Češi tráví dovolenou v zahraničí stále častěji

Publikováno: 05.07.2018
Češi tráví dovolenou v zahraničí stále častěji

Naše chuť vycestovat na dovolenou do zahraničí a pak se jí pochlubit svým známým stále roste. Hlad po exotických zážitcích nabývá rekordních rozměrů. Cestovní kanceláře dokonce hlásí, že přibývá Čechů, kteří vycestují do ciziny i vícekrát během jednoho roku. Spotřebitelské chování se mění i v tom, kdy dovolenou kupujeme. Už totiž tolik nečekáme na last minute, spíše kupujeme first minute nebo dovolenou v běžném termínu a za běžnou cenu. Trend se otočil před dvěma lety, což kopíruje vývoj mezd na českém pracovním trhu.

Naše poptávka je tak silná, že last minute už není výhodné

Trendem posledních dvou let jsou first minute dovolené. Jsou o něco levnější než dovolené prodávané v hlavní turistické sezóně. Ale hlavně: nesou s sebou možnost plnohodnotného výběru. Už prostě nečekáme na zbytky, už si chceme vybírat z co nejširších možností.

Naše poptávka po zájezdech je dokonce již natolik silná, že ani nevyvíjí tlak na snížení ceny last minute nabídek tedy oněch kdysi tak žádaných zbylých zájezdů. Průměrný Čech se nyní vydá za hranice republiky na pobytový nebo poznávací zájezd i dvakrát či třikrát ročně.

Celoroční cestovní pojištění je proto stále více v kurzu

Vzhledem k tomu, že lidé více a více cestují, tedy několikrát do roka, je více a více v kurzu celoroční cestovní pojištění. O co jde? O pojištění, které platí na celý rok. Zaplatíte jednorázově a pak můžete jezdit opakovaně na zahraniční dovolené, aniž byste před nimi museli vyřizovat další cestovní pojištění. Délka trvání jedné cesty přitom většinou nesmí přesáhnout 30 - 45 dní.

Obecná pravidla výhodného cestovního pojištění jsme pro vás shrnuli v článku před začátkem loňské dovolenkové sezóny. Vzhledem k tomu, že situace se od loňska příliš nezměnila, můžete v něm inspiraci a dobré tipy najít i letos.

K tomu, abychom opravdu uzavřeli cestovní pojištění, by nás měla přimět i statistika pojišťoven. Podle ní totiž rapidně přibývá škod způsobených na zahraničních dovolených. A to jak škod způsobených samotným klientům, tak také škod způsobených klienty třetím osobám. Jsme totiž stále náročnější, cestujeme dále, častěji a do exotičtějších míst. Cestují častěji i starší lidé nebo malé děti. A u nich je riziko zdravotních problémů a nákladů na zdravotní péči vždy vyšší.

Eurovíkendy táhnou stále více

Kam na víkend? Velká skupina Čechů stále raději vyjíždí na tzv. Eurovíkendy. V pátek večer vyjedete do vybrané zahraniční destinace, strávíte tam víkend, v neděli večer jste pak zase už doma. Díky tomu, že Evropa je relativně malá a my jsme v jejím srdci, lety letadlem nezaberou povětšinou více než dvě hodiny.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Kam jezdíme na dovolenou nejvíce?

Už zase nás táhne Turecko. Takže po Španělsku a Řecku se v letošních předprodejích dostalo Turecko na třetí příčku. Terorismus už tolik neřešíme, protože jezdíme hlavně za příznivými cenami zájezdů a místní nabídky zboží i služeb. Po přepočtu na české koruny a vzhledem k rostoucím platům vychází tato země cenově stále příznivěji.

Celkově Češi loni vyjeli na 4,9 milionu zahraničních dovolených. A letos se čeká ještě vyšší číslo. Kratších výjezdů, tedy do tří přenocování, bylo 1,3 milionu. Cestovky tedy letos očekávají rekordní zájem. Ale úvěrové společnosti také.

Vyšší bonita láká k častějším půjčkám – i na dovolené

I úvěrové společnosti se nechávají slyšet, že Češi jsou si stále jistější svým budoucím příjmem. A tak neváhají obětovat vyšší výdaje na velmi luxusní dovolené – dokonce i tehdy, když je mají zaplatit z úvěru. Jeho splacením jsou si totiž jistí, bonitu mají vysokou. A tak preferují zážitky z dokonalé dovolené před cenou půjčky. Ta ji totiž kýžený luxus pohodlně zajistí.

V průměru utratíme za zahraniční dovolenou okolo 14 tisíc korun za osobu. A měnově nejvýhodnější podmínky nyní máme v Bulharsku, kde česká tisícikoruna vydá v kupní síle na téměř 1470 korun (po přepočtení měnového kurzu a cenové hladiny).

Nejčastěji jezdíme s velkými cestovkami

Většina lidí spoléhá na velké a zavedené cestovní kanceláře. 70 procent všech Čechů, kteří jedou do zahraničí s cestovkou, jede s některou z těch největších. Navíc si prodlužujeme letní sezónu cestování, kdy k moři jezdíme už od května. A pokračujeme v tom až do října.

A proč velké cestovky? Podle většiny dotazníkových šetření, která jsou v této oblasti dělána, totiž velkým cestovkám více důvěřujeme - že se v případě problémů budou schopny o nás lépe postarat. A jak ukazují letité zkušenosti, tahle důvěra má své opodstatnění.

Komentáře