Banky na nás zase vydělaly o kousek víc

Čtení na 5 minut Publikováno: 10.09.2019
Banky na nás zase vydělaly o kousek víc

Podle výročních zpráv, které banky odevzdávají České národní bance, si banky loni vydělaly na českém trhu rekordní zisk. A ten je 82,1 miliardy korun. Rok 2017 zakončily se ziskem 75,9 miliardy korun. Sice proběhla poplatková revoluce, kdy velká část osobních účtů není spojena s jakýmkoliv poplatkem, ale banky si našly jinou cestu, jak se mít dobře. Zisky bank rostou od roku 2012. Na čem se jim tak daří vydělávat?

Úvěry na prvním místě

Loňský rok byl ve znamení další paniky z omezování dostupnosti hypoték. A tak si banky opět výrazně vydělaly právě na úrokovém rozdílu mezi úročením vkladů a úročením úvěrů. K tomu je nutné připočíst tučné poplatky za hypoteční úvěry, které jsou často součástí vnitřních podmínek pro získání úvěru. 

Rozdíl mezi náklady na poskytnutí úvěru a mezi příjmy od klientů na splátkách úvěru byl loni rekordní, úrokové míry na hypotékách rapidně rostly během celého roku. A na obrovských objemech úvěrů udělal i půlprocentní nárůst v úrokové míře miliardové nárůsty na platbách od klientů. No a vzhledem k tomu, že úroky na spořicích účtech se loni v podstatě nehnuly z místa, tak je evidentní, na čem banky zase tak výrazně vydělaly. Češi jsou totiž konzervativní a jinam než do banky své úspory prostě neuloží.

Úrokové výnosy bank, jinými slovy příjmy od klientů na platbách za úvěry mínus platby bank na výnosech ze spoření směřující ke klientům, dělaly v loňském roce 179 miliard korun. To znamená, že oproti roku 2017 stouply o 32,5 miliardy korun. Letos čekáme spíše pokles, mánie kolem úvěrů, zejména těch hypotečních, už totiž celkem polevila a samy banky přiznávají pokles zájmu o hypotéky.

V roce 2018 rostly i příjmy z poplatků

Ať chcete žít jakkoliv bezpoplatkově, tak jakmile se dostane na řadu běžný spotřebitelský úvěr nebo hypotéka, tak též poplatky s nimi potichoučku přijdou. O tom svědčí i fakt, že loni rostly bankám také výdělky na poplatcích.

Konkrétní nárůst oproti loňsku je o 1,5 miliardy korun, a to na výsledných 46,1 miliardy. Ale pozor, do kategorie poplatků jsou zahrnovány i provize poboček bank z obchodní činnosti. Proč? Protože i ty ve výsledku uhradí klient. Velký díl poplatků opět patří k hypotečním úvěrům.

Jak uvedl analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler: „Na výsledcích se podepsala solidní poptávka po úvěrech. Tu táhl nahoru zejména rekordní zájem o hypotéky, jejichž objem kulminoval těsně před říjnovým zavedením opatření centrální banky.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Bankám se dařilo i díky zodpovědnějšímu splácení

Příjmy domácností i firem rostou, ekonomická situace ve státě je zatím příznivá. A to nahrává ziskům bank z úvěrových produktů, protože nesplácením je ohroženo mnohem méně úvěrů. K bankám se dostanou téměř všechny předepsané splátky, takže míra nesplácení půjček se drží na velmi nízké úrovni.

Čtyři největší banky z pohledu zisku

Čtyři největší zisky největších bank tvoří dvě třetiny celého zisku bankovního sektoru v České republice. A které banky jsou těmi nejziskovějšími? Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka a UniCredit Bank. První tři rozhodně nepřekvapí, ta čtvrtá možná ano. 

  • Skupina ČSOB zaznamenala největší zisk mezi bankami, ale i tak se v jejím případě jednalo o pokles o desetinu procenta, a to na 15,8 miliardy. Důvodem poklesu je dle statistiky srovnání s rokem 2017, protože tehdy zisk zlepšily mimořádné výnosy. Loni naopak rostly investice celé skupiny ČSOB.
  • Česká spořitelna se vyjádřila, že jí loni vzrostl čistý zisk o 5,1 procenta, konkrétně na 15,4 miliardy Kč. Nejlepší vliv na zisky měly podle banky jak výrazně rostoucí úrokové výnosy, tak i stabilní náklady banky. 
  • Komerční banka se v roce 2018 dostala na třetí místo i přes to, že jí klesl zisk o 0,6 procenta na 14,8 miliardy korun. Pokud by se ovšem nepočítalo loňské jednorázové vytvoření restrukturalizační rezervy a prodej budovy centrály v roce 2017, tak by se zisk meziročně zvýšil o 5,8 procenta. To svědčí o růstu úspěšnosti banky, také v oblasti úrokových zisků a poplatkových žní.
  • Loňským skokanem byla česká a slovenská UniCredit Bank. Stala se čtvrtou nejúspěšnější bankou z pohledu zisku. V roce 2018 vykázala čistý zisk 9,1 miliardy Kč, což je až obdivuhodný meziroční růst o 24 procent.

Komentáře