Banky, třeste se! Nová konkurence přichází!

Publikováno: 26.12.2017
Banky, třeste se! Nová konkurence přichází!

Poradenské firmy si dělají průzkumy, aby mohly svým klientům, kterými jsou ty i největší firmy světa, poradit, jak se dále vyvíjet ve vybraných oblastech jejich činnosti. V současnosti jsou nejmodernější tzv. fintech obory, od kterých se očekává, že budou měnit podobu finančních trhů, tedy i svět bank.

Výsledky průzkumů jsou nemilosrdné

Jednou z poradenských firem je McKinsey. A ta v oblasti finančního, respektive bankovního trhu zjistila, že banky jsou ohroženy ztrátou až poloviny svých tržeb. Takže se velmi brzy mohou ocitnout ve stejné situaci, v jaké byly v krizovém roce 2008. Tentokrát se na to ale mohou alespoň trochu připravit. Ne zrovna růžová budoucnost je jim podle výsledků průzkumů předpovídána již na rok 2025.

A kdo banky ohrožuje?

Překvapivě to zatím ještě nejsou fintech start-upy. Ale již dlouhé roky existující obři na trhu služeb. Konkrétně Apple, Facebook, Amazon, Alibaba nebo Tencent. Jde o subjekty z řad technologických gigantů, kteří postupně ruší hranice mezi jednotlivými odvětvími. Včetně placení za jimi poskytované zboží a služby. Jejich ambicí je totiž v budoucnu dělat všechno pro všechny.

Klíčovým segmentem všeobecného trhu jsou samozřejmě finanční služby. Díky nim budou moci podstatně rozšířit oblast svého působení. A výrazně zvýšit své výdělky.

Co už se těmto obrům podařilo zprovoznit?

Například Facebook už od poloviny října tohoto roku umožňuje svým americkým uživatelům zaplatit skrze finanční službu PayPal. Konkrétně je tato forma platby umožněná v jejich komunikátoru Messenger.

Amazon zase začal poskytovat úvěry malým firmám. A to již před téměř rokem. Za tu dobu stihl rozpůjčovat už okolo tří miliard dolarů. V oblasti investování a správy fondů jsou celkem daleko pro změno čínské Alibaba a Tencent, kteří v USA a v Asii patří k nejaktivnějším investorům do rychle se vyvíjejícího sektoru fintech.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Nové služby budou jednodušší pro nás, zákazníky

Zmiňované firmy jsou vážnou konkurencí bank zejména díky tomu, že jednak jsou obrovské a vlastní tzv. kritickou (tedy obrovskou) masu zákazníků a obchodníků. Díky tomu bude přes ně možné platit v podstatě po celém světě. A hlavně: díky výhodám jejich rozsahu bude snadné držet náklady na provádění plateb nízko. To je první potenciální výhoda pro nás, zákazníky.

Další výhodou je fakt, že se nebudeme muset učit další aplikaci, registrovat se v jiném systému, či pořizovat si další digitální identitu pro internetové, respektive mobilní bankovnictví. Stačí být členem komunity v některém ze zmiňovaných obrů.

Co hrozí bankám?

Jednoduše vážná konkurence a ztráta velké části tržeb. Možná i poloviny nebo dokonce ještě větší čísti. Navíc čelí banky čím dál reálnějšímu riziku, že ztratí vztah s klientem. A díky tomu se budou na stupnici důležitosti ve finančním světě posouvat níž a níž. Poradenská firma McKinsey se ve svých průzkumech také dozvěděla, že většina lidí, kteří jsou nyní třicátníci, by uvítala, kdyby s další zajímavou inovací v oblasti finančních služeb nepřišla jejich banka, nýbrž nějaká technologická firma.

Takže banky, třeste se! Anebo podnikejte něco, čím se svým klientům budete moci přiblížit…

Komentáře