Česká ekonomika je ohrožována půjčkami na předražené bydlení

author Lenka Rutteová Čtení na 5 minut Publikováno: 21.11.2019
Česká ekonomika je ohrožována půjčkami na předražené bydlení

Varování před zranitelností trhu s nemovitostmi přišlo nedávno do České republiky. Poslal jej Evropský výbor pro systémová rizika. A co je oním systémovým rizikem právě v případě nemovitostí v ČR? Zjištění, že rychlost růstu cen bytů a domů překonala růst příjmů domácností. Ceny nemovitostí jsou totiž vlivem rošád s hypotékami na českém trhu z posledních tří let velmi nadhodnocené.

Nejsme v tom sami

Vedle České republiky obdržely toto varování i Německo, Francie, Island a Norsko. I v těchto zemích je situace s bydlením v poslední době tristní. Varování pro Českou republiku bylo vydáno s ohledem na střednědobý horizont.

Podle Evropského výboru pro systémová rizika představuje vývoj na trhu s bydlením pro Českou republiku systémové riziko v oblasti finanční stability. A to by mohlo vést k závažným dopadům na vývoj ekonomiky.

Byty a domy jsou na trhu nadhodnoceny o 10 – 15 procent!

Podle odhadů České národní banky jsou ceny bytů a domů na trhu s nemovitostmi nadhodnoceny dokonce až o 10 nebo i o 15 procent. To je údaj z roku 2018. V roce 2019 možná bude situace o něco lepší, protože šílenství na trhu s hypotékami již opadlo. Ale na výsledek analýzy si musíme ještě počkat. 

Hlavní rizikem se tedy stává nadhodnocení cen bytů s vysokým nárůstem úvěrů na bydlení a jejich průměrné výše na jednoho klienta. Nejvíce v poslední době zdražily byty v Liberci a v Českých Budějovicích.

Pokles ekonomiky může znamenat ztrátu schopnosti splácet

Evropský výbor pro systémová rizika to vidí tak, že pokud poklesne výkon české ekonomiky, stoupne nezaměstnanost, část domácností přestane být schopná svou hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření splácet

A vzhledem k tomu, že ceny bytů jsou nyní nadhodnocené, nevyřeší situaci ani jejich prodej, protože tržní cena tou dobou může být i nižší, než nedoplatek na hypotéce či úvěru ze stavebního spoření. A to by ohrozilo celý bankovní sektor, protože by mohla přijít tzv. řetězová reakce v celé ekonomice.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Hypotéky zlevňují

Kdo mohl, vzal si hypotéku do konce září roku 2018. Tehdy ještě platily mírnější podmínky pro jejich přidělení. Díky dlouhou dobu předem avizovanému zpřísnění hypoték se lidé hypotékami předzásobili, jinými slovy si je vzali o něco dříve, než by to udělali bez předem oznámených zásahů České národní banky (ČNB).

To vede k nutnému následku v podobě nedostatku nových žádostí o hypotéky, a tak hypotéky i nadále zlevňují, přestože ČNB ponechává základní úrokovou sazbu v ekonomice na stejné úrovni. Banky se zkrátka přetlačují o klienty, nabízejí výhodnější a výhodnější refinancování, což ve výsledku může vést i celkovému zlepšení situace z pohledu systémových rizik.

Jinak řečeno, přichází doba, kdy budou splátky, byť na vysoké úvěry, zase o něco levnější, což ohrožuje schopnost domácností splácet zase o něco méně. Jen v srpnu roku 2019 poklesla průměrná úroková sazba na hypotékách o sedm setin procentního bodu, a to z 2,68 na 2,61 procenta.

Ceny bytů rostly v průměru o tři procenta

Tříprocentní nárůst cen bytů jsme zaznamenali na českém trhu s nemovitostmi v prvním čtvrtletí roku 2019. Jak uvádí společnost Deloitte, nárůst šel na 57 900 korun za metr čtvereční. Největší tempo růstu vidíme v Liberci a v Českých Budějovicích.

V Praze lidé průměrně platí 77 700 korun za metr čtvereční bytu, v Ústí nad Labem jen 16 000 korun za metr čtvereční. Důvod tohoto rozdílu je nasnadě: zatímco v Praze je poptávka po bytech stále z velké části neuspokojená, v Ústí nad Labem tak velký zájem o byty není. 

Dobrou zprávou je, že tempo zdražování klesá. Před rokem bylo totiž dokonce 15,9 procenta, což způsobily právě vyhlášené informace České národní banky o chystaných omezeních na hypotékách. Trh se začíná zklidňovat. Otázkou však je, co s ním udělá další ohlášené omezení hypoték, které sice ještě nemá přesné obrysy, ale už se o něm ví.

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.
Přečíst více