Chcete se vyhnout dražší hypotéce? Zajímejte se o předfixaci!

Publikováno: 03.10.2017
Chcete se vyhnout dražší hypotéce? Zajímejte se o předfixaci!

Spousta Čechů má v současné době hypotéku s velmi výhodným úrokem. Jenže úrokové míry již začaly růst, Česká národní banka ve svých prognózách přímo kalkuluje s budoucím pozvolným zvyšováním úroků jak u hypotečních, tak i spotřebitelských úvěrů. Co tedy bude, až skončí na hypotékách období fixace?

Hypotéka se upravuje během doby splácení dokonce několikrát

Jednou z nevýhod hypoték je poměrně velká nejistota v tom, co bude za pár let, až klientovi skončí první, druhé, ale i následující období fixace. Připomeňme, že fixace je několikaleté období, kdy platí úroková míra, která byla s klientem sepsaná ve smlouvě.

Jakmile období fixace skončí, má banka právo změnit úrokovou míru hypotéky podle toho, jaká je aktuální situace na trhu. A zafixovat ji zase na další fixační období. Změna může být směrem nahoru i dolů.

Vzhledem k vývoji na současném finančním trhu se po skončení fixací dá očekávat pouze růst úrokových sazeb. Takže lidem se jejich hypotéky budou v několika příštích letech výrazně prodražovat.

Zvýšení úrokové míry po skončení fixace lze však předejít!

Možná už jste o ní slyšeli. O předfixaci. Nejde v podstatě o nic jiného, než o smlouvu s bankou, že až skončí období fixace, banka vám změní úrokovou míru jen v takovém rozsahu, na kterém se v předfixaci dohodnete. Anebo se můžete dohodnout i na současné výši úrokové míry.

Že vám v tomto vaše banka nevyjde vstříc? Nevadí. Jistě se najde jiná, která bude mít o vaši hypotéku zájem a předfixaci vám ochotně vyřídí. Tuto službu nabízí například UniCredit Bank. V minulosti jste se s ní mohli potkat také u Raifeisenbank, ale ta momentálně předfixaci standardně nenabízí.

Pokud si předfixaci vyjednáte jinde než ve vaší bance, tak po skončení současného období fixace u vaší současné banky prostě jen elegantně se svou hypotékou přejdete tam, kde jste prefixaci dohodli. O přesun zástavního práva už se banky postarají, jde o klasické refinancování.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Kdy se o předfixaci začít zajímat?

Je nutno s tím začít včas, abyste měli dost prostoru k vyjednávání s bankami. Takže začněte klidně i dva roky před skončením současné fixace. Zajistíte si tím na příštích několik let úrokové míry stále nižší, než je současná inflace. A také klid a jistotu, že v příštích, například sedmi letech, to s hypotékou v pohodě zvládnete.

Pamatujte, že i během období fixace můžete splatit více – jednou za rok až jednu čtvrtinu původní jistiny (výše hypotéky). Díky tomu v době, kdy se budou zvedat úrokové míry, už budete dlužit mnohem méně.

Komentáře