Češi se bojí o práci - pojišťují si schopnost splácet. Jdou na to správně?

author Lenka Rutteová Čtení na 5 minut Publikováno: 23.12.2020
Češi se bojí o práci - pojišťují si schopnost splácet. Jdou na to správně?

Pojištění schopnosti splácet je poměrně složitým tématem. Jedná se o tzv. bankopojištění, kdy banka nabídne dlužníkovi pojištění splátek, a toto pojištění pak realizuje pojišťovna ze stejné finanční skupiny, do které patří i banka. Pojišťuje se nejčastěji ztráta zaměstnání, nemoc, úraz, ale samozřejmě i smrt. Není proto divu, že v současné koronavirem způsobené krizi se lidé začínají na pojištění schopnosti splácet ptát u svých věřitelů stále častěji. Ale jdou na to správně?

Shrňme si podstatu pojištění schopnosti splácet

Název pojištění v podstatě mluví sám za sebe, ale pojďme si jeho smysl přece jen popsat podrobněji: U tohoto pojištění si klient platí měsíční pojistné na to, aby když nebude schopen splácet, za něj splácela pojišťovna, se kterou banka (při sjednávání úvěru v době jeho trvání) pojištění zprostředkovala.

K neschopnosti splácet přitom může dojít několika různými způsoby, které se často pojišťují každý zvlášť. Může se to stát jak ztrátou zaměstnání, tak nemocí, nutností ošetřovat člena rodiny, úrazem, invaliditou, úmrtím anebo i úmrtím, nemocí a ztrátou zaměstnání v rodině, kdy peníze partnera z rozpočtu (částečně nebo zcela) vypadnou.

Doposud to vše vypadá lákavě. Ale jen dokud nenahlédnete pod pokličku

Výše popsané pojištění schopnosti splácet dává jasný smysl a je přímo předurčeno k tomu, aby si jej uzavírali všichni, kdo si berou větší a dlouhodoběji splácený úvěr - typicky hypotéku nebo půjčku na auto. Jenže to by pojistné podmínky nesměly bývat nastaveny tak nevýhodně, jak tomu ve skutečnosti většinou je.

Úskalí a nevýhody pojištění schopnosti splácet jsme pro vás již popsali v tomto článku, rozhodně si jej znovu projděte. Najdete tu většinu z nevýhod, na které u tohoto pojištění po podpisu smlouvy natrefíte, tedy pokud nepatříte k těm deseti procentům Čechů, kteří si smlouvy důkladně pročítají. Velká zrada čeká hlavně v oblasti ztráty zaměstnání, ovšem i například u invalidity.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Jak je to se ztrátou zaměstnání?

Ztrátu zaměstnání může logicky pojistit jen ten, kdo má smlouvu na dobu neurčitou. Pojištěný si tady musí být vědom, že při ztrátě zaměstnání za něj bude spláceno až od třetího měsíce. Proč? Protože se většinou počítá s tím, že člověk, který byl z práce vyhozen, dostal dvouměsíční odstupné.

Odstupné se podle zákoníku práce vyplácí všem, kdo dostanou výpověď pro nadbytečnost, z organizačních důvodů. Nárok na něj však nemají ti, kdo ukončí zaměstnání dohodou se zaměstnavatelem, či kdo byli „vyhozeni“ pro hrubé porušení pracovní kázně. To ale není jediné omezení podmínek.

Musíte na úřad práce a vzít první džob, který vám dohodí

Jenže abyste měli nárok na pojistné plnění ze ztráty zaměstnání, musíte ihned po vyhazovu doputovat na úřad práce a nechat se zapsat do evidence. S tím se váže i pravidlo, že pokud vám úřad dohodí novou pracovní pozici, musíte ji přijmout a jít na případné výběrové řízení, práci pak vzít, pokud uspějete. V opačném případě byste byli z evidence úřadu práce vyřazeni, a tak byste přišli i o nárok na pojistné plnění.

A co když během prvních dvou měsíců na práci opravdu natrefíte? K pojistnému plnění se opět nedostanete, vyplácí se totiž až od třetího měsíce trvání nezaměstnanosti - a pozor, jen po dobu, na kterou bylo pojištění sjednáno.

Ve smlouvách bývají nastaveny tři měsíce, někdy šest, málokdy více, takže pojištění trvá většinou do osmi měsíců po vyhazovu. A i když i potom budete stále ještě nezaměstnaní, pojištění už za vás splátky nezaplatí. Prostě vždy čtěte pozorně!

Takže: jdou na to Češi s pojištěním schopnosti splácet správně?

Rostoucí zájem o toto pojištění jasně ukazuje, že Češi se o svou práci bojí. Koronavirová situace není snadná, nikdo zatím neví, kolik firem bude natolik postiženo, že budou propouštět, a naopak kolik firem bude schopno natolik posílit, že budou přijímat nové posily.

Otázkou je, zda má smysl utrácet spoustu peněz na pravidelné platbě tohoto pojištění po delší dobu. Vyplatí se totiž jenom tehdy, když netrvá příliš dlouho – v opačném případě na platbách za pojištění vydáte mnohem víc, než od pojišťovny vůbec můžete získat.

Proto vždy čtěte, počítejte a hlavně přemýšlejte, než jakoukoliv smlouvu o pojištění podepíšete. Jak jsme psali ve výše zmíněném článku – životní pojištění je v tomto ohledu mnohem rozumnější cestou – pokud se tedy nepojišťujete jen na ztrátu zaměstnání.

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.
Přečíst více