Autonehodu v zemi EU jste sice nezavinili, ale stejně vás z povinného ručení viníka neodškodnili. Co s tím?

Čtení na 5 minut Publikováno: 16.10.2018
Autonehodu v zemi EU jste sice nezavinili, ale stejně vás z povinného ručení viníka neodškodnili. Co s tím?

V zahraničí se nám také může stát nehoda, i ta nezaviněná. Zatímco v Česku by plnění za škodu hradila pojišťovna viníka nehody z povinného ručení, v zahraničí to vždycky tak není. A pak nezbývá, než vše uhradit ze svých peněz anebo z havarijního pojištění. Ale dá se s tím i hnout a k penězům, na které máte nárok, se dostat. Tedy když víte, na koho se obrátit. Přinášíme vám postup, který radí dodržet zástupci českých pojišťoven.

Proč se nespokojit s úhradou z „havarijka“?

Jednoduše proto, že pokud vám bude poskytnuto pojistné plnění v rámci havarijního pojištění, tak můžete, přestože nejste viníky nehody, přijít o bonusy na tomto pojištění. A to ve výsledku znamená i výrazné zdražení pojistného.

I přes to mnoho českých řidičů raději čerpá pojistné plnění ze své havarijní pojistky, než aby ztráceli čas a energii dohadováním se se zahraniční pojišťovnou. Anebo s likvidátorskou společností, kterou má zahraniční pojišťovna v České republice nasmlouvanou. Jenže, s tím v cizině prostě počítají. Není to fér, ale je to tak. Proto je lepší se obrnit trpělivostí a vrhnout se do boje. Na odškodnění totiž máte v případě nezaviněné nehody nárok.

Jak postupovat po nezaviněné nehodě v zahraniční zemi EU?

Nejprve tak jako v česku, postarat se o sebe a o další účastníky nehody. Pak teprve volat asistenční službu nebo svou pojišťovnu, případně svého pojišťovacího agenta. Tady vám sdělí, zda je nutné k nehodě volat policii nebo dálniční policii. Anebo žádnou.

Ať už policie má být přivolána nebo ne, vždy je nutné pořídit záznamy z místa nehody. Pokud máte v autě kameru, jste za vodou. Ale i díky mobilům a chytrým hodinkám s fotoaparáty je dnes snadné mít důkazy o tom, jak se nehoda udála. Jsou-li u nehody svědci, vezměte si na ně kontakty.

Evropský záznam o dopravní nehodě

Z čím více úhlů budete následky nehody fotit, tím lépe. Nafoťte celkovou situaci, poškození vašeho auta, brzdné stopy atd. Od řidiče vozu, který nehodu zavinil, si nechte předložit zelenou kartu a řidičský průkaz, nafoťte si je.

Pak je nutné vyplnit i evropský záznam o dopravní nehodě. Proč? Protože je navržen ve všech evropských jazycích ve stejné struktuře. A také jsou v něm všechny důležité kolonky, na které se nesmí zapomenout. Takže i když budete v šoku, zvládnete díky tomuto formuláři obstarat všechna důležitá fakta. Tím si zajistíte vysokou pravděpodobnost úspěchu v získání náhrady od pojišťovny viníka nehody.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Kdo pomůže se získáním náhrady škody za nezaviněnou nehodu?

Pokud máte všechna potřebná data, můžete se obrátit rovnou na pojišťovnu viníka autonehody. Pojišťovna je povinná s vámi jednat a odškodnění vyřídit přesně podle sepsané dokumentace. Pokud proces s pojišťovnou nevyjde, obraťte se na národní kancelář pojistitelů toho státu, ve kterém k dopravní nehodě došlo. Tu požádejte o pomoc.

Jedním ze základních pilířů systému zelené karty jsou totiž interní pravidla mezi kancelářemi. Když se nehoda stala v zahraničí, má Česká kancelář pojistitelů jen informativní pravomoc. Pravomoc zasáhnout do procesu má právě jen kancelář pojistitelů té země, kde se vše událo.

Česká kancelář pojistitelů informuje v zahraničí, ale v ČR řeší

Česká kancelář pojistitelů má informační povinnost, ať se stane nehoda kdekoliv v EU. Takže si můžete na jejím webu dohledat, jestli pojišťovna viníka dopravní nehody v zahraničí má v České republice svého škodního zástupce. Nebo se na to můžete v kanceláři zeptat a musí vám být odpovězeno, s poskytnutím relevantních informací.

Pokud by vás ale naboural zahraniční řidič v České republice, bude to řešit právě Česká kancelář pojistitelů. O to jednodušší pak budete mít i pozici při řešení sporu. Stát se může, že viník od nehody ujede nebo že nebyl vůbec pojištěn povinným ručením.

I v tomto případě se obracejte na kancelář pojistitelů v té zemi, kde se nehoda odehrála. Česká kancelář pojistitelů vám ale může pomoci i v situaci, kdy pojišťovna viníka nebo její škodní zástupce v České republice odmítli poskytnout plnění z povinného ručení. A dokonce i tehdy, když se nepodaří identifikovat vozidlo viníka. I v této situaci může Česká kancelář pojistitelů výrazně pomoci.

Komentáře