Česká národní banka má naši důvěru zpět

Publikováno: 22.05.2018
Česká národní banka má naši důvěru zpět

Intervence České národní banky s cílem oslabit korunu, které probíhaly v celkem nedávné době, rozdělily český národ na dvě skupiny – na tu, která intervence schvalovala a přímo si je pochvalovala. A pak na tu, která s nimi nesouhlasila. Velká část lidí považuje proběhnuté intervence za velmi drahé a poněkud zbytečné. Tato skutečnost se odrazila i na snížení naší důvěry ve vedené České národní banky. Ale krize je pryč, česká ekonomika jen kvete, takže i důvěra lidí v kroky ČNB se obnovila.

Důvěru Čechů v ČNB zkoumal STEM

Podle zjištění agentury STEM se důvěra občanů v Českou národní banku vrátila na úroveň před zahájením devizových intervencí v listopadu 2013. V současnosti věří ČNB dokonce 74 procent dotázaných Čechů. A přitom krátce po zavedení intervence klesla důvěra až na nečekaných 50 procent. Průzkumy provádí agentura STEM pravidelně, ten poslední byl dělán na tisícovce Čechů starších 18 let.

Jak to tehdy vlastně bylo?

Česká národní banka v rámci devizových intervencí přistoupila k řadě kroků, během kterých v rámci devizových intervencí držela kurz koruny od listopadu 2013 pod hranicí 27 korun za euro. Intervence trvala až do dubna 2017.

Touto praxí se ČNB stala po centrálních bankách Izraele a Švýcarska teprve třetí centrální bankou, která natvrdo použila kurz domácí měny jako nástroj své měnové politiky. Na nákup eur vydala celkem za celé intervenční období více než 2 biliony korun.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Podle čeho hodnotíme ČNB my, obyčejní Češi?

I tahle otázka byla letos součástí průzkumu agentury STEM. Zjišťovalo se tedy, na co kladou lidé při hodnocení ČNB důraz. Výsledek rozhodně není nezajímavý. Pro třetinu dotázaných bylo podle zjištění průzkumu tím nejdůležitějším udržování cenové stability.

Více než čtvrtina dotázaných hodnotila ČNB podle vývoje kurzu koruny k euru a dolaru, čtvrtina podle dozoru ČNB nad stabilitou bank a chystaného převzetí dozoru nad nebankovními společnostmi. Třináct procent občanů podle zjištěných výsledků považuje za nejdůležitější roli ČNB vydávání peněz a řízení peněžního oběhu. A pouze u pěti procent dotázaných Čechů jsou při hodnocení České národní banky nejdůležitějšími podmínky pro poskytování hypoték.

Hlavní úkol ČNB tkví v péči o cenovou stabilitu

A v této oblasti bylo s bankou spokojeno dokonce 79 procent dotázaných. Tři pětiny lidí by si však rády přečetly nebo poslechly více informací na téma úkolů, plánů a prognóz ČNB. Samotné webovky ČNB totiž zná a navštíví málokdo. Proto by lidé stáli o propracovanější popularizaci a informační kampaň.

Komentáře