Bydlení v mobilním domě. Financovat ho můžete hypotékou

author Iva Grácová Čtení na 5 minut Publikováno: 22.09.2020
Bydlení v mobilním domě. Financovat ho můžete hypotékou

Růst cen nemovitostí nahrává různým alternativním způsobům bydlení. Jedním z nich je mobilní dům. Bydlení v mobilheimu totiž přináší svým obyvatelům mnoho výhod. Tím nejsilnějším argumentem pro tento druh obydlí je nízká pořizovací cena. Díky absenci stavebního povolení navíc můžete bydlet i během několika dní. Koupi mobilního domku můžete financovat také hypotečním úvěrem.

Bydlení v mobilním domě

Historie mobilních domů sahá do 20. století a jejich kolébkou jsou Spojené státy americké. Tato móda mobilního bydlení souvisela především s nutností často cestovat za prací. Mobilní dům ovšem nemusí sloužit výhradně k bydlení či rekreaci. Díky jejich mobilitě jsou oblíbené také u podnikatelů jako prodejní stánky či kanceláře. Pro svou variabilitu a nízkou pořizovací cenu se v posledních letech těší velké oblibě jako levnější varianta vlastního bydlení také u nás v České republice.

Mobilní dům je v podstatě obydlí, které lze transportovat z jednoho místa na druhé. Může být spojen se zemí, existují však také tzv. mobilheimy určené k trvalému bydlení, které nestojí přímo na zemi, ale mají kola či podstavec. Mobilní dům je posuzován podle stejných zákonných pravidel jako každá jiná stavba. Musí být proto splněny požadavky na použití takových výrobků a materiálů, které svojí způsobilostí zaručují, že stavba bude plnit požadavky na mechanickou odolnost a stabilitu, stejně jako požární bezpečnost, hygienu či např. ochranu životního prostředí. Mobilní dům lze napojit na inženýrské sítě, zvolit lze také používání nezávislých zdrojů v podobě studny, agregátu na výrobu elektřiny, slunečních kolektorů apod.

Kde mohu postavit mobilní dům?

Stavební povolení není pro umístnění mobilního domu třeba. Návštěvě příslušného úřadu se ale stejně nevyhnete. Dle zákona č. 350/2012 Sb. a jeho následné novele se mobilní dům považuje za výrobek, který plní funkci stavby. A díky tomu se na něho vztahují všechny náležitosti spojené se stavebním zákonem. Pro umístění mobilního domu budeme potřebovat územní rozhodnutí či souhlas stavebního úřadu.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Levnější alternativa vlastního bydlení

Pořizovací náklady mobilních domů jsou oproti výstavbě stavěného domu podstatně nižší. Na trhu existuje velké množství výrobců, kteří jsou vám schopni za příznivou cenu realizovat mobilní dům na klíč přesně dle vašich představ a zadaných parametrů. Ceny menších mobilních domků začínají na stovkách tisících, mobilní domy do jednoho milionu korun již dokáží zajistit poměrně slušné a vkusné bydlení.

Další náklady jsou samozřejmě spojeny s napojením do inženýrských sítí, případně v jejich celkovém vybudování. Ať už pozemek vlastníte, nebo budete jeho koupi teprve realizovat, je vhodnější volit pozemek, ke kterému jsou inženýrské sítě dotaženy. V opačném případě se vám může bydlení prodražit i o statisíce.

Mohu získat hypotéku na mobilní dům?

Jednotlivé banky přistupují k financování mobilních domů vždy individuálně. Ve většině případů však platí, že klasickou hypotéku získáte pouze na takový mobilní dům, který lze zapsat do katastru nemovitostí. Mobilní domy však nepodléhají kolaudaci a většinou nejsou se zemí spojeny pevným základem. „Donedávna mohl být na takový objekt poskytnut úvěr na bydlení pouze za předpokladu, že má přiděleno popisné nebo evidenční číslo. Účelově vázaný hypoteční úvěr lze však nyní použít rovněž na mobilní domky, pokud jimi klient řeší bytovou potřebu,“ uvádí pro server kurzy.cz David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance.

S hypotékou na mobilní dům pomůže Hypoteční banka

Na domy, které nejsou evidované v katastru nemovitostí, začala v červenci loňského roku poskytovat hypotéky Hypoteční banka. Rozšířila tímto krokem vhodné objekty financování u účelových hypotečních úvěrů také o mobilní domy, které pro klienty naplňují potřebu bydlení. „Hypoteční banka, jako nejvýznamnější poskytovatel hypoték, podporuje nové trendy v oblasti bydlení, mezi které patří také pořízení ekologického domu s úsporným provozem, a to tyto domky splňují. Naším krokem jsme se rozhodli oslovit nový segment zákazníků, a zjednodušit jim tak cestu za svým bydlením,“ uvedla Andrea Vokálová, tisková mluvčí Hypoteční banky. Hypotékou nelze financovat nákup maringotek, karavanů, drážních vozidel či plavidel, a to z důvodu příliš vysoké mobility.

Zdroje: www.hypotecnibanka.cz, kurzy.cz, www.mmr.cz

author

Autor článku:

Iva Grácová

Ve světe bankovnictví se pohybuje od roku 2007 a voľný čas věnuje psaní článků převážně finančního charakteru s úvěrovou, bankovní a investiční tématikou.
Přečíst více

Komentáře