Auto na úvěr je pohodlný nákup

Čtení na 5 minut Publikováno: 25.07.2019
Auto na úvěr je pohodlný nákup

Úplně nejoblíbenějším autem na úvěr je v České republice bílá Škoda. To zjistil průzkum zpracovávaný společností ČSOB Leasing, která náleží do Skupiny ČSOB. Ve výzkumu se zaměřili na to, jak často si my Češi bereme auto na úvěr, či jaká kritéria při výběru vozů jsou pro nás důležitá. Asi nikoho nepřekvapí, že stoupá počet SUV vozů kupovaných formou půjčky.

Octavia a Superb

Octavia a Superb jsou nejčastěji kupovanými modely na úvěr. Jsou benzínové, většinou bílé, vždy s jasným původem a minulostí (v případě ojetého vozu), s možností si auto před koupí vyzkoušet, jak vůbec jezdí. Zahraniční značky aut jsou v případě nákupu na úvěr daleko za „Škodovkou“.

Bílá a červená

Ženy i muži si nejčastěji vybírají bílou barvu vozu, na druhém místě je u žen červená, u mužů šedá a černá. I díky tomu se dá předpokládat, že v červeném voze uvidíte spíše ženu, v šedém zase pravděpodobněji muže.

Roste obliba SUV

V případě zahraničních značek aut pořizovaných na úvěr velmi stupá obliba vozů v podobě SUV. A to již od roku 2013. Jak sdělil Svaz dovozců automobilů, vývoj nákupu této třídy narůstá dokonce každým rokem téměř desetitisícovým tempem.

Naši klienti, stejně jako většina zákazníků vyspělé Evropy, nacházejí zvýšenou oblibu ve větších SUV vozech. Většina klientů upřednostňuje nákup vozidla z vlastních úspor, nicméně obliba financování vozu roste a nabídka financování se stále vylepšuje. Zajímavou, ne tolik známou alternativou, je nákup zánovního auta s prověřeným původem a historií v profesionálním prostředí autosalonu leasingové společnosti.“ Takto vývoj v nákupech SUV vozidel na úvěr okomentoval Pavel Prokop, generální ředitel ČSOB Leasing.

Co chceme vědět ještě před koupí?

Češi se konečně učí, jak bezpečně nakupovat vůz – i ten ojetý, a tak již před jeho nákupem se zajímají o bezpečnost samotného nákupu, kam patří původ vozidla, jeho historie, ale také možnost se v něm ještě před koupí projet. V případě nových aut zase chceme delší záruku, než jen zákonné dva roky.

K prohlídce vozu už si Češi brávají odborníky, kteří vůz prohlédnou a vyjádří se k jeho stavu, případně odborníka pošlou do příslušného bazaru ještě před tím, než tam sami jedou – cestu do bazaru váží až po té, co odborník potvrdí dobrý stav vozu.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 15 000 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Raději benzín

Co se pohonu automobilu týká, jsou Češi konzervativní a volí benzín. Na druhém místě je nafta. Pak teprve následují vozy na LPG, dále na zemní plyn (CNG) anebo elektromobily, které jsou teprve v počátcích prodeje na úvěr. Ale úvěrové společnosti očekávají jejich masivnější nástup již velmi brzy.

Petr Dufek, ekonom ČSOB popisuje konzervativnost Čechů v oblasti pohonu vozidel: „Ostatně auta s alternativním pohonem se těší jen minimálnímu zájmu ze strany českých řidičů a jejich zastoupení na trhu s novými vozy je stále jedno z nejnižších v EU. Spotřebitelé v tuzemsku dávají většinově přednost osvědčené kvalitě před nejistými alternativami bez nutné infrastruktury“.

Motorky?

Češi si kupují i motocykly na úvěr, ale nikoliv tak často jako osobní vozy. A zde je situace trochu jiná. Zatímco auta na úvěr si bráváme ve střední kvalitě a také za střední cenu, motocykly na úvěr bývají těmi nejdražšími na trhu. 

A v čem je ono zmiňované pohodlí?

Nemusíme předem šetřit, koupíme vůz a používáme jej, splácíme až během doby, kdy už vůz máme doma a můžeme s ním jezdit. Ztrácí se ona „mrtvá“ doba, kdy jsme bez auta a jen na něj šetříme. Vzhledem k tomu, že se množství aut braných na úvěr zvyšuje, zvyšuje se i konkurence mezi společnostmi, které takový úvěr poskytnou.

A to hraje do kapsy nám, zákazníkům. Takže se vždy porozhlédněte po celém úvěrovém trhu a najděte si tu nejvýhodnější půjčku na auto. Když si dokážete najít zajímavou úvěrovou akci, ani nebude nutné cenu vozu příliš přeplácet. Perfektně k účelu hledání nabídek a akčních úvěrů poslouží srovnávač půjček.