Cestovní pojištění nemusí zafungovat vždy - na co si dát pozor?

Čtení na 8 minut Publikováno: 09.08.2018
Cestovní pojištění nemusí zafungovat vždy - na co si dát pozor?

Jedete na dovolenou a máte sjednané cestovní pojištění.  To je v pořádku, protože třeba léčebné výlohy v zahraničí nebo placení škody způsobené třetím osobám by vás mohlo na dlouho srazit finančně na kolena. V tomto je cestovní pojištění nenahraditelné. Jenže je několik klasických situací, kdy se pojišťovna k poskytnutí pojistného plnění mít nebude, a vám zůstanou jen velké dluhy. Na co si tedy dávat pozor?

Základem je kvalitní cestovní pojištění

Cestovní pojištění je sice možná výdaj navíc, do kterého se vám vůbec nechce, ale to neznamená, že je zbytečný. Nebo, řekněme to jinak: levné a téměř nic nepokrývající cestovní pojištění je opravdu výdaj navíc, který je zbytečný, protože v reálné situaci pak příliš nepomůže.

Cestovní pojištění se vyplatí řádně zvážit a připlatit si za kvalitní variantu. A hlavně u spolehlivé pojišťovny. To je první a zásadní krok úspěchu. Dalším krokem je znalost podmínek našeho pojištění. Třetím krokem k úspěchu je podnikání pouze těch aktivit, které máme v pojištění zahrnuty.

Nemoc, úraz? Navštivte asistencí doporučenou nemocnici

Pojišťovny často mívají nasmlouvány konkrétní nemocnice. Jde o prověřené nemocnice, kde pojišťovny vědí, že klient dostane správou péči (aby se minimalizovaly případné následky nemoci a úrazu, které pak pojišťovna také musí proplatit). Proto pojišťovna tíhne k tomu, že návštěvu nenasmlouvané nemocnice nechce uhrazovat – tedy pokud do ní klient nebyl převezen třeba v bezvědomí a záchrannou službou.

Když nejste přímo v ohrožení života a jste schopní komunikace, nejdříve si vždy zavolejte asistenční službu a požádejte ji o zajištění lékaře nebo nemocnice. Když budete postupovat podle pravidel pojišťovny, dostanete pak celé pojistné plnění.

Pokud dobrovolně a bez předchozí konzultace půjdete jinam, kde to bude ve výsledku dražší, nemusíte dostat celé plnění, ale může vám být kráceno. Vše záleží na vyhodnocení konkrétní situace. A co pojišťovna hodnotí? Jednoduše řečeno: zda by v případě uposlechnutí nevznikly nižší náklady nebo jednodušší postup.

Adrenalinové sporty? Jedině s připojištěním!

Adrenalinové sporty jsou běžně z cestovního pojištění vyloučeny. A na to nikdy nesmíte zapomenout. Takže pokud se letíte potápět, skákat, lyžovat ve free stylu, plachtit nebo cokoliv dalšího adrenalinového, vždy tomu přizpůsobte i své cestovní pojištění.

A co když vás na sport nalákají až na dovolené? Většinou to nevadí – jen je nutné kontaktovat alespoň den předem vaši pojišťovnu a adrenalinový sport si telefonicky nebo online dopojistit a připlatit. Vždy se ptejte, na jaký časový interval toto připojištění platí.

Nemocní nikam nejezděte

Pokud vyrazíte na dovolenou, ale prokazatelně budete již v době odjezdu nemocní, pojišťovna odmítne proplatit výlohy na zdravotní péči. Anebo je pojistné plnění výrazně zkrátí. A jak je to s chronickými nemocemi? Ty bývají z cestovního pojištění vyloučeny zcela.

Vezměme například sledované žlučníkové kameny – když o nich víte, u lékaře je o nich zmínka, musíte držet dietu a čekáte na operaci, jenže jste jeli na dovolenou a zde se vám přitížilo, takže žlučník musí akutně ven, pojišťovna tento zákrok vůbec nemusí uhradit.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Dovolená se nekoná? Storno musí být pojištěno předem

Storno zájezdu se dá pojistit také, takže když na něj neodjedete, může vám pojišťovna vrátit v průměru 80 – 100 procent ceny již zaplaceného zájezdu. Ale pozor, nejde to udělat tak, že když vidíte, že na vás leze viróza, tak si týden před zájezdem doplňkově připojistíte storno. Na tohle vám pojišťovna neskočí.

Storno zájezdu musí být pojištěno v den zaplacení zájezdu nebo v den sjednání celého cestovního pojištění. Některé pojišťovny umožňují prodlevu dvou týdnů – ale jen v případě, že zájezd i pojištění platíte dostatečně dopředu.

Důvodem pro proplacení storna zájezdu pak je jakákoliv nepříznivá událost, která vás přiměje zůstat doma. Některé pojišťovny k nim zahrnují například i opravný termín zkoušky nebo neúspěšnou maturitní zkoušku. A některé třeba i marodění vašeho domácího mazlíčka.

Alkohol nebo těhotenství?

Pojišťovny samozřejmě nechtějí příliš platit, proto v pojištění předem vylučují nebo omezují typické situace, které často vedou k pojistným událostem. Například opilost často končí škodou způsobenou třetím osobám. Proto pojišťovny často odmítají plnit, když se jedná o takový případ. Alkohol je typickou přitěžující okolností, která je z pojištění prostě vyloučena.

A těhotenství? Zejména v jeho poslední třetině (od 24., některé pojišťovny od 28. týdne) odmítnou platit maminkám, které vycestovaly a pak musely v zahraničí předčasně rodit nebo podstoupit zákrok s těhotenstvím přímo související. Pojišťovna zaplatí jen ty zákroky, které s těhotenstvím nesouvisí – například akutní zánět v zubu. V časnějších fázích těhotenství nebývá plnění nijak omezováno, ani stran zákroků v souvislosti se samotným jiným stavem.

Cestujete i v důchodu? Pojištění vyjde o něco dráž

Starší lidé jsou obecně náchylnější jak k nemocem, tak k úrazům. Pojišťovny to samozřejmě vědí, a tak mají cestovní pojištění pro seniory naceněno o něco dráž. Takže i když je důchod snad tím nejlepším životním obdobím pro cestování, protože není nutné kamkoliv spěchat, vyjde bohužel z pohledu pojištění nejdráž.

Hradí se pouze akutní a nejnutnější péče

Když si na dovolené zlomíte zub, nepočítejte s tím, že si zpět domů povezete zub nový. Ve zdravotnickém zařízení udělají pouze základní ošetření, a tím to hasne. Nový zub si pěkně za své peníze musíte pak zařídit doma. Ale pokud máte i klasickou úrazovou pojistku, budete za vodou.

Jiné je to v případě těžších úrazů nebo větších infekcí. V takových případech bývá pojišťovnami hrazená i dlouhodobější péče, cesta člena rodiny za vámi a jeho ubytování poblíž nemocnice, též jeho pobyt v nemocnici s vámi (zde pozor, nejde o automatickou součást cestovního pojištění, tohle nabízejí jen některé pojišťovny v některých variantách pojistek).

Automaticky je hrazena cesta opatrovníka nebo člena rodiny za vámi, pokud jste na dovolené s dětmi, ale něco se vám stalo – a o děti by se neměl kdo starat. Automaticky se hradí se i případný převoz do české nemocnice, jakmile toho budete schopní. A také repatriace, pokud svou dovolenou prostě nepřežijete.

Komentáře