Budou finanční poradci povinně nahrávat všechny hovory?

author Iva Grácová Čtení na 5 minut Publikováno: 24.03.2020
Budou finanční poradci povinně nahrávat všechny hovory?

Senát se na konci ledna zabýval novelou zákona o podnikání na kapitálovém trhu a vrátil chystaný zákon s pozměňovacím návrhem do Poslanecké sněmovny. Nový zákon by měl přinést povinnost nahrávat všechny telefonické hovory mezi finančními poradci a jejich klienty. Se zněním zákona nesouhlasí především finanční poradci, připomínky má také Úřad pro ochranu osobních údajů a samotní spotřebitelé.

Koho se týká povinné nahrávání hovorů?

Povinnost nahrávat veškeré telefonické hovory se má týkat obchodníků s cennými papíry, bank, investičních zprostředkovatelů i jejich vázaných zástupců. Evropské právo počítá pouze s povinností nahrávat hovory týkající se předávání pokynů a uzavírání obchodů. Česká legislativa chce zavést povinnost nahrávat všechny hovory finančních a bankovních poradců, kteří jsou oprávněni zprostředkovávat investice, a to i v případě, že nedojde k žádnému obchodu.

S nahráváním nesouhlasí spotřebitelé ani poradci

Podle průzkumu agentury IPSOS, kterou si nechala vypracovat Česká asociace společností finančního poradenství a zprostředkování (ČASF), nevadí nahrávání hovorů s finančním poradcem jen 21 % dotázaných. Dalších 57 % dotázaných s nahráváním nesouhlasí, zbylým spotřebitelům je to buď jedno, nebo nemají dostatek informací. Průzkumu se účastnilo 1100 českých spotřebitelů.

Podobu novely kritizuje také Úřad pro ochranu osobních údajů, velké finančně-poradenské firmy a drobní poradci. „Nahrávat veškerou komunikaci včetně osobních informací je fatální zásah do soukromí poradců, ale hlavně klientů. Tyto hovory, včetně citlivých osobních informací, se navíc budou muset roky uchovávat na „nějakých“ úložištích, může je poslouchat třetí osoba a může, a bohužel ze zkušeností víme, že bude, docházet k únikům a zneužití. Pokud nakonec projde tato verze zákona, bude to bezprecedentní průlom do ochrany osobních informací,“ komentoval povinnost nahrávat veškerou komunikaci výkonný ředitel ČASF Marek Černoch.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Dopad chystané regulace na náklady firem

V Česku pro potřeby hodnocení dopadů regulace funguje už nějakou dobu nástroj, který je označován zkratkou RIA (Regulatory Impact Assessment). Negativní dopady chystané regulace, které byly vyčísleny v rámci RIA, ukazují, že pro malé společnosti s desítkami finančních poradců dosáhnou roční náklady na nahrávání a desetileté uchování hovorů stovek tisíc korun ročně, u středních a velkých společností se jedná o řád milionů korun ročně.

Z analýzy dále vyplývá, že zatímco u velkých poradenských společností dosáhnou náklady 42 % zisku před zdaněním dosaženého v roce 2017, u středně velké firmy to bude 73 % a u malé 59 %.

Senát vrátil zákon do Poslanecké sněmovny

Na půdě Senátu proběhla rozprava a hlasování o této novele 30. ledna 2020. Senátní výbor navrhl vrátit novelu zákona do Poslanecké sněmovny s pozměňovacím návrhem na vypuštění povinnosti nahrávat všechny hovory, které mohou vést k poskytnutí investiční služby. Svůj návrh senátoři obhajují také stanovisky Úřadu pro ochranu osobních údajů, ČASF a Hospodářské komory. Zákon o podnikání na kapitálovém trhu se tak vrací po Poslanecké sněmovny, která bude znovu o podobě zákona hlasovat.

Zdroje: Česká asociace společností finančního poradenství a zprostředkování / opojisteni.cz / ria.vlada.cz / senat.cz /

author

Autor článku:

Iva Grácová

Ve světe bankovnictví se pohybuje od roku 2007 a voľný čas věnuje psaní článků převážně finančního charakteru s úvěrovou, bankovní a investiční tématikou.
Přečíst více

Komentáře