Ceny v roce 2019? Nejrychlejší růst od roku 2012!

author Lenka Rutteová Čtení na 5 minut Publikováno: 28.01.2020
Ceny v roce 2019? Nejrychlejší růst od roku 2012!

V listopadu 2019 jsme prožívali nejrychlejší zdražování od roku 2012. Zatímco v říjnu 2019 byla meziroční inflace ještě celkem přijatelných 2,7 %, v listopadu 2019 jsme se přehoupli na 3,1 %. A to stále ještě bylo prosincové zdražování před námi. Meziměsíční růst cen mezi říjnem 2019 a listopadem 2019 byl 0,3 %. Podaří se České národní bance ukočírovat takto nastartovaný cenový růst?

Inflaci táhnou potraviny, bydlení a energie

Podle analytiků měly ceny v listopadu 2019 stoupnout o 2,9 – 3 %. Skutečnost je na 3,1 %, což je sice zpráva dobrá pro obchodníky, ale rozhodně ne pro spotřebitele. Pro prvovýrobce také příliš ne, obchodníci jim maržemi totiž ukrajují stále více.

O výši inflace pravidelně informuje Český statistický úřad (ČSÚ), konkrétně oddělení statistiky spotřebitelských cen. "Meziroční zrychlení listopadového cenového růstu bylo ovlivněno především cenami potravin. U řady z nich došlo po říjnovém poklesu k růstu. Příkladem může být cukr, jehož cena v říjnu klesla o 6,9 procenta a v listopadu naopak vzrostla o 13,6 procenta. Dále rostly ceny vepřového masa, ovoce a zeleniny," sdělila médiím vedoucí tohoto oddělení Pavla Šedivá.

Ovoce, zelenina a vepřové maso

Potraviny, u kterých v listopadu 2019 nejvíce rostly ceny (oproti říjnu 2019), byly: zelenina o 4,5 %, ovoce o 3,4 %, vepřové maso o 4,1 %, sýry a tvarohy o 2,0 %, uzeniny o 1,4 % a cukr o 11,3 %. Naopak k nižšímu tempu růstu cen došlo v oddíle „alkoholické nápoje a tabák“, kde ceny lihovin vzrostly v listopadu 2019 jen o 2,2 %. Ale v říjnu 2019 byl nárůst jejich cen dokonce o 4,1 % v porovnání se zářím 2019.

Meziroční zdražení bylo největším u masa o 7,8 %, jogurtů o 5,7 % a brambor o 23,5 %. Na zdražení se ale podílely i stravovací a ubytovací služby, které s potravinami a bydlením úzce souvisejí, kdy ceny stravovacích byly vyšší služeb o 4,8 % a ceny ubytovacích služeb o 3,3 %.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Bydlení? Brzy z něj bude luxusní věc…

Předraženým věcem se v ekonomice většinou říká luxusní zboží, protože jde často o věci, které k životu nepotřebujeme. Kupujeme si je, až na ně opravdu máme, jinými slovy, až nevíme, co s penězi. Do této kategorie se postupně blíží i bydlení, pouze s tím rozdílem, že k životu rozhodně nutné je. Ceny však směřují stále výše.

V listopadu 2019 bylo bydlení výrazně dražší než v listopadu 2018. Podle vyjádření ČSÚ šlo o následující procentní změny v cenách kategorie bydlení: ceny nájemného z bytu vzrostly v průměru o 3,8 %, vodného a stočného shodně o 2,6 %, elektřiny o 11,5 %, zemního plynu o 3,4 %, tuhých paliv o 1,0 %, tepla a teplé vody o 4,0 %.

Ceny klesaly u telefonních a faxových služeb, oděvů a dopravy

Poklesem cen můžeme být potěšeni u telefonních a faxových služeb, oděvů a dopravy. V případě telefonních a faxových služeb byly ceny meziročně nižší o 4,1 %, u oděvů o 0,8 % a v dopravě sice jen o 0,1 %, ale i to znamená pokles.

Celková inflace neodráží výdaje typické domácnosti

Spotřebitelský koš se snaží do inflace zahrnout co největší část ekonomiky, ale tím se vzdaluje od reálného obrazu výdajů reálných domácností. I proto budou od ledna 2020 počítány indexy spotřebitelských cen na aktualizovaných vahách, které budou vycházet z výdajů domácností v roce 2018.

Doufejme, že lépe zkombinují výdaje na bydlení, potraviny, odívání, dopravu a další velmi často pořizované zboží a služby, aby se trefněji vyčíslily skutečné růsty nákladů skutečných domácností. Rozhodně by neškodilo zavést modelové domácnosti a inflace počítat speciálně pro ně (mladí lidé, rodiny s dětmi různého počtu a věku, senioři, rodiny ve vlastních domech, rodiny v nájemním bydlení apod.).

Jistě by to o skutečném růstu nákladů na běžný život řeklo i v základním zpravodajství mnohem více. A možná bychom se pak dostali ke zcela jiným výpočtům reálného růstu mezd za poslední dva roky…

Co s tím udělá Česká národní banka?

Úrokové sazby, které máme nyní mnohem vyšší než v okolních zemích, nebrání překotnému růstu cen. Do ekonomiky bylo před časem napumpováno velké množství peněz, a tak sklízíme následky (nejen) tohoto činu. ČNB má před sebou hodně plánování, aby se dostala zpět k inflačnímu cíli, kterým jsou thruba dvě procenta ročně.

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Pro Bezvamoney.cz píše články zaměřené na osobní finance, vystudovala na Ekonomicko-správní fakultě a součástí jejího vzdělávání je i složení zkoušky pro registraci u ČNB.
Přečíst více

Komentáře