Češi už se za půjčky spíše nestydí. A na co by si půjčili, kdyby bylo potřeba?

Publikováno: 24.10.2017
Češi už se za půjčky spíše nestydí. A na co by si půjčili, kdyby bylo potřeba?

Průzkumů v chování zákazníků není nikdy dost. Obchody, ale i banky a nebankovní společnosti si díky nim zjišťují, s jakými klienty mají tu čest a co mohou očekávat v nejbližší budoucnosti. Také na základě výsledků výzkumů staví část svých obchodních a finančních strategií. A někdy se s výsledky výzkumů podělí s veřejností. Jedním z nich je i bankami zadaný výzkum ohledně postojů Čechů k půjčkám.

Jak je to tedy se studem ve spojení s půjčkou?

Češi už se po mnoha letech naučili, že půjčka není ostudná záležitost. A to hlavně tehdy, když se jedná o rozumnou investici, jakou je nové bydlení či jeho rekonstrukce, případně třeba auto, kterým je nutno se dopravovat do zaměstnání.

Stále zůstává mezi respondenty asi 20 % těch, kteří uvádějí, že se stydí, když mají půjčku, popřípadě by se styděli, kdyby si ji museli vzít. Ale už se v rámci průzkumu nikdo nevěnoval druhu půjčky, za kterou lidé uvedli, že se stydí. Je dost pravděpodobné, že převládá stud za půjčky, které si lidé musejí vzít například na doplatek za energie.

Lidé by půjčku i zatajili, a to nejčastěji před kolegy v práci, před zaměstnavatelem a celých 30 % z těch, co se za půjčku stydí, by ji zatajilo i před svými přáteli. Stud ale naštěstí neomezuje komunikaci o půjčce v rodině, takže před zbytkem rodiny by ji z těch, co byli oslovení v rámci průzkumu, netajil nikdo. A to jak před partnerem, tak ani před rodiči a většími dětmi.

Kam jdou Češi pro půjčku nejčastěji?

Když se nám nedostává peněz, tak se v případě malých částek obracíme nejdříve na naše rodiny, to uvedlo celých 64 % ze všech dotázaných respondentů. Pokud jde o větší obnos anebo pokud rodina nemá co půjčit, případně nechce půjčit, obrací se Češi nejdříve na tu banku, kde mají vedený běžný účet.

Teprve tehdy, když lidé u banky neuspějí, se obracejí na nebankovní společnost. Ale platí jen většinou u těch, co si půjčují od nebankovní společnosti poprvé. Pokud jde o další půjčku v řadě, většinou již, jak uvedli někteří dotázaní, jdou rovnou za nebankovní společností, protože zde je pravděpodobnost úspěchu jejich žádosti o půjčku poměrně vysoká.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Proč Češi zůstávají s dalšími půjčkami u nebankovek?

Jakmile si Češi vyzkoušejí pohodlnost nebankovní půjčky, při té další půjčce už mnohdy banku ani neosloví. Jaké je k tomu vedou důvody? I toto si nechaly banky zjistit.

Z respondentů, kteří měli zkušenost s nebankovními půjčkami, většina odpověděla, že je k tomu vede rychlost vyřízení, flexibilnost půjčky a jejího účelu, minimum vyžadovaných dokladů, snadnější dostupnost půjčky a mnohdy i možnost vyřízení online, tedy z pohodlí domova.

Někteří dotázaní také ocenili, že nebankovky tolik nehledí na zápis v registru dlužníků a půjčí i lidem, co již nějaký dluh mají – pokud tedy oslovené nebankovky naznají, že dlužník bude schopen splácet nejen první, ale i tu druhou půjčku. V těchto momentech se lidé až tolik na úrokovou míru a RPSN neohlížejí.

Na co jsou Češi ochotní si půjčit?

Ochota půjčovat si klesá s rostoucím věkem respondentů. Takže zatímco lidé do 29 let jsou ochotní si půjčit i vyšší částku a investovat ji například do auta, vlastního vzdělání nebo do velkých spotřebičů potřebných v domácnosti.

Lidé ve věku okolo padesátky již s půjčováním mírně váhají. A pokud by si půjčili, bylo by v tom zase auto, případně nábytek a vybavení domácnosti, ale často také vzdělání jejich dětí.

Lidé důchodového věku, respektive okolo šedesátky, již nemají velkou potřebu si půjčovat. Ale pokud by si půjčili, bylo by to spíše na auto anebo půjčka jako pomoc pro jejich děti, pokud by potřebovaly finanční injekci.

Jakou částku by si lidé bez obav půjčili, kdyby nešlo o půjčku na bydlení?

Lidé s nižšími příjmy by byli bez obav ochotní si půjčit okolo sta tisíc korun. Lidé s příjmy vyššími by se zadlužili i na několik set tisíc korun, aniž by se obávali rizika případné neschopnosti splácet. Z průzkumu vyšla i průměrná velikost půjčky, u které by se lidé neobávali, že ji nedokážou splatit. Je to okolo 160 tisíc korun.

Komentáře