BoCom brzy nabídne služby i u nás

Datum publikování: 28.11.2016
BoCom brzy nabídne služby i u nás

Čínská banka Bank of Communications neboli BoCom je podle výše aktiv šestou největší čínskou bankou a zároveň patří do první třicítky největších bank světa. V brzké době se chystá nabídnout své služby i českým klientům, ve stejném čase otevře své pobočky také v Polsku.

Finanční zpráva z léta tohoto roku prozradila záměry

Záměr otevřít pobočku v Praze a Varšavě publikovala banka ve své pololetní finanční zprávě. Doposud má banka pobočky ve Frankfurtu nad Mohanem, Londýně, Lucemburku, Římě a Paříži, z čehož poslední čtyři jmenované jsou otevřeny nově – v průběhu listopadu 2016. Další plánovanou evropskou pobočkou je Praha. 

Historie banky je dlouhá

Bank of Communications byla založena v roce 1908 v Šanghaji. V Číně má přes dvě stovky poboček a více než tři tisíce prodejních kanceláří. Ve světě bychom ji našli ještě v Austrálii, Americe, Japonsku, Brazílii či Singapuru. Banka ve své zprávě uvádí, že spustila svou zahraniční rozvojovou strategii. V jejím rámci vnímá asijsko-pacifický region jako svou základnu, Evropu s Amerikou jako dvě křídla pro rozšiřování globálních projektů.

Obr na finančním trhu

Jak jsme již zmínili, velikostí aktiv je BoCom mezi třicítkou největších světových bank. Mezi aktiva banky se započítává vše, co banka vlastní, tedy hotovost, šeky, pohledávky za bankami a za klienty (úvěry, které poskytla bankám a klientům), směnky, cenné papíry, státní dluhopisy a pokladniční poukázky, majetkové účasti v jiných podnicích, kladné reálné hodnoty derivátů a mnohé další položky. 

BoCom disponuje aktivy 1,2 bilionu dolarů, tedy něco přes 30 bilionů korun. Letošní zisk překročí 200 miliard korun.
Největším akcionářem banky je čínské ministerstvo financí, které drží více než čtvrtinu akcií. S akciemi se obchoduje na burze v Šanghaji a Hong Kongu.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Communications v názvu jsou komunikace dopravní

Banka může působit, že svůj název nastolila jako reklamní tah pro světový trh, na kterém jsou informace a komunikace (tedy výměna informací) nejdůležitějšími prvky. Skutečnost je odlišná – banka vznikla počátkem minulého století za účelem odkoupení železniční trati neboli komunikace od holandských investorů do čínského vlastnictví. 

Prozatím čeká na udělení licence

BoCom podle své finanční zprávy požádala, coby druhá čínská banka, o udělení bankovní licence Českou národní banku. Průběh procesu schvalování zatím není zveřejněn. 

První a již otevřenou čínskou bankou u nás je Bank of China. Zájem o náš trh projevila i největší čínská banka Industrial and Commercial Bank of China. Na její vstup se teprve čeká.

Expanze nebude jen finanční

Expanze čínských bank do Evropy není náhodná. Čínská vláda systematicky podporuje čínské firmy, aby mohly expandovat do světa. Pomocí domácích bank bude pro firmy proces jednodušší (banky budou svým klientům vycházet vstříc tam, kde bude potřeba) a pro Čínu ekonomicky přínosnější. 

Komentáře