5 účinných tipů k ochraně vaší domácnost před zloději

Čtení na 5 minut Publikováno: 21.05.2019
5 účinných tipů k ochraně vaší domácnost před zloději

Pojištění domácnosti sice chrání proti následkům násilného vniknutí do domu a následné krádeže, ale všichni víme, že tohle bychom řešili jen velmi neradi. Proto se věnujme preventivní ochraně domácnosti před zloději, a to hlavně v době, kdy se chystáme odjet na delší dovolenou. Léto či zima jsou totiž obdobím, kdy my sice relaxujeme ve wellness, u moře, či na horách, jenže podomní zloději slaví žně, a tak jsou nejvíce v pohotovosti, obhlížejí domy a byty, vykrádají, kde se dá. Blíží se léto, a tak vám přinášíme pětici účinných tipů, jak se proti tomuto nebezpečí bránit.

1. Bezpečnostní dveře

Bezpečnostní dveře musíte mít v domácnosti vždy, když si chcete domácnost nechat pojistit. Bez nich s vámi pojišťovna takové pojištění vůbec neuzavře. A ví proč. Bezpečnostní dveře na vstupu (vstupech) do domu či bytu jsou těmi nejdůležitějšími z celé domácnosti. Pro potenciální zloděje jsou totiž tou hlavní překážkou.

Podle úrovně bezpečnosti se rozlišuje šest tříd dveří. Abychom dostáli bezpečnosti zadost, měli bychom si pořídit dveře alespoň třídy třetí, u dražších nemovitostí a domácností raději třídy čtvrté. Vyšší třídy bezpečnosti už mají profi použití.

Třetí a zejména čtvrtá třída dveří (z pohledu bezpečnosti) jsou pro běžné podomní zlodějíčky v podstatě nepřekonatelné. Mají totiž jednak ocelovou konstrukci, jednak jsou vybaveny trny, které při zamčení zajíždějí do zdi, Tím brání klasickému vypáčení. Předpokladem jejich správné funkčnosti je zamknutí dveří na maximum.

Proti řádění speciálně vybaveného profesionála nepomůže samozřejmě vůbec nic. Ale podmínky pojištění domácnosti budou splněny – domácnost bude proti vniknutí zlodějů chráněna bezpečnostními dveřmi dostatečné třídy.

2. Alarm

Skvělým pomocníkem proti zlodějům je alarm. Může jít o pouhou atrapu, která bude po vniknutí zlodějů jen pískat. Nebo můžete mít alarm, co je propojen s vaším smartphonem. Vy díky domácím kamerám vyhodnotíte, zda se jedná o narušení vaší domácnosti, a pokud ano, zavoláte policii.

Nejlepší variantou samozřejmě je alarm napojený na bezpečnostní službu. Ta je totiž schopná v případě spuštění alarmu a detekce pohybu (v předtím zamknutém domě) prakticky okamžitě vyrazit na místo činu. A umí v řádu minut narušitele vašeho soukromí zpacifikovat. Je to však spojeno s poměrně vysokými měsíčními poplatky.

3. Garáž

Neprůchodná garáž je další podmínkou k tomu, aby se zloději do domu jen tak nedostali. Garážová vrata totiž nejsou tak pevná jako bezpečnostní dveře. Velmi častý způsob jejich prolomení je totiž s pomocí páčidla.

Sice lze garážová vrata vybavit zámkem ve spodní části a zabránit tak jejich vypáčení, nebo zvolit ochranu pomocí motorového pohonu, jehož převodovka je konstruována tak, aby vypáčení zabránila, a to samozřejmě i v případě výpadku elektrického proudu, ale stále nejde o dokonalý bezpečnostní systém.

I přes výše zmíněná opatření se mnoho zlodějů dokáže přes garážová vrata probít. Proto je vhodné umístit bezpečnostní dveře i do vstupu z garáže do domu. Druhá velká překážka v řadě už totiž většinu zlodějů odradí.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

4. Venkovní žaluzie nebo rolety

Venkovní rolety nebo žaluzie mají mnoho úloh. Stíní přímé slunce, nepustí dovnitř všechen sluneční žár, v zimě zase zadrží více tepla v domě, dělají protihlukovou stěnu. Také však maskují, zda jsou obyvatelé domu přítomni nebo ne.

A v neposlední řadě jsou venkovní rolety fyzickou překážkou v proniknutí do domu oknem. Díky bezpečnostním článkovým pružinám, které drží lamely v jedné rovině, totiž nemůže dojít k nežádoucímu mechanickému zdvihnutí předokenních rolet či žaluzií.

5. Divadélko jako ve filmu „Sám doma“

Dělejte, že jste doma. To je velmi účinný odpuzovač zlodějů. Technologická doba pokročila, a tak už není nutné si najmout někoho, kdo by v domě pohyboval figurínami ve snaze předstírat, že je vás v domě hodně.

Díky chytré elektronice a časovatelným zásuvkám totiž můžete simulovat běžný život domácnosti. Můžete večer a ráno svítit, nechat večer a ráno hrát hudbu, pouštět televizi, nechat vytáhnout a zase sjet žaluzie, prostě to u vás může i během pobytu na dovolené vypadat, že jste stále doma.

Jak toho dosáhnout? Stačí si pořídit zásuvky s časovačem a načasovat je podle běžného režimu vaší domácnosti. Nebo zvolit zásuvky s Wi-Fi, které budete na dálku ovládat svým smartphonem, a to opravdu odkudkoliv na světě, kde bude internet v podobě Wi-Fi nebo alespoň dat. Váš dům bude budit dojem neustálé obydlenosti, a to i během dne.

Pokud na dovolenou odjedete bez auta, nebo necháte zavřenou garáž, aby nebylo hned vidět, že vůz chybí, dojem obydlenosti bude téměř dokonalý. Proč téměř? Protože podmínkou úspěchu je nemít ve schránce papírové letáky a další nevyzvednutou poštu. Zda o vyzvedávání požádáte sousedy nebo příbuzné, to už je čistě na vás.

Komentáře