Chtěli byste začít investovat?

author Lenka Rutteová Čtení na 5 minut Publikováno: 23.01.2020
Chtěli byste začít investovat?

Spoření na spořicích účtech nese v dobrém případě necelá dvě procenta, stavební spoření okolo 3,5 %, ale jen na 20 tisíc za rok. Termínované vklady umějí i 3,1 %, ovšem pak jsou tu daně z výnosu, takže výsledek není ani na třech procentech, a to za deset let nemanipulování s penězi. Jde na českém finančním trhu najít něco lepšího? 

Investování a riziko?

Samozřejmě že se dá najít cokoliv lepšího než nechávat peníze ležet v bance. A tím lepším produktem pro spoření jsou pochopitelně investice. Ale spousta Čechů se jich bojí, protože chybějí informace. Jediné, co se k nám vždy donese, je jejich rizikovost. 

Investice jsou rizikové, vždycky byly a vždycky budou. Jediné, co je garantováno státem, jsou peníze na účtu v bance či u stavební spořitelny do výše 100 tisíc euro, dále je garance do 20 tisíc euro na trhu cenných papírů, ovšem se spoluúčastí deset procent. Nikde jinde žádná garance není.

Kouzelné slovo „diverzifikace“

Když se investice diverzifikují (rozdělí do několika míst), dá se riziko minimalizovat. Nikdy nekrachne všechno najednou (až na výjimky, kdy se hroutí celá ekonomika, ovšem tehdy zase roste cena komodit, což je jedna ze tří složek celého světa investic). Pojďme se podívat na základní rozdělení investic a jejich hlavní vlastnosti tak, abychom rizika dostali na co nejnižší úroveň.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Tři skupiny investic

Na investičním trhu najdeme tři základní skupiny investic. Každá obsahuje jiný druh věcí či práv nebo podílů na majetku, které kupujeme, každá se navíc chová v různých fázích ekonomického cyklu trochu jinak. Některé jdou s cyklem, jiné také, ovšem se zpožděním. A další jdou zcela proti němu.

Takže zatímco v ekonomickém růstu roste i hodnota některých skupin investic, jiné investice stagnují či rostou výrazně pomaleji. Ovšem při recesi nebo krizi zase rychleji rostou ty investice, které v růstu ekonomiky stagnovaly či rostly neskonale pomalu. A některých se krátkodobé změny v ekonomice ani moc nedotknou. Pojďme si na ně ukázat jmenovitě.

Peníze

Nepřekvapí, že jednou ze skupin investic jsou samotné peníze. Sem patří právě vklady u bank, stavebních spořitelen, lze sem zařadit i státní dluhopisy, P2P půjčky (na straně investora), prostě všechno, kam dáváme peníze formou zápůjčky, a kde nám protistrana za tu zápůjčku zaplatí (ano, peníze na našem účtu v bance jsou námi bance půjčeny). V kategorii „peníze“ nepořizujeme nic konkrétnějšího, ani podíl na společnosti, ani konkrétní majetek, jen naše peníze propůjčíme jinému subjektu.

Rizikovost peněz je nám v podstatě celkem známá, v bance je téměř nulová, u P2P půjček velmi vysoká a například u státních dluhopisů ČR se zatím jedná o relativně bezpečnou variantu investování. Vždy se u nich platí daň z výnosu. S růstem ekonomiky většina investic do peněz roste, s poklesem ekonomiky většinou klesají.

Cenné papíry

Cennými papíry jsou různé akcie, podílové listy, dluhopisy soukromých společností, směnky apod. Nákupem cenných papírů si kupujeme právo a podíl na hodnotě společnosti, která je vydala. I některé nemovitostní fondy fungují na základě podílových listů, takže si nekoupíte část fondem vlastněného domu, ale podíl na hodnotě fondu. 

Podílové fondy, v nichž spousta bank již nabízí placené investování, jsou právě investicemi do cenných papírů. Rizikovost cenných papírů bývá vysoká, a proto se vyplatí dostatečně nákup cenných papírů rozdělit mezi více společností. Profesionální podílové fondy se tím zabývají po celou dobu své existence, včetně práce s akciemi. 

Pokud se chcete v této oblasti pohybovat sami, bez správce, zkuste to u nemovitostních fondů, které patří ke konzervativnímu investování. Navíc tady po třech letech nemusíte platit daň z výnosu (pokud během tří let nevyberete ze svých investic více než 100 tisíc korun). 

Pak jsou tu právě i různé akcie se svými akciovými trhy, ale pro nezkušené investory je pohyb na nich extrémně rizikovou záležitostí.

Hodnota cenných papírů kolísá podle změn v celé ekonomice, ale nikdy tak přímo, jako je tomu u peněz, většinou se zpožděním a ne v tak velké míře. Často i záleží na stavu individuálního emitenta cenného papíru.

Komodity

Ke komoditám řadíme samozřejmě komoditní zlato a jiné drahé kovy, také na burze nebo fyzicky prodávané investiční předměty, jako je například umění. V neposlední řadě sem náleží samozřejmě nemovitosti, a je jedno, zda jste jejich výhradním majitelem a pronajímáte je, nebo si jen koupíte část nemovitosti prostřednictvím nemovitostního fondu, který vám část svého majetku prodá formou dluhopisu s pevným úrokem a pevnou dobou trvání

Rizikovost je v oblasti komodit různá. U zlata a cenných kovů je středně vysoká, i když zlato například v podstatě trvale stoupá, co se dlouhodobého horizontu týká. Máme teď na mysli komoditní zlato, tedy to, které si fyzicky koupíte a držíte jej doma nebo v úschově u prodejce. Zde ale pozor na e-shopy se zlatem, je nutné si je řádně prověřit. Lépe je nakupovat přímo u zpracovatele.

Komoditní nemovitosti příliš rizikové nejsou (riziko tu však zůstává vždy!), protože pokud je o ně správně postaráno, většinou jejich hodnota nijak neklesá. Na výkyvy ekonomiky reagují často opačně, jakmile klesne výkon ekonomiky a hodnota peněz (inflací), hodnota komodit se zvedá, protože spousta investorů vybere peníze z ostatních dvou složek a investuje je do komodit. 

U zlata se neplatí absolutně žádná daň z výnosů, u investice do koupě části nemovitosti se daň neplatí, pokud si během prvních tří let nevyberete ze svých investic více než 100 tisíc korun.

Ekonomický cyklus a investice

Z povídání o třech skupinách investic je jasná, že každá investice se v každé fázi cyklu chová jinak. Díky tomu, pokud investujete do všech tří oblastí rovnoměrně, se výsledné výkyvy celkově vyrovnají a riziko se dostane na minimální úroveň. Nikdy ale nezapomínejme, že u kterékoliv investice je riziko vždycky přítomné!

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.
Přečíst více