Bezpečnost půjček už bereme jako samozřejmost

Publikováno: 12.10.2017
Bezpečnost půjček už bereme jako samozřejmost

To, že půjčky už jsou v České republice bezpečné, zejména ty od větších úvěrových společností, už jsme začali brát jako samozřejmost. Nějakou dobu už spolu banky i nebankovky soutěží i na poli transparentnosti svých půjček, v poslední době se však do popředí dostává role komfortu při vyřizování půjčky.

Komfort je žádán zejména v procesu schvalování

Většina lidí si pod pojmem „komfort půjčky“ představuje co nejjednodušší proces jejího vyřízení, počínaje žádostí, až po konečné schválení. Tohle je totiž mezi zkušenostmi s úvěrem většinou ta nejdůležitější. Proč?

Protože pozdější problémy se splácením nejsou tak pravidelné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Většina národa problémy se splácením nemá, a proto jsou jediné třecí plochy během procesu půjčování většinou právě při vyřizování půjčky.

Transparentnost půjček už udělala velký krok kupředu

V posledních měsících, zejména po zavedené nového zákona o spotřebitelských úvěrech do praxe, se transparentnost v oblasti půjček pohnula opravdu o velký kus dopředu. A to zejména v poplatcích a v možnostech ověřit si pravost společnosti a její činnosti.

U největších poskytovatelů úvěrů díky tomuto posunu prakticky vymizely skryté poplatky, byl také mnohem jasněji definován postup společností v momentech, kdy klient zrovna nemá na zaplacení splátky. Kliknout na seznam licencovaných poskytovatelů úvěrů na webovkách České národní banky je velmi snadné (tedy zatím jen těch, kteří o licenci požádali, ČNB má na licencování ještě časový prostor). Ověření úvěrové společnosti zvládne každý během několika vteřin.

Navíc se ohledně půjček rozjely poměrně silné informační kampaně na mnoha webovkách, a to jak těch financovaných z veřejných rozpočtů, tak čistě soukromých. Kam oko dohlédne, tam se dá najít spousta informací o tom, jak si dobře půjčit, nenaletět a také půjčku bez problémů ustát.

Teď přišel na řadu komfort

Konkurenční boj je silný motor vývoje, nejen v životě samotném, ale i v ekonomice. A úvěrový trh není výjimkou. Takže i tady se začínají prosazovat nejmodernější technologie, které umožňují například online podepisování smluv nebo přinášejí speciální mobilní aplikace.

Jaký důvod vedl úvěrové společnosti, a to jak banky, tak ty nebankovní, k soupeření na poli komfortu? Je to jejich jednoduchá zkušenost z praxe: Velká část lidí, co přemýšlí o půjčce, nakonec celý proces vyřízení půjčky nedokončí a půjčku si nevezmou. Proč? Jejich zájem o půjčku často vychladne po té, co zjistí, že budou muset zdlouhavě papírovat a pak ještě vážit i cestu na poštu (a znáte ty fronty, co tam bývají).

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Těch, co si nepůjčí jen kvůli nepohodlí při vyřizování, je opravdu mnoho

Takových žadatelů může být i více než jedna čtvrtina, což je opravdu významná část trhu s půjčkami, která zatím zůstává nevyužita. A proto se společnosti věnující se poskytování půjček rozhodly, že právě o tyto klienty zabojují pomocí přenosu vyřizování půjček komplet na síť.

Díky novým technologiím lze při zachování veškeré bezpečnosti dat celý proces půjčování podstatně zjednodušit. Nejvýznamnějším prvkem je zde tzv. „online podpis“. Díky možnostem nových technologií nahraje žadatel veškeré nutné dokumenty do systému online a po prostudování smlouvy ji podepíše prostřednictvím SMS kódu, bez jakýchkoliv zacházek na poštu či na pobočku úvěrové společnosti, banky.

Ke komfortu patří i délka vyřizování půjčky

Délka procesu vyřízení půjčky je významně vnímána jako indikátor použitelnosti půjčky. Spotřebitelé v dnešní rychlé době, kdy i výhodnější ceny na zboží a služby jsou nabízeny na časově velmi omezenou dobu, potřebují peníze maximálně do 24 hodin. A to právě proto, aby stihli onu výhodnou koupi nebo včas zaplatili třeba pokutu, jejíž vyřízení nechali na poslední chvíli.

Proto se úvěrové společnosti, včetně těch nebankovních, soustředí i na minimalizaci času nutného k ověření žadatele a ke schválení půjčky. To je možné zase díky internetu a přístupům do různých databází.

Online srovnávače usnadňují rozhodování

Díky internetu a možnosti být online mají spotřebitelé mnohem lepší přehled o společnostech, které poskytují půjčky. Každá ze společností má své webovky s informacemi, stačí je navštívit a prohlédnout si je, pročíst důležité údaje. Ale informací je hodně a analyzovat je, to je poměrně složitá a hlavně časově náročná záležitost.

Spotřebitelé proto stále častěji využívají služby tzv. online srovnávačů půjček, které koncentrují většinu informací do jednoho místa a ještě je pro své návštěvníky i roztřídí podle nejčastěji používaných kritérií. Výběr půjčky je tím značně zjednodušen.

Money-management získává na síle

Novinkou v aplikacích, které usnadňují život v oblasti financí, je tzv. Money-management, tedy aplikace určené pro správu osobních financí. Zatím jsou využívány jen na transakce nebo porovnání příjmů a výdajů, v blízké budoucnosti nabídnou i pomůcky typu simulátor schvalování úvěru nebo správa dluhů. Některé české banky již na aplikace Money-managementu najely, většinu menších společností to teprve čeká.

Od ledna vše rychleji

V lednu 2018 bude i u nás zavedena evropská směrnice PSD2 o regulaci platebních služeb. Regulace zajistí, že banky budou muset poskytnout přístup k datům z internetového bankovnictví i pro aplikace tzv. třetích stran. Co od toho čekat?

Zejména zrychlení procesu půjčování peněz, postupně dokonce až schvalování půjček v reálném čase, tedy v několika málo okamžicích po odeslání žádosti o půjčku. Otevření přístupu k těmto datům totiž výrazně zjednoduší proces dokládání dokumentace, která je nutná pro schválení úvěru.

A to ve výsledku zefektivní celou oblast hodnocení schopnosti žadatele splácet půjčku, o kterou zrovna požádal. Toto je totiž proces, který vyřízení půjčky zdržuje nejvíce.

Otevření dat ale nepovede jen ke zrychlení půjčování a k vyššímu komfortu, ale i k zodpovědnějšímu úvěrování. Na první pohled totiž bude patrné, jak na tom žadatel se svými příjmy je a jestli opravdu je možné mu půjčit, aniž by se dostal do vysokého rizika nesplácení, exekucí, případně až osobního bankrotu.

Komentáře