Brzy se spustí další kolo kotlíkových dotací

Publikováno: 09.11.2017
Brzy se spustí další kolo kotlíkových dotací

Do konce října mají všechny kraje zveřejnit podmínky k přidělování financí z dalšího kola takzvaných kotlíkových dotací. Získat je mohou majitelé rodinných domů nebo obyvatelé těch domů, kde jsou maximálně tři byty. Musí se však jednat o výměnu starého kotle, nikoliv o koupi kotle do nové nemovitosti. V tomto kole půjde získat až 127.500 korun.

Jenom uhlí už ne

S dotacemi je letos spojená jedna dlouho očekávaná novinka. Už nebude možné získat dotaci na kotel, ve kterém se bude pálit pouze uhlí.

Celkově se může rozdělit až 3,4 miliard

Kraje musejí do konce října zveřejnit podmínky, podle kterých budou tyto dotace přidělovat. Nejvíce peněz dostane k dispozici Moravskoslezský kraj, a to 900 milionů korun. Druhou nejvyšší částku rozdělí kraj Středočeský, konkrétně se jedná o 502 miliony korun.

Ministerstvo životního prostředí předpokládá, že za ony 3,4 miliardy korun půjde v letošní vlně vyměnit cirka 35 tisíc kotlů.

Zase do fronty? Letos ne!

Pokud vás od podání žádosti na kotlíkovou dotaci odrazují fronty, které se odehrály na podzim roku 2015, kdy se rozdělovala první třetina z celkem devíti miliard korun vyčleněných na kotlíkové dotace z fondů EU, tak vězte, že letos problémem nebudou.
 
Úředníci totiž slibují, že s výjimkou kraje Vysočina bude možné podat si žádost pomocí elektronického formuláře. A celou dokumentaci nutnou k přidělení dotace pak dodat zpětně. Pracovníci krajů také předpokládají, že více než dvě třetiny všech letošních žádosti budou elektronicky podány právě v den, kdy se další vlna kotlíkových dotací spustí.

Dotace plná nebo průměrná?

Jak už jsme naznačili, na dotaci k výměně kotle mohou dosáhnout majitelé rodinných domů a také obyvatelé těch domů, kde jsou maximálně tři byty. Získat půjde několik úrovní dotace.

Plná dotace ve výši 127.500 Kč může být udělena tam, kde se bude kupovat kotel na biomasu. Průměrná dotace ve výši okolo sta tisíc korun může na účtu přistát tomu, kdo bude pořizovat ostatní typy vyhovujících kotlů.

Podpora může dělat až 80 procent pořizovací ceny kotle. Kotlíková dotace se v žádném případě nevztahuje na rekreační chaty a chalupy. Pouze na nemovitosti určené k řádnému bydlení.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Peníze přijdou až zpětně, lze však řešit půjčkou

Peníze na nový kotel se lidem budou proplácet až zpětně. Nejdříve tedy musíte nový kotel pořídit a nechat instalovat, pak teprve můžete požádat o proplacení peněz. Tento krok můžete celkem bez obav zafinancovat půjčkou, protože počet neproplacených žádostí, se pohybuje vždy jen mezi jedním a třemi procenty.

Žádostem, kterým nebylo vyhověno, chyběly některé formální náležitosti. Takže pravděpodobnost úspěchu je velmi vysoká – stačí se vyvarovat chyb.

Neopakujte chyby z předchozích let

Nejčastější chybou, která v minulosti zabránila proplacení některých žádostí o kotlíkové dotace, je žádná nebo špatná fotodokumentace původního kotle. Žadatelé totiž musejí doložit existenci původního kotle ještě v plně zapojeném stavu.

Pokud tak neudělají, je to samozřejmě problém, poněvadž dotace je určena na výměnu starého kotle, ne na pořízení prvního kotle do nové nemovitosti.

Komentáře