Bankovní osobní účet? Víme, kam pro ten nejlepší!

Čtení na 5 minut Publikováno: 09.04.2019
Bankovní osobní účet? Víme, kam pro ten nejlepší!

V roce 2018 byly, jako každý rok, vyhodnoceny nejlepší bankovní osobní účty. My jsme sáhli po hodnocení na serveru Finparáda.cz, kde jsou veškeré bankovní osobní účty pravidelně sledovány a pravidelně jsou navzájem porovnávány. Proto jsme si jistí, že porovnání na tomto serveru není výsledkem náhodného srovnávání v náhodném čase, ale jde o výsledek systematického procesu.

Kam si jít pro nejlepší běžný účet? K Equa Bank pro Běžný účet, což je vítěz (nejen) loňského roku. Na druhém místě se, stejně jako před rokem, umístila mBank se svým mKontem. A třetí místo už tradičně drží Air Bank a její Malý tarif. O rok dříve byli vítězové kategorie běžných účtů naprosto stejní, a to včetně pořadí umístění.

Equa bank a její Běžný účet

Jako nejlepší bankovní osobní účet byl na Finparáda.cz vyhodnocen Běžný účet vedený u Equa bank. Důvodů je hned několik. Neplatí se za otevření ani za vedení účtu. A to bez plnění jakýchkoliv podmínek.

Zdarma je tu však více položek. Například odchozí a příchozí domácí platby, také výběry z jakéhokoliv bankomatu v České republice. Nezaplatíte ani za otevření účtu v eurech a dolarech k běžnému účtu vedenému v českých korunách. Pokud vyjedete do zahraničí, zaplatíte za výběr v bankomatu jen 9 korun.

K běžnému účtu je navázán spořicí účet HIT, který je možné (samozřejmě ne povinné) si k běžnému účtu zřídit. Je také zcela zdarma. Úroková sazba u spořicího účtu může dosáhnout na 1 % za rok, ale jen pro vklady do 200 000 Kč. Základní úročení je 0,2 procenta. Když splníte podmínku alespoň třikrát do měsíce zaplatit bezkontaktní kartou vedenou k vašemu běžnému účtu, dostanete bonus ve výši 0,8 %.

Pak je zde možnost si pořídit zlatou kartu s cestovním pojištěním a pojištěním karty i osobních věcí, samozřejmě za jednu z nejlepších cen na českém trhu. K výhodnějším patří i sazba na kontokorentním účtu, kde můžete přečerpat od pěti tisíc do sta tisíc korun.

Novinkou je minutová půjčka skrze mobilní telefon, kterou Equa bank uvedla v červenci 2018. Equa bank zapracovala i na svém mobilním bankovnictví, kam je nyní možné se přihlásit pomocí otisku prstu. Banka v prostředí mobilního bankovnictví provedla spoustu změn, například vylepšila editaci trvalých příkazů a inkas.

Nově můžete i v telefonu založit, editovat a zrušit trvalé příkazy a inkasa. Také je možné zkopírovat čísla účtů do schránky, takže nastavení příjemce proběhne pomocí jednoho kliknutí. Automaticky v mobilním bankovnictví vyjíždí seznam nejčastějších příjemců plateb.

mBank a její mKonto

Již třetím rokem se mBank umísťuje na stupních vítězů se svým mKontem. Důvodem je fakt, že účet je veden bez poplatků, ve všech bankomatech v ČR jsou výběry zdarma, ovšem to jen pokud vybíráte 1500 korun a víc. Do 1499,99 Kč výběru je nutné za tento výběr zaplatit 29 korun.

Zdarma jsou u mBank také příchozí a odchozí platby, a to včetně všech trvalých příkazů, SIPO a inkas. Příchozí SEPA platby (platby ze zemí EU) jsou nově také zdarma. U mBank je možné přečerpání účtu, rezerva může dosáhnout na 5 tisíc až 300 tisíc korun.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Vedení karty je nově také zdarma a bez podmínek. Do konce roku 2018 totiž musela být útrata na kartě alespoň 1500 korun měsíčně, aby banka neúčtovala vedení karty za 29 Kč. Zajímavě je nastaveno mSpoření, které je poskytováno k osobnímu účtu zdarma. Prostředky sem však odcházejí pouze jako procentuální podíl na provedených platbách v rámci online bankovnictví. Zaslat sem peníze sami za sebe, to nelze.

Za přivedení nového klienta bylo možné získat odměnu 600 Kč. Mobilní bankovnictví je také stále vylepšováno. Pro letošek je vylepšeno o možnost založení bankovního účtu přes mobilní aplikaci nebo třeba realizaci plateb z kreditní karty.

Ještě před přihlášením do mobilního bankovnictví, které se dá mimochodem nastavit na otisk prstu, umožňuje mBank nahlédnout na zůstatek na účtu nebo na kreditní kartě. mBank také nabízí platby mobilem prostřednictvím Google Pay, které se po celém Česku stávají stále populárnější.  

Air Bank a její Malý tarif

Třetí příčku opět obsadila Air Bank se svým Malým tarifem, opět zejména díky jeho vedení zdarma a bez podmínek. Zdarma jsou tradičně i příchozí a odchozí platby v ČR a výběry z bankomatů sítě Air Bank. Když si půjdete vybrat z jiného bankomatu v ČR nebo i po celé EU, budete muset zaplatit 25 Kč. Air Bank však nabízí, abyste si za poplatek 10 Kč vybrali na terminálu Sazky.

Malý tarif je jeden z mála běžných účtů, kde je na běžném účtu poskytována bonusová roční sazba ve výši 1 % pro souhrnný zůstatek do 100 000 Kč. Ale s podmínkou minimálně pětkrát měsíčně zaplatit kartou. Pak je tu možné mít i spořicí účet se stejnou úrokovou sazbou, ten slouží pro vklady do zůstatku 250 tisíc korun.

Kontokorentní rezerva patří k nejnižším, jen mezi pěti tisíci a padesáti tisíci korunami. Mobilní bankovnictví bylo zušlechťováno během celého roku 2018, kdy za zmínku jistě stojí možnost editace a zrušení šablon plateb, dále zobrazení PINu karty.

Přímo v mobilní aplikaci si můžete provést simulaci nového úvěru, dokonce tu nový úvěr kompletně zřídit. Přihlašování otiskem prstu už je samozřejmostí. Příjemnou novinkou je možnost zdarma vkladu hotovosti do vlastního bankomatu Air Bank. Malý tarif můžete mít spojen se dvěma embosovanými platebními kartami, což je výhodné, pokud máte zřízen společný účet se svým partnerem nebo partnerkou.