ČNB a koronavirus. Jakými kroky centrální banka podpoří ekonomiku?

author Iva Grácová Čtení na 5 minut Publikováno: 21.04.2020
ČNB a koronavirus. Jakými kroky centrální banka podpoří ekonomiku?

Současný a budoucí vývoj ekonomiky bude značně poznamenaný probíhající pandemií koronaviru. Měli bychom si tudíž pomalu zvykat na to, že spousta věcí se bude odehrávat jinak, než jsme původně očekávali. Vláda napříč sektory stanovuje řadu opatření, která by nám měla pomoci tyto těžké dny zvládnout. Také Česká národní banka (ČNB) jakožto ústřední banka státu se svými kroky snaží českou ekonomiku podpořit.

ČNB snížila úrokové sazby

Během necelých čtrnácti dní dvakrát bankovní rada ČNB snížila úrokové sazby. Poprvé tak učinila 16. března 2020 o 0,5 procentního bodu, poté 26. března 2020 o dalších 0,75 procentního bodu. Dvoutýdenní repo sazba je nyní na úrovni 1 %, lombardní sazba, za kterou si obchodní banky půjčují peníze u centrální banky proti zástavě cenných papírů, je na úrovni 2 % a diskontní sazba, kterou ČNB využívá k úročení přebytečné likvidity, kterou u ní banky uloží přes noc v rámci tzv. depozitní facility, se snižuje na 0,05 %. Repo sazba je nyní nejníže od léta 2018.

Bankovní rada se pro další snížení úrokových sazeb rozhodla v reakci na očekávané dopady koronavirové pandemie do české ekonomiky. ČNB je připravena dále snížit úrokové sazby a přijmout opatření k řešení případných likvidních problémů v českém finančním sektoru, pokud si to ekonomický vývoj vyžádá.

Tuzemské banky zatím na rozhodnutí ČNB výrazným snižováním sazeb nereagují. Některé banky se vyjádřily, že snižování úročení není zatím kvůli vyšší rizikovosti na pořadu dne . „Snižování sazeb úvěrů nevidíme momentálně jako pravděpodobné. Důvodem je zvýšené riziko v budoucnu nesplacených úvěrů. Z důvodu nestandardní situace, ve které se nyní nacházíme, dostáváme tisíce žádostí o odklad splátek,“ uvedla pro ČTK mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Opatření pro banky

Centrální banka očekává, že vlivem koronavirové nákazy dojde k útlumu ekonomické aktivity, který se zřejmě nepříznivě promítne také do kvality úvěrových portfolií. Z toho důvodu umožnila bankám odložit splátky úvěrů v případě dočasného výpadku příjmů klienta v důsledku koronavirové nákazy či preventivních opatření.

Připraven je také zákon o některých opatřeních v oblasti splácení úvěrů v souvislosti s pandemií COVID-19 (tzv. úvěrové moratorium). Jakmile dlužník oznámí poskytovateli úvěru svůj zájem o využití moratoria, protože byl ekonomicky negativně zasažen pandemií COVID-19, měl by mít možnost na 3 nebo 6 měsíců přestat svou půjčku splácet. Zákon schválila 1. dubna 2020 Vláda ČR, nyní čeká na na schválení poslaneckou sněmovnou. Využití možností odkladu splátek nepovede k zápisu dlužníka do registrů a délka splácení úvěru se adekvátně prodlouží.

Doporučení pro posuzování nových hypoték

Od 1. dubna 2020 zmírnila centrální banka také doporučení pro posuzování nových hypoték. Limit výše hypotéky v poměru k hodnotě zastavované nemovitosti (LTV) se zvýšil na 90 % z původních 80 %. Poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI) se zvýšil ze 45 % na 50 %. Poměr výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr se celý zrušil. „V minulosti jsme reagovali na uvolněné úvěrové standardy a nadměrně optimistická očekávání zpřísněním hypotečních ukazatelů. Teď, kdy je ekonomika zasažená pandemií koronaviru, se ale mohou stát takto nastavené úvěrové standardy nadměrně přísnými,“ vysvětlil rozhodnutí o zmírnění limitů guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Zdroje: ČNB / ČTK

author

Autor článku:

Iva Grácová

Ve světe bankovnictví se pohybuje od roku 2007 a voľný čas věnuje psaní článků převážně finančního charakteru s úvěrovou, bankovní a investiční tématikou.
Přečíst více