5 chyb, které nejčastěji stojí za zbytečně vysokými rodinnými výdaji

Datum publikování: 06.07.2017
5 chyb, které nejčastěji stojí za zbytečně vysokými rodinnými výdaji

Finanční analytici se často neshodnou na tom, jaké dopady budou mít která opatření vlády nebo události ve světě. V čem se však shodují téměř stoprocentně, je náhled na chyby, kterých se dopouštíme při správě rodinných financí. Které jsou ty nejčastější?

Chyba č. 1: z dětství si neneseme dost dobrých finančních návyků

To sice není naší chybou, ale nemusíme její trvání a následky prodlužovat. A hlavně ji nemusíme přenášet na naše děti. Když je i sebe co nejdříve naučíme, že peníze nepadají samy do kapsy a že jejich použití je nutno vždy rozmyslet právě s ohledem na jejich množství i budoucí „přítok“, vyhneme se my i oni a jejich budoucí rodiny mnoha nepříjemným situacím.

Proto už od doby, co si začínají hrát hry spojené s obchodem a nákupy, učme své děti právě tomu, že peníze musíme nejdříve vydělat a pakt teprve smysluplně utratit. Malou část příjmu si můžeme nechat na nesmysly, které nám v daný moment udělají radost. A část peněz musíme držet jako finanční rezervu.

Také je seznamme s půjčováním. Není to nic špatného. Špatné je jen to, když si půjčku předem nerozmyslíme, nemáme přehled o svých finančních rezervách a pak ji třeba nedokážeme splácet. Nebo platíme půjčku zbytečně drahou.

My i naše děti bychom měli vědět, že nespornou výhodou půjček je skutečnost, že věc, kterou potřebujeme (dům, auto, vysavač, počítač), můžeme používat už v době, kdy jsme ji ještě celou nezaplatili. Platíme ji pak postupně. Pokud si vezmeme půjčku na rozumnou věc, užitek z brzkého nákupu a používání dané věci překoná námi placené náklady na půjčku. A to je smysl půjček. Nic jiného. Půjčky na rozmary jsou cestou do finančního pekla.

Chyba č. 2: kontrola výdajů pokulhává

Tohle víme všichni: naše rodinné rozpočty nejsou neomezené. Jenže někteří lidé si zapomínají pravidelně dělat přehled o tom, kolik už v daném měsíci utratili a kolik jim ještě na útratu zbývá. Proto si často kupují i zbytečnosti, o nichž později zjistí, že na ně vlastně už neměli.

Případně že utratili peníze, které by byli potřebovali na nákup zásadních věcí do domácnosti nebo pro děti, případně i pro sebe.

Nejhorší variantou jsou bez rozmyslu přijímané nabídky půjček právě v době, kdy si lidé myslí, že na splácení této půjčky budou v pohodě mít, ale přitom nemají své finance pořádně zkontrolované. Skutečná finanční rezerva nedosahuje výše měsíčních splátek, a tak je potom potřeba se uskromnit i tam, kde už to není vůbec příjemné a pohodlné.

Je nutné mít alespoň základní přehled o svých výdajích ve zpětném  horizontu minimálně půl roku. Pak teprve je rozumné se rozhodovat o nějaké delší půjčce nebo větším nákupu. K vedení přehledu jsou vhodné volně stažitelné programy nebo třeba jen šikovné internetové bankovnictví. Případně papír a tužka.

Základní předpoklad úspěchu je neflákat to – tedy zapisovat opravdu vše. Když si od každého nákupu necháme v peněžence lístek, bude vše o hodně snadnější. Pusťte se do toho a možná budete překvapeni! Časem získáte cvik a odhad a budete moci ve vedení výdajů polevit.

HyperpůjčkaHIT
Výše úvěru do 250 000 Kč
malá Hyperpůjčka
Výše úvěru do 4 500 Kč
Čínska půjčkaTop
Výše úvěru do 190 000 Kč

Chyba č. 3: bereme si zbytečně drahé půjčky

Jak už jsme zmínili – půjčky mají svůj nesporný smysl a výhody. Ale jen v době, kdy pořizujeme nutně potřebnou věc. A taky tehdy, kdy si bereme půjčku výhodnou. To znamená, že nesáhneme po první půjčce, kterou potkáme, ale porovnáme si jejich ceny.
 
Cenou půjčky jsou úroky, respektive celé RPSN, které nám ukáže, kolik během jednoho roku za půjčku zaplatíme. A je rozdíl, jestli za desetitisícovou půjčku na počítač zaplatíme jejímu poskytovateli tisíce dva anebo třeba pět.

Pokud zjistíme, že půjčka (nebo půjčky), co jsme si vzali, je nevýhodná, zkusíme zapátrat, zda by nešlo ji refinancovat, případně sloučit naše půjčky do jedné, a díky tomu dost ušetřit.

Chyba č. 4: neporovnáváme ceny od ostatních prodejců

Velmi častou chybou bývá rezignace na porovnávání cen dlouhodobých a nutných výdajů - například plynu, elektřiny, poplatků za vedení bankovních účtů, za bankovní služby, poplatků za kabelové či satelitní vysílání a podobně. A přitom jde o stovky, někdy tisíce měsíčně.

Navíc jsou weby, které se porovnávání těchto výdajů přímo věnují. A třeba v našem magazínu najdete porovnání poplatků na běžných účtech v mnoha bankách.

Chyba č. 5: neplatíme včas

Je až neuvěřitelné, kolik domácností zbytečně platí pokuty za opožděné platby. A to jen proto, že se jejich členům prostě nechce na platby myslet. A přitom lze mnohé z nich nastavit formou trvalého příkazu anebo třeba inkasa.

Konkrétně u inkasa lze nastavit horní limit měsíční platby, proto se rozhodně nemusíte bát, že by vám společnost, které dáte souhlas s inkasem, „proluftovala“ účet. Naopak – vyhnete se pozdnímu placení a nákladům na upomínky, pokuty či dokonce úroky z prodlení.

V konečném výsledku může jít i o několik tisíc ročně. Našli jste se v některé z chyb? Pokud ano, vždycky je čas s nimi něco udělat!

Komentáře