se na růst nesplácených úvěrů. Výpadek těchto příjmů a nejistota ohledně budoucího vývoje jsou důvody, proč se banky ke snižování sazeb zatím stavějí zdrženlivě.

Výrazné zlevňování úvěrů zatím nečekejme

I přesto, že se od sazeb centrální banky částečně odvíjejí také úroky bankovních vkladů a úvěrů, výrazné zlevnění úvěrových produktů a hypoték nám tento krok v brzké době zřejmě nepřinese. Po dvojím březnovém snížení úroků Českou národní bankou zlevnilo hypotéky jen minimum bank.

Do výsledné úrokové sazby se klientům navíc promítne navýšená riziková přirážka. To připouští i guvernér ČNB Jiří Ruskok. Dodává však, že krok ČNB by to měl kompenzovat a převážit. Pro Českou televizi Rusnok uvedl, že současný krok ČNB je stimul a motiv komerčním bankám, aby nespoléhaly na ukládání peněz u centrální banky. „Běžte do svého hlavního byznysu, úvěrujte přiměřeně rizikové projekty“, uvedl na adresu bank.

Zdroje: ČNB / ČBA / ČT

author

Autor článku:

Iva Grácová

Ve světe bankovnictví se pohybuje od roku 2007 a voľný čas věnuje psaní článků převážně finančního charakteru s úvěrovou, bankovní a investiční tématikou.
Přečíst více

Komentáře