Chcete spořit? Podívejte se, kde můžete nejvýhodněji!

Čtení na 5 minut Publikováno: 04.04.2019
Chcete spořit? Podívejte se, kde můžete nejvýhodněji!

Spoření formou spořicího účtu nebo termínovaného vkladu není sice nejvýdělečnější variantou, ale, na rozdíl od investic na finančním trhu, jde o variantu nejbezpečnější. Je totiž krytá pojištěním až do 100 000 euro, což u produktů investičních zkrátka neplatí. Kdo vyznává přístup, že nemusí pršet, že stačí, když kape, pro toho jsou spořicí účty nebo termínované vklady ideální. Bohužel je nutné si přiznat, že nám zhodnocení na těchto produktech inflaci nepokryje.

Spořicí účty

Spořicí účty jsou výhodné v tom, že na nich máte peníze kdykoliv k dispozici. Je však nutné počítat s nižším zhodnocením, než nabídne termínovaný vklad, kde vyšší jistota délky trvání vkladu dává bance vyšší možnosti jeho zhodnocení.

V případě spořicích účtů se nejlepšími produkty v roce 2018 staly účty od Air Bank, od Wüstenrot hypoteční banky a na třetím místě byla loni SberBank. V roce 2017 byli vítězové stejní, jen pořadí na prvních dvou místech se přehodilo.

Spořicí účet od Air Bank

Spořicí účet od Air Bank se dostal do loňského vedení díky tomu, že nabízí bonusovou sazbu ve výši 1 % p.a. pro zůstatek do 250 000 Kč. Pokud byste tu měli vklad nad tuto částku, zhodnocení bude ve výši 0,2 % p.a.

Bonusová sazba se dá získat celkem snadno: klient, pokud provede min. 5× měsíčně platbu kartou od AirBank, získá na bonus nárok automaticky. Příjemnou je nabídka založit si hned tři spořicí účty – jeden v korunách, druhý v eurech a třetí v amerických dolarech.

Ale to není vše, na Spořicím účtu od Air Bank je také možnost si založit až 10 spořicích obálek a pojmenovat si je podle účelu spoření. Takže kdo chce spořit svým dětem, má možnost bez významného papírování a zakládání dětských účtů.

Spořicí účet od Air Bank je plnohodnotným účtem, takže s ním lze provádět běžné finanční transakce.

Spořicí účet od Wüstenrot hypoteční banky

Spořicí účet od Wüstenrot hypoteční banky se loni umístil na místě druhém. Nabízí totiž horní hranici úročeného vkladu až na 1,5 milionu korun. Úrok sice činí jen 0,5 procenta, ale jsou tu opět bonusy.

Klient například může získat až 0,5 % ročně jako věrnostní bonus při sjednání fixace jakékoliv částky ze spořicího účtu. Fixaci lze kdykoliv zrušit bez sankce. V roce 2018 byla bankou vyhlášena akce na úrok 0,6 % p.a. pro nově vložené prostředky, díky čemuž klient mohl získat úročení až 1,2 % p.a.

Noví klienti mají v nabídce od září loňského roku akční zvýhodněný úrok + 0,6 % p.a. Takže ve výsledku může klient mít zhodnocen vklad až 1,5 procenty za rok. V listopadu ještě banka zvýšila věrnostní bonus pro fixace na 12 měsíců z 0,40 % p.a. na 0,50 % p.a. V nabídce je možnost založení většího množství spořicích účtů, které si pak klienti pojmenují dle svého rozhodnutí. Opět skvělá možnost pro spoření dětem.

Spořicí účet od Wüstenrot hypoteční banky není plnohodnotným účtem, takže s ním nelze provádět běžné finanční transakce. Lze z něj posílat peníze jen na něj navázaný běžný účet, který však lze mít u kterékoliv jiné banky.

FÉR spoření PLUS od Sberbank

Třetí místo si loni uhájila Sberbank s produktem FÉR Spoření PLUS. Úročení je tu sice jen 0,59 % p.a. pro vklady do 300 000 Kč, ale pro majitele FÉR konta se navyšuje na 1,03 % p.a. Kdo překročí 300 000 Kč, toho čeká zhodnocení pouze ve výši 0,01 % p.a. bez FÉR konta. A s FÉR kontem 0,23 % p.a.

Kdo má v bance na spořicím účtu nad jeden milion korun, ten se dočká zhodnocení pouze 0,01 % p.a. jak s FÉR kontem, tak  bez FÉR konta. Spořicí účet FÉR spoření PLUS od Sberbank je plnohodnotným účtem, takže s ním lze provádět běžné finanční transakce.

Hello Bank! je adeptem na vítěze kategorie Spořící účet roku 2019

Nová banka s názvem Hello Bank! začala nedávno nabízet spořicí účet se zhodnocením 1,5 procenta ročně, a to bez jakýchkoliv dalších podmínek. Hranice úročeného pásma jsou od 0 do 300 000 Kč. Tak uvidíme, zda si prvenství udrží i po celý zbytek roku.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Termínované vklady

Termínovanými vklady půjčujeme své peníze bance na předem určenou dobu. A bez sankcí si je nelze vyzvednout dříve, než délka trvání vkladu skončí. Loni v těchto produktech obhájilo první příčku NEY spořitelního družstvo. Na další dvě příčky se nově dostaly banky, konkrétně Wüstenrot hypoteční banka a Banka CREDITAS.

V roce 2017 byly na stupních vítězů pouze záložny se svými produkty, konkrétně Československé úvěrní družstvo – Termínovaný vklad ČSUD, Artesa, spořitelní družstvo – Termínovaný vklad Artesa STANDARD.

Termínovaný vklad od NEY spořitelního družstva

Dlouhodobě se na první příčce drží nabídka termínovaného vkladu od NEY spořitelního družstva. V současné době nabízí družstvo termínované vklady s dobou vázanosti od 1 roku až do 10 let s úrokovou sazbou, která je až 2,80 % p.a. Minimální vklad je ovšem 20 000 Kč.

Termínovaný vklad ProZisk od Wüstenrot hypoteční banky

Druhé místo obsadila Wüstenrot hypoteční banka a její Termínovaný vklad ProZisk. Aktuálním úročení je až 1,7 % p.a. Doby trvání lze volit od jednoho roku do pěti let. Minimální vklad však nepatří k nejmenším, jde o 50 000 Kč.

Termínovaný vklad od Banky CREDITAS

I třetí příčka patří bance, což dokladuje, že spořitelní družstva byla dost poškozena nutností vkládat od střadatelů zvýšené členské poplatky, které nejsou pojištěny a které mohou být v případě krachu kampeličky nenávratně ztraceny.

Termínovaný vklad zde loni dosáhl na úrokové sazby až 2,60 % p.a., a to při připisování úroků až na konci období trvání termínovaného vkladu. Pokud si klient přál připisování úroků měsíčně, byla sazba zhodnocení snížena o půl procentního bodu na 2,10 % p.a.

Období vkladu může trvat od jednoho roku do deseti let a minimální výše termínovaného vkladu patří k nejnižším na trhu, pouze 5 000 Kč.

Banka CREDITAS je adeptem na vítěze kategorie Termínovaný vklad roku 2019

Vzhledem k tomu, že ČNB průběžně navyšuje základní úrokovou míru, navýšilo se zhodnocení Termínovaného vkladu od Banky CREDITAS. V současnosti totiž nabídne až 3,1 % p.a., což ji vyhouplo na první příčku prvního čtvrtletí roku 2019. Další dva loňští vítězové na změny v úrokových sazbách od ČNB zatím nereagovali.

Komentáře