Chodíte nebo dokonce jezdíte na kole se sluchátky v uších? V případě nehody nemusíte od pojišťovny dostat vůbec nic!

Čtení na 5 minut Publikováno: 02.10.2018
Chodíte nebo dokonce jezdíte na kole se sluchátky v uších? V případě nehody nemusíte od pojišťovny dostat vůbec nic!

Mít úrazové pojištění je dobrá věc. Zavedení povinného ručení je věc ještě lepší. Účastníci dopravních nehod, kteří jsou oběťmi nebo viníky nehody, jsou díky těmto pojistným produktům finančně krytí alespoň po dobu základního léčení, někteří i během rekonvalescence nebo za trvalé následky. Jenže pokud byl v nehodě chodec či cyklista se sluchátky v uších, nemusí od pojišťoven dostat ani korunu. Natož pokud šlo o chodce, který se ke sluchátkům vybavil ještě kapucí a mobilem!

Zaviněná hluchota

Ano, je hezké si pěší cestu nebo jízdu na kole do školy či do zaměstnání zpříjemnit poslechem hudby ve sluchátkách. Je super vyjet si na inlinech a k tomu si poslouchat své oblíbené interprety. Jenže jakmile se dostaneme na silnici nebo stezku pro cyklisty, už v dopravě nejsme sami.

Provozu na pozemních komunikacích se spolu s námi účastní další lidé třeba na kolech, v autech, na motorce, prostě na čemkoliv, co nás při srážce vzniklé z naší z nepozornosti může vážně zranit či přímo usmrtit. Ano, jsme sice pojištění, ale …

… ale protože jsme díky sluchátkům znemožnili našim uším, aby nás varovala před blížícím se autem či motorkou, pojišťovna může tuto událost zcela vyloučit z pojistného plnění. Je to totiž stejné jako s alkoholem. S ním si zpomalíme reakce na zvuk řítícího se auta nebo motorky. Se sluchátky si ty reakce dokonce zcela znemožníme. Sami si zaviníme hluchotu, která pak stojí za faktem, že jsme vstoupili do silnice, po které zrovna jelo auto, a řidič už nemohl být schopen zabrzdit.

Kapuce, mobil, sluchátka, aneb jak si pojistit, že nic neuslyšíme a ani neuvidíme

Pohybovat se po městě s kapucí na hlavě, sluchátky v uších a mobilem v ruce, to je přímo výzva osudu na souboj. S touto trojkombinací jsme totiž vůči provozu na silnici nejen hluší, ale i slepí. Sluchátka omezí slyšení, kapuce zúží zorný úhel a mobil upoutá celou naši pozornost.

Většina lidí spěchá do práce, spěchá z práce a do silnice si klidně vstoupí bez předchozího rozhlédnutí. Přechod pro chodce není nepřekonatelnou zdí pro auto, motorku, ani kolo. A když na přechod vstoupíte přímo pod projíždějící auto, nepomůže vám už ani svěcená. A pojišťovna to smete ze stolu.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Pojišťovna se jistí

Jakmile se pojišťovna během vyšetřování nehody od policie dozví, že se nehoda stala, když měl chodec nebo cyklista, případně bruslař v uších sluchátka, tak potom zjišťuje, nakolik tahle skutečnost ovlivnila chování účastníka nehody bezprostředně před ní.

A když se jednoznačně prokáže, že bez sluchátek v uších by se nehoda nebyla vůbec stala, může pojišťovna odmítnout sebemenší pojistné plnění. Situaci si totiž pojištěný způsobil naprosto sám a dobrovolně.

Pojišťovna Uniqua dle svého vyjádření krátí pojistné plnění v řádu maximálně několika desítek procent. Pojišťovna Kooperativa už několikrát odmítla pojistné plnění zcela, a to v případech, kdy „chodec v důsledku nepozornosti vkročí přímo pod kola vozidla, přičemž řidič již nemůže na vzniklou situaci jakkoliv zareagovat“. Takto situaci okomentoval Mluvčí Kooperativy Milan Káňa.

Handsfree v autě nebo dokonce mobil za volantem? Jsou za každou pátou nehodou

V současnosti u nás probíhá kampaň s názvem „Nepozornost zabíjí“. Je zaměřena na mobil za volantem. A je k tomu velký důvod. Nepozornost a nevěnování se provozu naplno totiž stojí za každou pátou nehodou.

Ano, 20 procent nehod by vůbec nemuselo být, kdyby řidiči, místo často stresujících pracovních či soukromých hovorů za volantem, prostě jen řídili. Jenže auta už jsou tak běžnou součástí našich životů, že z jejich řízení totálně ztrácíme respekt. Vůbec si neuvědomujeme, že auto je zbraň.

Ale pojišťovny to vědí. A krátí nebo odmítají pojistná plnění, kdykoliv se jasně prokáže, že za nehodou stojí něco, co řidič nebo i chodec, cyklista, motorkář či inline bruslař vůbec neměli dělat. Tím se připravíme nejen o zdraví, práci a výdělek, ale také o pojistné plnění od pojišťovny. A je přitom zcela jedno, jak dlouho si pojištění platíme a kolik už jsme pojišťovně na pojistném dali.

Komentáře