Až 100 procent financí na bydlení z hypotéky?

Publikováno: 31.05.2018
Až 100 procent financí na bydlení z hypotéky?

A rozhodně nejde o porušení pravidel, která tu nastolila Česká národní banka (ČNB). Equa bank se totiž s hypotékou PLUS zaměřila na mladé lidi. A do hypotéky chce umožnit vstoupit i jejich rodičům, formou spoluúčasti. Equa bank si totiž nechala vypracovat průzkumy v oblasti hypotečního trhu a zjistila dvě základní skutečnosti o českém hypotečním trhu: letos bude poptávka po hypotékách téměř stejně silná jako loni. A tři ze čtyř mladých lidí nemají vlastní bydlení, přičemž až polovina z nich by ráda pořídila bydlení formou hypotéky. Jenže nemají našetřenu nutnou základní částku.

Jak bude letos hypoteční trh vypadat?

Podle průzkumů Equa bank to letos nebude na hypotečním o mnoho jiné než loni. Očekávaný je jen mírný propad v poptávce po hypotékách. Loni si Češi sjednali hypotéky v celkové výši 226 miliard korun, letos se očekává, že banky formou hypoték půjčí 220 – 225 miliard korun.

Mírný pokles bude způsobený jednak vlivem rostoucí úrokové sazby a jednak z důvodu regulace hypoték Českou národní bankou. Přitom letošní první čtvrtletí bylo historicky druhým nejsilnějším. Banky schválily hypotéky v objemu 51,7 miliard korun.

Rekord zatím drží rok 2017

To první nejsilnější období bylo loni v prvním čtvrtletí, kdy banky poskytly hypotéky ve výši 57,6 miliard korun. Tehdejší skokový nárůst ovlivnil „očekávaný růst úrokových sazeb a předem avizovaná regulace hypoték Českou národní bankou. Oba tyto faktory ovlivňovaly prodeje nemovitostí a objemy nových hypoték již po celý rok 2016 s tím, že na přelomu let 2016 a 2017 prodeje kulminovaly.“ Takto to vidí Ondřej Hák, ředitel produktů a rozvoje obchodu Equa bank.

Očekávaný růst úrokových sazeb žene Čechy vpřed

Stále avizovaný budoucí růst úrokových sazeb žene Čechy do urychlování svých rozhodnutí ohledně budoucí koupě nebo výstavby anebo rekonstrukce bydlení. Ondřej Hák k tomu dodal: „Koncem letošního roku by se průměrná úroková sazba hypoték mohla pohybovat mezi 2,4 a 2,75 % p. a., přičemž očekávání růstu úrokových sazeb udržuje silnou poptávku navzdory regulovanému LTV“.

Proto i přes zvyšující se úrokovou sazbu očekává Equa bank, že prodej hypoték bude držet tempo prvního čtvrtletí. S tím se dá snadno souhlasit i vzhledem k faktu, že některé banky své úrokové sazby na hypotékách dokonce snižují. Informovali jsme vás o tom v našem nedávném článku o nabídce Fio banky, která se rozhodla jít opačnou cestou a nabídnout zájemcům o bydlení ještě výhodnější hypotéku s nižší úrokovou sazbou. Konkrétně jde o 1,48 % na hypotéku s roční fixací. A o 2,18 % na hypotéku s pětiletou fixací.

Regulace ČNB pro změnu tlačí na stagnaci

Český hypoteční trh by rostl mnohem rychleji, kdyby nebylo regulace ze strany ČNB. Centrální banka své zásahy odůvodňuje obavou o přehřátí hypotečního trhu a o vznik hypoteční bubliny, která by, pokud by praskla, mohla snadno srazit českou ekonomiku na kolena. Přitom nejkrutěji by krize dopadla na jednotlivé rodiny a jednotlivce, kteří si hypotéku vzali, ale následkem krize (která by po prasknutí bubliny nastala) by neměli práci a neměli by ji z čeho splácet.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Pro příklad z praxe není potřeba chodit daleko. Strůjcem rozsáhlé ekonomické krize, která zasáhla svět v roce 2008, byly právě volně „rozdávané“ hypotéky v USA. Banky si tehdy (i přes mnohonásobná varování ekonomických odborníků) mizerně zjišťovaly možnosti svých klientů splácet. A tak bublina prostě prasknout musela.

Regulaci může obejít Hypotéka PLUS

Nejde tedy o obcházení ve smyslu porušování pravidel. Jde jen o doplnění finančních zdrojů jiným dlužníkem. Díky tomu může konkrétní klient získat i 100 procent požadované částky na pořízení vlastního bydlení. Jde o umožnění spoluúčasti rodičů na hypotéce.

Hypotéka PLUS poskytuje pro rodiče a osoby blízké garanci vyvázání nemovitosti po splacení části hypotéky, tedy při splnění podmínek sjednaných v hypoteční smlouvě. Bude také možné mimořádně a zdarma splatit část hypotéky najednou – právě za účelem vyvázání nemovitosti.

Mladí lidé a vlastní bydlení? Jen jeden ze čtyř

Průzkum Equa bank v oblasti bydlení mladých lidí dopadl následovně: tři čtvrtiny, konkrétně 74 % mladých lidí v ČR ve věku 20 až 35 let nemají vlastní bydlení. O jeho pořízení přitom uvažuje 57 % z nich. Přitom 42 % z těch, co vlastní bydlení nemají, ho chce financovat hypotékou.

Každý desátý (11 %) z těch, co by si rádi vzali hypotéku, už uvažoval o tom, že by hypotéku zastavil majetkem svých příbuzných. A z těch, co zvažují o hypotéce, dvě třetiny mají rodiče, kteří vlastní vhodnou nemovitost, která je navíc nezatížená hypotékou. Pouze 10 % dotázaných v rámci tohoto průzkumu uvedlo, že nemá ve svém blízkém okolí nikoho, kdo by jim zástavou majetku pomohl získat hypotéku.

Psychologie tu hraje velkou roli

Mladí lidé, kteří byli v tomto průzkumu dotazováni, v podstatě uvedli, že „nechtějí dát do zástavy cizí majetek na desítky let. Pokud je ale banka ochotna po splacení určité výše hypotéky druhou nemovitost ze zástavy vyvázat, pak by tuto možnost zvažovalo 44 % zájemců o hypotéky.“ Takto výsledek dotazování okomentoval Ondřej Hák.

Průzkum tedy ukázal, že „zastavení nemovitosti rodičů nebo blízkých osob, je pro zájemce o hypotéku především psychologickou bariérou.“ A jak Ondřej Hák dále potvrdil, i proto se Equa Bank rozhodla uvést na trh Hypotéku PLUS.

Katastr zdarma

Equa bank přišla na trh hypoték i s další novinkou, kterou je finanční úhrada dokumentů z Katastru nemovitostí. Díky tomu klienti nemusejí hradit vklad zástavního práva ve prospěch banky, výpis z katastru nemovitostí k čerpání hypotéky, ani výpis z katastru nemovitostí po vyčerpání hypotéky. A v součtu nejde zrovna o malou položku.

Je libo navýšit hypotéku?

I tady Equa bank nabízí novou možnost: navýšení stávající hypotéky až do výše 90 % ceny nemovitosti. Aby toto navýšení mohlo proběhnout, nebude klient potřebovat nové ocenění nemovitosti nebo novou zástavní smlouvu. Navíc je navýšení hypotéky poskytnuto se zvýhodněnou úrokovou sazbou.