5 tipů, na čem ušetřit při zařizování bytu

Datum publikování: 27.07.2017
5 tipů, na čem ušetřit při zařizování bytu

Chystáte se zařizovat si nový či nově koupený byt, případně svůj již dlouho obývaný byt rekonstruovat a vybavit i novými věcmi? Máme pro vás pět tipů, na které byste se měli soustředit, pokud chcete při zařizování bytu ušetřit, ale přitom netratit na výsledku.

1. Plánujte

Prvním předpokladem úspěchu je plánování. A raději to dlouhodobé, tedy s dostatečným časovým předstihem. Vše si v klidu rozmyslete, sbírejte zkušenosti od rodiny, přátel a známých, čtěte si články na specializovaných portálech o bydlení a sledujte nabídku prodejců bytového zařízení. Mnoho potřebných kousků se totiž dá koupit v akcích, jen na to musíte mít čas.

Když si vše dostatečně dlouho dopředu naplánujete, podaří se vám optimalizovat výdaje za zařízení bytu. Nebudete totiž bez rozmyslu kupovat zbytečnosti, o kterých byste později zjistili, že je vlastně ani nevyužijete. A to je právě to, čemu se chcete vyvarovat.

2. Kompromis mezi použitým materiálem a výsledným vzhledem může dopadnout dobře

Jasně, masiv je masiv, o tom žádná. Ale spousta nábytku může být pořízena z dýhy anebo dokonce z lamina, které je nejméně finančně náročné. A jako bonus má i tu vlastnost, že je nejméně náročné také na údržbu. To stejné se týká například podlah.

A co teprve pracovní plochy v kuchyni, dřezy, sprchové kouty, umyvadla? Nemusíme mít dřez a pracovní plochu na kuchyňské lince z umělého kamene. Na dřez bohatě stačí nerez, na pracovní plochu pracovní deska z běžného materiálu, ta se hodí i okolo umyvadla v koupelně – nevěříte? Když si pohrajeme s celkovým designem, bude výsledek ohromující. A přitom mnohem levnější.

Stejně je to s barvami velkých spotřebičů – v základní bílé barvě a volně stojící jsou ty nejlevnější. Ale službu poskytnou stejnou. Bílá volně stojící lednice chladí stejně, jako ta v nerezu či ve vestavěné verzi. Stačí popřemýšlet a bílou barvu a volné stání vhodně zakomponovat, udělat z toho designovou přednost vaší kuchyně.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

3. Dopředu přemýšlejte o budoucích úsporách

Rekonstrukce bytu nebo stěhování se do nového je ohromnou výzvou i pro ty, kdo chtějí šetřit i do budoucna. Co třeba šetřiče vody, které se montují přímo do vodovodních baterií? Naplní proud vody vzduchem, proto i při stejném průtoku spotřebujeme mnohem méně vody – a to i ve sprše.

Montují se také do zásobníků na vodu na toaletách. Když jdeme na malou, tak zvolíme menší splachovací objem. Výsledné šetření vodou je s těmito zařízeními obrovské, v řádu desítek procent celkové původní roční spotřeby, někdy i více než polovina. A to je na výsledném rodinném rozpočtu už hodně znát.

Upřednostněte sprchu před vanou, myčku před ručním mytím nádobí a také baterie, které jsou dlouhodobě odolné proti protékání.

Pokud rekonstruujeme včetně topení, soustředíme se i na termostaty. Je jedno, zda je budeme montovat na radiátory nebo je budeme instalovat na zeď. Důležitý je výsledek – úspora v topení se dostaví hned první zimu. A také se budeme v zimě cítit doma lépe – teplotní výkyvy budou během dne minimální

4. Recyklujte

Mnoho věcí najde své druhé využití, přestože pro první, původní účel mají už odslouženo. Anebo je možné je ještě opravit, zrenovovat, aniž by ve výsledku bylo znát, že jde vlastně o nouzovku. Starou sedačku stačí nechat znovu očalounit, stoličky natřít, kuchyňská dvířka nebo dveře třeba do koupelny či na WC vtipně, vhodně a hlavně pečlivě polepit. Možností je nepřeberné množství.

Takže než něco ponesete do kontejneru či na sběrný dvůr, nejdříve přemýšlejte, zda byste tomu nenašli ještě nějakou budoucnost. Finančně se to jistě vyplatí.

5. Sledujte akce i u půjček

Rekonstrukce bytu nebo jeho nové zařizování se často bez půjčky neobejde. Málokdo má prostředky v hotovosti na to, aby pořídil vše, co do bytu potřebuje, v takovém časovém horizontu, jaký je z hlediska rodinné či pracovní situace žádoucí.

Všimli jste si, že spousta poskytovatelů půjček nabízí na půjčky podobné akce, jaké najdete v obchodech třeba na potraviny nebo elektro? Akce sledujte, a až se objeví ta, co vám nejvíce sedne, zažádejte o tu pravou půjčku v pravý čas.

To stejné se týká nákupu vybavení do bytu. Mnoho drobností lze pořizovat postupně. A právě v akcích. Tak se držte plánu, co pořídit, a sledujte nabídky. Vezme to sice čas, ale zachová velkou část finančních prostředků v peněžence nebo na účtu.

Komentáře