ČNB opět snížila sazby. Dočkáme se levnějších úvěrů?

author Iva Grácová Čtení na 5 minut Publikováno: 19.05.2020
ČNB opět snížila sazby. Dočkáme se levnějších úvěrů?

Česká národní banka (ČNB) snížila na svém posledním jednání (7. května 2020) základní úrokovou sazbu o tři čtvrtě procentního bodu na 0,25 %. Centrální banka se snaží dalším snížením zmírnit dopady šíření koronaviru na ekonomiku. Jak na tento krok budou reagovat banky? Dočkáme se v blízké době konečně levnějších úvěrů a hypoték?

Klíčové úrokové sazby jdou opět dolů

Nastavením úrokových sazeb reaguje centrální banka na vývoj ekonomiky. Jedná se o hlavní nástroj v rámci její měnové politiky. Dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) snížila bankovní rada ČNB o 75 bazických bodů na 0,25 %. Naposledy snížili centrální bankéři tuto sazbu na konci března, a to o 0,75 procentního bodu na jedno procento.

Současně došlo ke snížení lombardní sazby na 1 %. Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazba zůstala nezměněna na 0,05 %. Cílem snižování sazeb je zmírnění dopadů šíření koronaviru na českou ekonomiku.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

O odklad splátek žádají statisíce klientů

Klienti tuzemských bank a stavebních spořitelen v poměrně velkém počtu využívají možnost odkladu splátek, a to i přes fakt, že budou muset úroky doplatit na konci splácení. Z dat České bankovní asociace (ČBA) vyplývá, že do počátku platnosti Zákona o odkladu splátek obdržely banky 230 tisíc žádostí o odklad, z nichž drtivou většinu odložily. Zákon o odkladu splátek nabyl účinnosti 17. 4. 2020 a do 6. května 2020 vyřídily banky dalších 80 tisíc žádostí. Dohromady tak byla odložena splatnost u 310 tisíc úvěrů v celkové částce cca 170 mld. Kč.

Banky nyní počítají předběžné škody a připravují se na růst nesplácených úvěrů. Výpadek těchto příjmů a nejistota ohledně budoucího vývoje jsou důvody, proč se banky ke snižování sazeb zatím stavějí zdrženlivě.

Výrazné zlevňování úvěrů zatím nečekejme

I přesto, že se od sazeb centrální banky částečně odvíjejí také úroky bankovních vkladů a úvěrů, výrazné zlevnění úvěrových produktů a hypoték nám tento krok v brzké době zřejmě nepřinese. Po dvojím březnovém snížení úroků Českou národní bankou zlevnilo hypotéky jen minimum bank.

Do výsledné úrokové sazby se klientům navíc promítne navýšená riziková přirážka. To připouští i guvernér ČNB Jiří Ruskok. Dodává však, že krok ČNB by to měl kompenzovat a převážit. Pro Českou televizi Rusnok uvedl, že současný krok ČNB je stimul a motiv komerčním bankám, aby nespoléhaly na ukládání peněz u centrální banky. „Běžte do svého hlavního byznysu, úvěrujte přiměřeně rizikové projekty“, uvedl na adresu bank.

Zdroje: ČNB / ČBA / ČT

author

Autor článku:

Iva Grácová

Ve světe bankovnictví se pohybuje od roku 2007 a voľný čas věnuje psaní článků převážně finančního charakteru s úvěrovou, bankovní a investiční tématikou.
Přečíst více